Kars Doğu Ekspres Seyahati

Kars Doğu Ekspres Seyahati

Kars Doğu Ekspres Seyahati

Türkiye’yi karış karış gezmek, en harika doğu manzarasını görmek ve bu sırada konforlu bir yolculuk gerçekleştirmek isteyenler için son dönemlerin en popüler rotası olan Kars doğu ekspresi macera severler için en yeni trendlerden biri diyebiliriz. Yolculuk Ankara’dan başlayarak Kars’a kadar 24,5 saat devam ediyor. Tren Ankara’dan 18.00’de ayrılıyor ve ertesi gün 18.56’da Kars’a varıyor, Kars’tan ise 08.00’de ayrılıyor. Doğu ekspresi Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum’dan da geçerek yolculuğunu Kars’ta tamamlıyor. Uçakla, arabayla çok fazla yolculuk yapmış olanlar, bir de trenle Türkiye’nin en görülmeye değer noktalarını harika doğa eşliğinde ziyaret edin. Yolun uzun olduğunu düşünüyorsanız emin olun bir kere bu yolculuğa çıktığınızda neden daha önce yapmamışım diye kendinizi sorgulayacaksınız. Özellikle gençler arasında fazlasıyla tercih edilen doğu ekspresi genel olarak her yaş grubundan olan bireyler için güzel bir hafta sonu kaçamağı olacak. Bu uzun tren yolculuğuyla ilgili merak ettiğiniz sorulara cevapları ise yazının devamını okuyarak bulabilirsiniz.Doğu ekspresi vagonları konforlu mu?

doğu ekspresi

En çok merak edilen sorulardan biri Doğu ekspres vagonların yeterince rahat olup olmaması yönünde. Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki, bu yeni seyahat rotasına ilgi o kadar fazla sayda ki, yeni vagonlar ekleniyor. Trenler çok fazla yeni olmadıklarından dolayı çok lüks bir ortam beklememenizi tavsiye ederiz. Fakat kimsenin bu kadar uzun bir yolculuğu rahatsız bir yerde oturarak yapmak istemeyeceğini göz önünde bulundurarak vagonların sizin rahatlığınız için yeterli imkânları sunduğunu söyleyebiliriz. Dört çeşit vagondan istediğiniz birini seçerek maceraya başlayabilirsiniz.

Doğu ekspresi vagonları ve fiyatları

Pulman vagonlar

karlı tren yolu

İkili ve tekli koltuk halinde olan pulman vagonlar her zaman alışık olduğumuz yolcu trenlerinden farksız. Pulman vagonları yolculuğu Ankara’dan Kars’a kadar devam etmeyecekseniz tercih edebilirsiniz. Koltuklar yeterince konforlu fakat bir günü aşkın bir yolculuğu oturarak tamamlamak kolay olmayabilir. Bununla beraber fiyat açısından da en uygun olan vagonlar pulman vagonlar. Tek yön için yetişkinlere 46 TL, 13-26 yaş arası öğrenciler ve 60-64 yaş aralığı için indirimli olarak 36,50 TL, 65 yaş üzeri ve 7-12 yaş grubu çocuklar için 23,50 TL değerinde olan biletleri alarak yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Yolculuğunuza evcil hayvanların da eşlik etmesini istiyorsanız o zaman Doğu Ekspres te sadece pulman vagonları tercih etme hakkınız olacak.Örtülü kuşetli

