Kherson’daki gezilecek yerler :Kherson St. Catherine’s Katedrali

St. Catherine's Katedrali

Kherson St. Catherine’s Katedrali 1778 yılında Ukrayna’da Rus Catherine için inşa edilmişti. Günümüze kadar bir çok restorasyon geçirerek modern bir hale geldi ve kilise aktif olarak kullanılıyor. İçi çok güzel olan katedralin aynı zamanda Grigory Potemkin’in mezarını da bünyesinde barındırıyor. Tarihi ve modernliği bir arada görmek isteyen ziyaretçiler için mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Ayrıca kilisenin etrafında bulunan tarihi binalarda gezilip görülecek yerler arasındadır. Zaman zaman burada Catherine adına konserler verilir. Özellikle düz alanları ve gösterişli mimarisi sebebiyle büyük aktiviteler burada yapılmaktadır.

İnsanların çabucak toplanabileceği bir bölge olan katedral hem yapısıyla hem içeriği ile ziyaretçileri büyülüyor. İçerisinde bulunan ormanlık alanları sayesinde insanların saatlerce keyifli zaman geçirmelerine olanaklar sağlanıyor. Sürekli olarak yenilenen ve yapılar eklenen bu bölge, halk için önemli bir yer olarak görülmektedir. Kherson şehrinin en büyük kilisesi olduğunu bilmekte gidilmesi için iyi bir nedendir. Kiliseyi gezdikten sonra yorgunluğunuzu atacağınız Özgürlük parkına giderek, çam ağaçlarının altında dinlenebilirsiniz.

Manevi olarak ön planda olan bu Katedral, Kherson gezi rehberi için önemli olacağını düşünüyoruz.

Ukrayna’ya yapacağınız seyahatlerde uçak bileti bilgilerini doğru ve eksiksiz girmeniz ülkeye kabul edilmeniz için oldukça önemlidir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ukrayna Uçuş Bilgilerini Doğru ve Eksiksiz Girilmesi konulu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Kherson Park of Glory

Park of Glory

Dinyeper Nehri’nin kenarında kurulan Park of glory parkı 2. Dünya Savaşı kurtarıcıları anısına ithaf edilerek kurulmuş muhteşem bir yerdir. Parkta ayrıca Dinyeper Nehri’ne olan sahilinde insanlar yüzebilir. Park birçok tarihi yerin de ortak kesim noktasında yer alıyor. Parkın en çarpıcı kesimleri Sovyetlerin 2. Dünya savaşında Almanlara kurdukları üstünlüklerini anlatıldığı taş plakaların olduğu yerlerdir. Park dinlenme yerleri, spor alanları ve nehir manzarası ile yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradıkları mekanların başında gelir.

Özellikle anma günlerinde plakalar başında toplanan kalabalıklar buraya farklı anlamlar yükleyerek milli duygularını kabartırlar. Anıtsal olarak inşa edilen bu parkta, Çernobil nükleer reaktörlerin patlaması sonucu hayatını kaybedenlerin de anıldığı yer burasıdır. Alanın hem mimarisi hem de psikolojik açıdan değeri son derece yüksektir. Bu sebeple canlılığını kaybetmemiş durumdadır. Bölge için önemli bir kesim olması sebebiyle sürekli olarak yenilenmektedir. Bu sayede herhangi bir şekilde yapısında bozulma olmamıştır. İnsanların normal bir yer olarak görmeye başladıkları alan, özellikle yaz aylarında ilgi gören bir bölgedir. Ayrıca Park of Glory, Kherson gezilecek yerler arasında en popüler lokasyon olma özelliğini de taşımaktadır.

Ukrayna Türk Vatandaşları için kimlikle girişi mümkün kılıyor fakat kimlikle giriş için belli şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor. Ukrayna’ya kimlikle giriş sayfamızı ziyaret ederek bu bilgileri edinebilirsiniz.


Kherson Ochakivska Kapısı

Ochakivska Kapısı

Ukrayna’nın güneyinde bulunan Kherson şehri, doğal ve tarihi güzellikleri ile Ukrayna da gezilmesi gereken yerlerin başında yer alır. Doğal güzelliklerin içinde yer alan bu şehir aynı zaman eski bir kaledir. Bu kale zamanla yıkılmaya yüz tutmuş ve yer yer kalıntılarına rastlamak mümkün. Bu kalıntıların en önemlisi heybetli Ochakivska Kapısıdır. 1792 yılında inşa edilen kaleden günümüze kadar dayanan ve heybetli görüşünü kaybetmeyen Ochakivska Kapısı görülmeye değer bir yerdir. Kherson Kalesinin diğer farklı bir özelliği yıkım sürecinin doğal yollarla olmayışıdır.

Kale 1921 yılında yıkılmış ve çok az bir kalıntısı kalmıştır. Kalenin ana kapısı olarak Ochakivska Kapısı bu yıkımda yıkılmamış ve heybeti korumuştur. Bölge mimarisi açısından kapının önemi büyüktür. Devasa bir kalenin insan eliyle yıkılması fakat bu kapının yerinde kalması oldukça ilgi çekici bir durumdur. Bu sebeple insanlar bölge için önemli olan bu kapıyı sürekli olarak ziyaret etmektedirler. Bu durum turist yoğunluğuna ve bu kapının bölge için değerini son derece yüksek bir hale getirmiştir.

Kiev’de gezilecek yerler sayfamızı ziyaret ederek Odessa’nın yanında Kiev hakkında da detaylı bilgiler edinebilirsiniz.


