Kharkiv, Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti ve ülkenin 25 oblastından Kharkiv Oblastı’nın idari merkezidir.
Kharkiv gezilecek yerleri arasında ise Maxim Gorky Parkı, Annunciation Katedrali, Shevchenko Parkı, Aşk Anıtı, Mirror Fountain, Krasnokutsk Arboretumu olarak sıralayabiliriz.

Kharkiv’deki gezilecek yerler :Kharkiv Maxim Gorky Parkı

Maxim Gorky Parkı

Ukrayna’nın Kharkiv şehrinde bulunan park, 1899 yılında Sumskoy yolunun her iki tarafını ağaçlandırma fikri ile başladı. 1932 yılında 130 hektarlık alan ağaçlandırılarak şehir parkı haline getirildi. 1938 yılında, Rus yazar Maxim Gorki’nin vefatından 2 yıl sonra parkın ismi Maxim Gorki Kültür ve Rekreasyon Merkez Parkı olarak belirlendi. Parkın içerisine 1940 yılında çocuklara özel 3,6 km büyüklüğünde bir demiryolu açıldı. Bunun yanında parkta restoran, dinlenme alanları, spor merkezleri, lunapark yapıldı. İkinci Dünya Savaşında birçok yapı yıkılırken birçok ağaçta kesilmişti.

Savaş bittikten hemen sonra park yeniden inşa edildi ve günümüze kadar sürekli yenilerek gelmeye başladı. Yılda 1,5 milyon yerli ve yabancı turist parkı ziyaret etmektedir. Bölgede yeşili ve doğayı bir arada bulunduran alan, insanlara çeşitli aktivite imkanı sağlıyor. Bulunduğu konum itibari ile insanların kolayca ulaşabileceği bir yerde. Özellikle bölgeyi ziyarete gelen kişilerin oldukça sık bir şekilde görmeyi tercih ettikleri alan, insanlara güzelliği ve doğayı sunuyor. Gezmek ve zaman geçirmek için oldukça iyi bir bölge olarak görülüyor. Maxim Gorki Parkı, Kharkiv gezilecek yerler arasında en önemli olanlarından bir tanesidir.

Ukrayna’ya yapacağınız seyahatlerde uçak bileti bilgilerini doğru ve eksiksiz girmeniz ülkeye kabul edilmeniz için oldukça önemlidir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ukrayna Uçuş Bilgilerini Doğru ve Eksiksiz Girilmesi konulu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Kharkiv Annunciation Katedrali

Annunciation Katedrali

Ukrayna’nın ikinci büyük şehri olan Kharkiv’de bulunan Annunciation katedralinin yapımı 2 Ekim 1888 de tamamlandı. Yapımı tamamlandıktan sonra Kharkiv’in ana kilisesi olarak belirlendi. Katedral 80 metrelik çan kulesi ile Rus İmparatorluğu’nun en büyük ve en yüksek kiliselerinden biri oldu. Kilise 1914 yılında kentin katedrali olarak tanındı. Katedral 1930 yılında ibadetlere kapatıldı ve 1943 yılında Alman işgali sırasında tekrar açıldı. Kharkiv kentine görünümüyle ve renklendirme şekliyle muazzam bir görüntü katıyor. Kiliseye bağlı bir okul ve azizlerin defin edildiği aziz mezarlığı var.

Annunciation Katedrali sadece ibadet amacıyla ziyaret edilmiyor. Ukrayna Kharkiv şehrine gelen her yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olmuş durumda. Bölgede sürekli olarak restorasyon çalışmaları devam ediyor. Oldukça eski bir geçmişe dayanan yapısı sebebiyle düzenli olarak restore edilmesi gerekiyor. Son derece ilgi çekici görünümü ile artık idol haline gelmiş bir bölge olan bu yer, insanların memnuniyetini kazanmış durumda. İçeriği geçmiş tarihte birçok hizmetin yerine getirilmesi için dizayn edilmiş olan katedral son derece ihtişamlı görünümü ile ziyaretçilerini bekliyor.