doğu ekspresi

Bir az daha fazla ödeyerek daha rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Örtülü kuşetli vagonlar dört kişilik koltuklardan oluşuyor. Koltuklar isterseniz çekyat tarzında yatağa dönüştürülebilir. Temizlik konusunda titiz olanlar sakın merak etmeyin kişiye özel temiz yıkanmış ütülenmiş ve paketlenmiş nevresimlerle kendinizi evinizdeki kadar temiz ve rahat hissedeceksiniz. Mis gibi temiz çarşaf kokusu, arkadaş muhabbeti ve trende gece yolculuğu kadar harika bir macera olamaz. Eğer çift olarak yolculuk yapıyorsanız vagondaki diğer iki kişilik koltukları da almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü uyku saatlerinde siz eşinizden ayırıp erkekler ve kadınlar olarak yerleştirebilirler. Eğer diğer iki yeri de alırsanız böyle bir şeyle karşılaşma olasılığınız az. Ya da tek olarak seyahat ediyor ve karşı cinsle vagonu paylaşma konusunda endişeleriniz varsa da bu durum da aynı şekilde hemcinsleriniz olan vagona geçirilebilirsiniz. Örtülü kuşetli vagonlarda tek kişilik yetişkin bilet fiyatları 61 TL, 13-26 yaş arası öğrenciler ve 60-64 yaş grubu için 51,50 TL, 65 yaş üzeri için 38,50TL ve 7-12 yaş grubu için 38,50 TL değerinde.

Yataklı vagon

yataklı vagon

Kars doğu ekspresinde en rahat yolculuk ise yataklı vagonlarda gerçekleşebilir. Bu vagonlarda iki adet yatak bulunuyor ve dilerseniz üstteki yatakta dilerseniz de alttaki yatakta yatmayı tercih edebilirsiniz. Yataklı vagonlar diğerlerine göre bir hayli konforlu olması ile fark yaratıyor. Kendinize ait lavabo hijyen konusuna önem verenlerin özellikle çok mutlu olacakları bir durum.  Odada birer adet masa ve dilediğiniz gibi kullanacağınız birer mini buzdolabı da bulacaksınız. Ayrıca bu uzun yolculukta harika manzaraların fotoğraflarını çekmek istiyorsanız telefonunuzu şarj etmeniz için gerekli olan priz de var. Maalesef Kars doğu ekspresinde vagonlarda internet bağlantısı yok. İki kişilik bir vagon için yetişkinler tek yöne 96 TL, 12-26 yaş arası öğrenciler ve 60-64 üzeri 86.50 TL, 65 yaş ve üzeri 73.50 TL ve 7-12 yaş grubu 73.50 TL ödemeleri gerekiyor. Eğer tek kişilik bir bilet alırsanız bu zaman vagon sadece sizin için kapatılacak ve bu şartlarda fiyatlar da değişim gösterecek. 1 kişilik tek yön için yetişkinler 116 TL,13-26 yaş grubu öğrenciler ve 60-64 yaş grubu 106,50 TL, 65 yaş ve üzeri 93,50 TL ve 7-12 yaş grubu çocukların 93.50 TL ödemesi gerekiyor.Yemekli vagonlar

yemekli vagon

Dörtlü koltukların önünde bulunan masalarda restoranlardan yemek ve içecek sipariş verebilirsiniz. Bir az fiyatlar normalin üzerinde olsa da çok fazla fark yok. Yemeğinizi yiyerek bir taraftan da akıp giden manzaranın eşliğinde sohbet edebilirsiniz.

Kars Doğu Ekspresi ile ilgili tavsiyeler

doğu ekspres tavsiyeler

Yolculuğunuzun bir az uzun süreceğini dikkate alarak kendinizle yiyecek almanızı tavsiye ediyoruz. Restoranlardan alacağınız sıcak çayla kendinizle getirdiğiniz kahvaltılıklar eşliğinde mütevazı fakat bir o kadar da güzel bir kahvaltı yapma fırsatınız olacak. Vagonlarda bulunan prizleri kullanarak yanınızda getirdiğiniz su ısıtıcıda kendiniz bile çay yapabilirsiniz. Sabah erken saatlerde kalkıp size eşlik eden güzellikleri kaçırmamanızı öneriyoruz.


Doğu ekspressi ile yolculuk yapan yolcularımız çoğunluk ile gidiş Doğu Ekspress dönüş uçak olarak tercih etmektedir. Eğer dönüş yolculuğunuzda uçak bileti almayı düşünüyorsanız Kars uçak bileti sayfamıza göz atabilirsiniz.