Kherson Dinyeper Nehri

Dinyeper Nehri

Keherson Dinyeper Nehri, Avrupa’nın uzun nehirleri arasında üçüncü sıradadır. Ukrayna topraklarının bir kısmını sulayan 2290 km uzunluğundadır. Ukrayna’nın birçok şehrinden geçtikten sonra Odessa Şehrinden Karadeniz’e dökülür. Dinyeper Nehri boyunca uzanan Kherson Şehri, Dinyeper Nehri ile birleşince tatilcilerin gözde mekanları arasına girmeyi başladı. Avrupa da çöl safarisi yapabileceğiniz Kherson Şehrinde nehir sahiline gelince tekne ve kanolar ile tura çıkabilir, yeşilin mavi ile dans ettiği nehirde yüzebilirsiniz. Dinyeper nehrinde yüzmek için tatil yaptığınızın mevsimin yaz olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Safari ve nehir keyfi sırasında edindiğiniz yorgunluğunuzu su ürünleri ağırlıklı mutfağı ile restoranlarda dinlenebilirsin. Akşam kültürel etkinliklere katılmayı da ihmal etmeyin. Nehir içerisinde onlarca balığın yaşadığı bilinmektedir. Oldukça modern bir yapıya sahip olan nehrin etrafı insanların seyir zevkini arttırıyor. Yönetim tarafından ağaçlandırma çalışmaları ile nehrin kenarları oldukça iyi bir görüntüye sahip durumdadır. Özellikle nehirle beraber uzanan şehirde insanların yaşamak istedikleri bir alan görünümünde. Son derece iyi ve hoş görünümlü bir alan olması sebebiyle nehrin belirli kesimleri ziyaretçi akınına uğruyor.

Manzarası ve tur imkanlarıyla Kherson gezilecek yerleri listenizde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Ukrayna seyahatinizde çok fazla keşfedilmemiş ve muhteşem güzelliklere sahip Zaporijya’yı Zaporijya Gezilecek Yerler sayfamızı ziyaret ederek keşfedebilirsiniz. 


Kherson Oleshky Kumları

Oleshky Kumları

Avrupa’da çöl safarisi yapmak istiyorsanız, Ukrayna’nın Kherson Şehrine gelerek meşhur Oleshky Kumlarını diğer bir ismi ile Kherson Çölü’nü ziyaret edebilirisiniz. Oleshky Kumulu Avrupa’nın tek çölü olarak kabul ediliyor. Bu kumların çok ilginç bir hikayesinden söz edilir. Friedrich Fazl Fein’in buraya yaklaşık olarak 1 milyon koyunu getirmesi ve bu koyunların buradaki bitkileri yiyip tüketmesiyle var olan kumlar, erozyon ve rüzgârın etkisi ile ortaya çıkmış ve oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Var olan alanın genişlememesi için son yıllarda ağaçlandırma çalışmaları başlamış ve burada dünyanın en büyük yapay ormanının ortaya çıkmasını sağlanmıştır.

Son derece geçmiş bir tarihi var olan kumlar şu anda oldukça az bir miktar kalmıştır. Ortamın ağaçlandırılması ve kumlar üzerine yapılar inşa edilmesi sebebiyle her dönem azalmaktadır. Son derece eşsiz bir görüntüyü ortaya çıkaran bu kumlar, sarının tonları ile göze çarpar. Bu sebeple insanlar tarafından merakla gidilen bir bölgedir. Ukrayna’ya yolunuz düşerse yapay bir ormana sahip Oleshky Kumullarını görmeden ülkeden ayrılmayın.

Lviv’de gezilecek yerler sayfamızı ziyaret ederek Odessa’nın yanında Lviv hakkındada detaylı bilgiler edinebilirsiniz.


Kherson Kunduz Gölü

Kunduz Gölü

Ukrayna da Gelinler Şehri olarak da bilenen Kherson son zamanlarda turistlik gezi için en çok gidilen Avrupa Şehirleri arasına girmeyi başardı. Bunda var olan Khersaon Çölü, Dinyeper Nehri ve bir doğa harikası olan Kunduz Gölü’nün çok etkisi vardır. Kunduz Gölü yeşilin her tonun olduğu ormanda berrak maviliği ile doğanın bütün renklerinin huzurunu yaşayacağınız bir yer. Göl etrafında yürüyüş yolları, spor alanları ve dünya mutfağından eşsiz lezzetlerin olduğu restoranlar mevcut. Gölün etrafında doğal güzellikler içerisinde yürüyüş yapıp unutulmaz anlar yaşayacağınız gibi Kunduz Gölünde tekne turları atarak gölün keyfini çıkarabilirsiniz.

Balık tutmayı sevenler için muhteşem bir yer olan Kunduz Gölü bölgenin eşsiz güzellikleri arasındadır. İnsanların stres atmaya ve topluca eğlenmeye gittikleri bu alanlar son derece doğayla iç içedir. Bu gölün etrafındaki yapılaşma sayesinde ulaşım imkanları oldukça kolay hale gelmiştir. İçerisinde bulunan balıklar sayesinde keyifli bir balık tutma aktivitesi yapabilirsiniz. Restoranlar sayesinde yemek yiyebilir ve doğanın içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz. Turistik bir yer olan bölge son derece fazla yeşil alanlara sahiptir.

Manzarasının yanında doğa ile iç içe olmasıyla da eşşsiz güzelliği olan bu göl Kherson turistlik yerleri içinde önemli bir değere sahip.

Kherson şehrinin gezilecek güzel yerlerinin yanı sıra muhteşem lezzetleri de bulunmaktadır. Bu lezzetleri ve tadabileceğiniz mekanlarını Kherson Restorantları sayfamızı ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.