Uzun seneler ayakta kalması, siyasi olaylara direnişi ve mükemmel manzarasıyla Kharkiv turistlik yerleri arasının olmazsa olmazları arasındadır.

Ukrayna Türk Vatandaşları için kimlikle girişi mümkün kılıyor fakat kimlikle giriş için belli şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor. Ukrayna’ya kimlikle giriş sayfamızı ziyaret ederek bu bilgileri edinebilirsiniz.


Kharkiv Shevchenko Parkı

Shevchenko Parkı

Ukrayna yeşil ve muazzam parkları ile meşhur bir ülke. Hemen hemen her şehirde onlarca park var. Bu parklar şehrin en önemli bölgelerinde yer alır ve dokunulması yasak. Bu parklardan bir tanesi de Yazar Saras Shevchenko’nun isminin verildiği Shevchenko parkıdır. Ukrayna Kaharkiv’de yer alan park yeşilliği ile şehre adata nefes oluyor. Yürüyüş yolları, dinlenme alanları, restoranları ve içine yapılan anıtlarla yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Botanik bir park olarak yapılan alan, içinde yeşilin her tonunu görebileceğiniz bitkilerin yanında yapay bir gölete de sahip.

Şehrin oldukça uğrak bir bölgesinde bulunan alan hem görünümü hem de mimarisiyle eşsizliğini koruyor. Özellikle içerisinde bulunan eğlence alanları sayesinde sıkça ziyaret edilen bir bölge. Şehrin birçok aktivite alanı burada bulunmakla beraber doğayı yaşatan bir bölge olarak göze çarpmakta. İsmiyle de insanların değer verdiği bir yer olan bu park ziyaretçi akınına uğruyor. Şehrin ortasında yemyeşil doğayı yaşayacağınız bu park, yolunuz Ukrayna Kharkiv şehrine düşerse mutlaka uğramanız gereken mekanların başında gelir.

Kiev’de gezilecek yerler sayfamızı ziyaret ederek Kharkiv’in yanında Kiev hakkında da detaylı bilgiler edinebilirsiniz.


Kharkiv Aşk Anıtı

Aşk Anıtı

Lovebirds Monument olarak da bilinen aşk anıtı, 2002 yılında Taras Shevchenko Anıtı’nın içinde bulunduğu parkta bu anıtın arkasına dikilmek için yapılmıştı. İnsanların bu düşünceye olan tepkisinden sonra yapılan eser Ukrayna Kharkiv şehrinde bulunan Puşkin Caddesi’nde bulunan parka dikilmiştir. Anıt akşam saatlerinde fıskiyesinden akan suların heykeller üzerinde akmasıyla ve ışıklandırma ile muhteşem bir görüntü ortaya çıkarıyor. Karşısında ki bankalarda oturarak keyifli bir seyir zevki yakalayabilirsiniz. İki faklı insanın öpüşmesini gösteren bu eser yapıldığında çok tepki almasına rağmen şehrin en popüler mekanları arasına girmeyi başardı.

Şehre gelen insanlar buraya uğrayıp fotoğraf çekmeden şehri terk etmiyorlar. Mimari açıdan aşkı ve tutkuyu çağrıştıran eser, oldukça önemli bir hale gelmiş. Özellikle yeni evlenmiş olan çiftler için son derece ilgi çekici olan bu anıt, ziyaretçilerin yoğun akınına maruz kalıyor. Yapımı uzun sürmese de insanların alışma süreci oldukça uzun sürmüş gibi görünüyor. Şu anda bölge halkı ve ziyaretçiler için ideal bir bölge olarak göze çarpıyor. Yolunuz bu şehre düşerse fotoğraf albümünüze koyacak yeni bir fotoğrafınız olabilir.

Başlı başına bir manzara olan bu anıt, gerekli ışıklandırmalarla manzarasını dahada vazgeçilmez kılıyor. Ukrayna ve fotoğraf kelimelerinin en önemli ortak noktalarından biridir. Kharkiv gezi rehberiniz için ziyadesiyle memnun olabileceğiniz bu anıtı öneriyoruz.

