Kastamonu, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış eski bir yerleşim yeridir. Şehrin günümüzdeki nüfusu 400 bin civarındadır. Bu nüfusun büyük bir kısmını merkezdekiler oluşturmaktadır. Ekonomisi ise geniş çaplı olarak tarımdan gelmektedir. İşlenmeye elverişli topraklar bölgenin ve çevrenin tarım ürünlerini karşılamaktadır. Ayrıca diğer birçok ile göre geniş yüzey alanlı ormanlar bulunmaktadır.

Kastamonu’da Kastamonu üniversitesi bulunmaktadır. 20 bine yakın öğrenci sayısıyla günümüzde aktif olarak eğitimine devam etmektedir. Kastamonu plaka kodu 37’dir, alan kodu ise 366’dır.

Kastamonu’daki gezilecek yerler :

1- Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi

Doğanın içerisinde harika bir yer. Özellikle bahar ve yaz aylarında giderseniz keyifli bir gezi olacaktır. Özel günler ve tatillerde çok kalabalık oluyormuş. Biz daha sakin bir zamanda gitmiştik. Girişi ücretli değil. Araçla bir yere kadar gidebiliyorsunuz devamında ise yürüyerek devam ediyorsunuz bu yüzden araziye uygun rahat ayakkabı giymek önemli. Ilıca şelalesi etrafında fotoğraf çekebileceğiniz çok güzel alanlar bulunuyor.
2- İsmail Bey Külliyesi

İsmail Bey Külliyesi

Burası hemen şehir merkezinde yer almaktadır; Ulaşımı ise oldukça kolay. Bu külliye yüzlerce yıllık bir eser. Candaroğulları beyliği döneminde yapılmış. İçerisinde ise han, hamam, cami, kütüphane, türbe ve medrese bulunuyor. Günümüzde ise İsmail bey külliyesi içerisinde el sanatları işlerini görebiliyorsunuz.


3- Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Bir ülkenin tarihi, topraklardan çıkan yapılar ile daha iyi anlaşılabilir. Eskiden sanatın, mimarinin, el işlerinin ve günlük yaşamın ihtiyaçlarını karşılayacak diğer alet edevatın nasıl olduğunu görmek o topraklara ait daha çok şey bilmek demek. Kastamonu arkeoloji müzesi içerisinde bu eserlere daha yakından bakabilirsiniz. Özellikle bu tarz müzeleri çocuklar ile gidilmesini daha güzel buluyoruz. Onlar içinde bilgilendirici ve eğlenceli olacaktır.
4- Zımbıllı Tepe Höyüğü

Zımbıllı Tepe Höyüğü

Bu yapı M.Ö. bir dönemden kalmıştır. Günümüzde ise çalışmalar ile bir kısmı gün yüzüne çıkarılmış. Zımbıllı tepe höyüğünün diğer bir adı ise Pompeiopolis’tir. Pompeius Magnus tarafından kurulduğu için bu isimle anılmaktadır. Eğer bu tarz yapılara ve tarihe ilginiz varsa görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.


5- İnebolu Geriş Tepesi

İnebolu Geriş Tepesi

Yürüyüş yapmaktan keyif alıyorsanız, bu oksijeni bol tepe hoşunuza gidecektir. Tepe üzerinde kale ve manastır kalıntıları da bulunmaktadır. İnebolu Geriş tepesi üzerinde ayrıca harika bir manzara bulunmakta. Bu manzara ile güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Gittiğiniz mevsime göre giyinmeniz iyi olur yukarısı serin, soğuk olabilir.
6- Valla Kanyonu

Valla Kanyonu

Hem kanyonu bulunuyor hem de seyir terası. Kastamonu’nun en popüler yerlerinden birisidir. Su sesi ve doğa içerisinde huzuru hissedeceksiniz. Yaklaşık 40 -50 dakikalık bir araç yolculuğundan sonra birazda patika yürüyüşü yaparak ulaşabilirsiniz. Valla kanyonu için değer mi? Kesinlikle, bu manzara kaçmaz.