Kayseri hakkında kısa bir bilgi verecek olursak ; İç Anadolu bölgesinde yer alan, volkanik şehirlerden biridir. Türkiye’nin en yüksek dağlarından birisi olan Erciyes Dağı bu il sınırları içerisinde bulunmaktadır.Oldukça geniş yolları ile tarihi ipek yolunun geçiş noktalarından birisidir.Kayseri kültürel ve yemek zenginliği açısından da önemli şehirlerimizden birisidir. Kayseri deyince aklımıza ilk gelen şeyler pastırma ve sucuk tur. Kayseri’ye gitme imkanını bulursanız eğer Erciyes Dağına uğramanızı tavsiye ederiz.

Kayseri’de gezilecek yerlerden bahsetmek gerekiyorsa, Erciyes Dağı, Hunat Hatun Külliyesi, Kayseri Kalesi, Hisarcık Erciyes Teleski, Saat Kulesi, Sahabiye Medresesi gibi yerlerden bahsedebiliriz.

Kayseri’de Gidilecek Yerler :Kayseri Erciyes Dağı

Erciyes Dağı

Kayseri’nin sembolü haline gelmiş bu dağ 3917 metre yüksekliğe sahiptir. Kayseri’nin birçok yerinden rahatlıkla görülebilir. Günümüzde ise turistik yerlerden birisi olarak insanlara hizmet etmektedir. Üzerine yapılmış kayak merkezi ve diğer tesis işletmeleri ile birlikte, kış mevsiminin en popüler yerleri arasına girmektedir. Hafta sonu, özel günler ve tatillerde burası oldukça kalabalık olmaktadır. Kayseri’de gidilecek yerler arasında Erciyes dağı ilk sırada yer almaktadır.

Kayseri denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi olan bu dağ, Kayseri turistlik yerleri arasında şüphesiz en iyisidir.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.


Kayseri Hunat Hatun Külliyesi

Hunat Hatun Külliyesi

Bu yapı 1238 yılında inşa edilmiştir. Külliyenin merkez yapısı camidir. Giriş kapısında ise Tevbe suresi 18. ayet yazılıdır ( Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.)

Buraya ulaşımda kolay olmaktadır çünkü merkezde yer almaktadır. Toplu taşıma araçları ile de kolayca ulaşabilirsiniz. İçerisinde ebru, hat sanatı yapımını görebilir ayrıca çay / kahve içebileceğiniz alan da bulunmaktadır.


Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi

Kayseri tarih boyu birçok savaş ve işgal görmüş bir şehirdir. Anadolu’nun merkezinde yer alan bir şehir için bunun normal bir durum olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Savunma ihtiyacı ile kurulmuş olan kale günümüzde hala kayseri merkerde dimdik ayakta durmaktadır. Günümüzde ise gezebileceğiz ve alış veriş yapabileceğiniz bir yapı halindedir. Merkezde olduğu için ulaşımı kolaydır. Kayseri kalesi görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ne kadar modern dünyaya ayak uydursa da o eski zor zamanları sizlere anımsatabilecek bu kale, Kayseri’de gezilecek yerler arasında oldukça önemlidir.


Kayseri Hisarcık Erciyes Teleski

Hisarcık Erciyes Teleski

Hem şehir manzarası hem de dağ havası mı solumak istiyorsunuz? buraya gidebilirsiniz. Yaz aylarında serinlemek için de gidilebilir. Ücretlidir. Hafta içi daha sakin olan bu yer hafta sonları ve özel günlerde oldukça kalabalık olabilmektedir. Hisarcık Erciyes teleski ailece gidebileceğiniz yerler arasındadır.

Şehrin yorgunluğunu atabileceğiniz bu yeri Kayseri’de gezilecek yerler arasında değerlendirmeyi unutmayın.


Kayseri Saat Kulesi

Kayseri Saat Kulesi

Burası Cumhuriyet meydanında bulunmaktadır. 1906 yılında Sultan II. Abdulhamit’in emriyle yapılmıştır. Bir asrın üzerinde hala ayakta durmakta ve çalışmaktadır. Günümüzde ise daha çok Kayseri halkının buluşma noktası olarak iyi bir yer belirleme noktasıdır. Kayseri saat kulesi şehrin simgelerinden birisi olduğu için gidip görebilirsiniz.


Kayseri Sahabiye Medresesi

Sahabiye Medresesi

Türkiye’nin birçok yerinde Selçuklu döneminden kalma eserleri görebilirsiniz. Sahabiye medresesi de Selçuklu dönemi eserlerinden birisidir. 1276 yılında kurulmuştur, tarihi bir yapıdır. Avlu kısmında kitap ve hediyelik eşya satan yerler bulabilirsiniz. Sahabiye medresesi içerisinde siz de bir kitap konusunda bilgi alış verişi yapabilir ya da sevdiklerinize hediyelik eşya alabilirsiniz.

İçerisinden hem tarihi izleri görebilir hemde keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bu medreseyi Kayseri gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.