Lviv’de gezilecek yerler sayfamızı ziyaret ederek Kharkiv’in yanında Lviv hakkındada detaylı bilgiler edinebilirsiniz.


Kharkiv Mirror Fountain

Mirror Fountain

Ukrayna Kharkiv Şehrinde bulunan Mirror Fountain anıtı, İkinci Dünya Savaşında Almanlara karşı kazanılan zaferin anısına 1947 yılında Mimar Korzh tarafından yapılmıştır. Anıt Kharkiv Ulusal Akademi Opera ve Bale Tiyatrosunun bulunduğu merkezde ki parka dikilmiştir. Özgün mimarisi ve anıta yüklenen anlam sayesinde Ukrayna’da bulunan UNESCO tarafından koruma altına alınmış ender bir eserdir. Anıtın bulunduğu park yerel halkın buluştuğu mekanların başında gelir. Pakta bulunan çeşmeye akan suyun oluşturduğu illüzyondan ötürü ayna adı verilmiştir. Park içinde bulunan Mirror Fountain Anıtı şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı ve burada fotoğraf çektirdiği mekanların başında yer alıyor.

Bu kadar popüler olmasının UNESCO tarafından korunma altına alınmış olması da etkili olmuştur. Son derece dikkat çekici bir mimariye sahip olan bu anıt yapılış tarzı bakımıyla da özgünlüğünü koruyor. İçerisinde insanların huzurlu zaman geçirmeleri için yapılan çeşmeler ve eğlence alanları bulunuyor. Özellikle çeşmenin yapılışı oldukça dikkat çekmekle berber insanlar için uğrak nokta olarak göze çarpıyor.

Manevi olarak anlam yüklü olması ve korunma altında olmasıyla da önemini artıran bu anıt, doğa ile iç içe olması ve insanlar için huzurlu vakit geçirebileceği bir ortam hazırladığı için Kharkiv’de gezilecek yerler arasında oldukça önemlidir.

Ukrayna topraklarındaki tatil şehri Karadeniz’in incisi Odessa hakkında bilgi edinmek isterseniz plusfly.com/odessa-gezilecek-yerler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Kharkiv Krasnokutsk Arboretumu

Krasnokutsk Arboretumu

Ukrayna Kaharkiv şehrinde bulunan doğa harikası bir yer olan Krasnokutsky Arboretumu, doğal göletleri, yıllara meydan okumuş ağaçları, tarihe ışık tutan mağaraları, yapılan yürüyüş yolları, koşu parkurları, çocuk parkları ve yeşilin her tonunu barındıran ormanları ile ailenizle keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bir yer. Ormanlarda gezerken yılan, sincap, baykuş ve birçok kuş türü ile karşılaşabilirsiniz. Ormanda yaptığınız geziniz sizi ve ailenizi yoracaktır. Yorgunluğunuzu yerel ve dünya mutfağı ile zengin restoranlarda yemek yiyerek dinlendirebilirsiniz.

Yemekten sonra gizemli mağaralarda tur atarak unutulmayacak anılar biriktirmiş olursunuz. Çocuklarınızın güvenle oynayacağı parklarda onların keyifli dakikalarına şahitlik etmiş olacaksınız. Geçmiş dönem mimarisi ve yenilikçi yüzü ile bölge oldukça ilgi çekici. Son derece gelişmiş özellikleri sayesinde turist ve tatilciler için vazgeçilmez bir alan. Son derece geniş aktivite alanları ve tarihi dokusu ile oldukça ilgi çekici bir bölge. Özellikle bulunduğu şehir itibari ile insanların rahatlıkla ulaşabileceği bir konumda. Tatile çıktığınızda ziyaret edilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunabilecek bir güzelliğe sahip.

Kharkiv şehrinin gezilecek güzel yerlerinin yanı sıra muhteşem lezzetleri de bulunmaktadır. Bu lezzetleri ve tadabileceğiniz mekanlarını plusfly.com/kharkiv-en-guzel-restoranları sayfamızı ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.