Karadeniz’in En Güzel 6 Yaylası

Karadeniz’in En Güzel 6 Yaylası

Karadeniz’in En Güzel 6 Yaylası

Şehir hayatından kaçıp kendini bol oksijenli ortamlara atmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken Karadeniz yaylaları her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Uçsuz bucaksız yemyeşil bir örtüye sahip, cennetten düşme bu yaylalar sahip olduğu ahşap evleri ve farklı kültürüyle tatilini huzur içinde geçirmek isteyenleri bekliyor. Türkiye’nin oksijen deposu olarak adlandırabilecek eşsiz güzellikteki Karadeniz yaylalarının yerlileri sevecen ve sıcakkanlı tutumlarıyla Karadeniz turunuzun unutulmazlarından olacak. Eğer sizde tatilinizde serin rüzgarın yüzünüze çarpışını hissetmek istiyorsanız birbirinden güzel Karadeniz yaylalarına göz atmanızı öneriyoruz.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.

Pokut Yaylası, Çamlıhemşin, Rize

Pokut Yaylası, Çamlıhemşin

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Pokut Yaylası sizi bulutlara yaklaştıran yüksekliği sayesinde nefes kesen bir manzaranın kapılarını açıyor. Çamlıhemşin’den 21 kilometre uzaklıkta bulunan bu yaylaya ulaşım engebeli yollar yüzünden biraz zor olabiliyor. Fakat engebeli yolların sonunda karşılaştığınız tablo tüm zorlukları size unutturuyor. Rüzgarlı vadi anlamına gelen Pokut isminin kökeni Ermeniceye dayanıyor. Diğer Karadeniz yaylaları gibi muhteşem bir manzaraya sahip olan Pokut Yaylası’nda bol oksijen dolu saatler sizi bekliyor. Yaylanın manzarasında yeşilliklerin arasında kahverengi ahşap evler hemen göze ilişiyor. Pokut Yaylası size kendi manzarası dışında Sal, Amlakit ve Hazindak yaylalarının da manzaralarını sunuyor.

Ayder Yaylası, Çamlıhemşin, Rize

Ayder Yaylası, ÇamlıhemşinRize’de gezilecek yerlerin başında gelen Ayder Yaylası sahip olduğu çam ormanları, zengin bitki örtüsü, şifalı kaplıcaları, dereleri ve şelaleleriyle misafirlerini büyülüyor. 1350 metre yükseklikte konumlanan bu cennet yer konaklama konusunda da sayısız seçenek sunuyor. Her adımda farklı bir bitki türüne merhaba diyeceğiniz Ayder Yaylası’nda birçok kişinin derdine derman aradığı şifalı kaplıcalar da bulunuyor. Şifalı kaplıcalardaki suların 250 metre derinlikten geldiği biliniyor. Hem doğanın kalbinde nefes almak hem de şifalı sularla yenilenmek isteyenlerin Ayder Yaylası’na gidip hafızalara kazınacak bir tatil yapmasını öneriyoruz. Tadı damağınızda kalacak Karadeniz yemekleri de bu tatilin en keyif veren kısmı olacak şüphesiz.

Ovit Yaylası, Rize

Ovit Yaylası, Rize

2400 metre yükseklikte konumlanan ve Rize’nin cennet noktalarından biri olan Ovit Yaylası her yıl yüzlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Yüksek tepelerde serin rüzgarlarla karşılaşmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken Ovit Yaylası yılın her dönemi nefesleri kesecek manzaralar sunuyor. Dağcılık ve trekking aktiviteleri için müthiş bir fırsat sunan bu yer aynı zamanda kış turizmi için de önemli bir destinasyon. Ovit Yaylası’na ulaşmak isteyenleri Rize’nin İkizdere ilçesinden yaylaya kadar uzanan 36 kilometrelik bir yol bekliyor. Her yıl yaz aylarında düzenlenen Ovit Yaylası Şenlikleri’nde eğlenceli anlar yaşanıyor. Bulutlara yakın, derin bir nefes almak isteyenlerin kesinlikle gidip görmesi gereken bir yer Ovit Yaylası.

Sis Dağı Yaylası, Giresun

Sis Dağı Yaylası, Giresun

Giresun’un Görele ilçesinde bulunan Sis Dağı Yaylası denize yakın bir konumda bulunuyor. Denize sahip olduğu bu yakınlık nedeniyle sislerin oluşturduğu kartpostallık manzaralar da kesinlikle görülmeye değer oluyor. İsmini bu sislerden alan yaylanın yüksekliği ise 2182 metre. Doğu Karadeniz sıra dağlarının devamı niteliğinde olan Sis Dağı Yaylası’na Giresun şehir merkezinden yaklaşık 2 saat içerisinde ulaşılabiliyor. Sislerin oluşturduğu tablo yöre halkının dikkatinden kaçmayınca özellikle temmuz ayının sonlarına doğru yoğunlaşan sis zamanlarında burada festivaller düzenleniyor. Elbette Karadeniz müzikleri ve lezzetleri de bu yayla şenliklerine eşlik ediyor. Karadeniz kültürünü yakından tanımak, yeşilliklerle dolu Sis Dağı Yaylası’yla tanışmak için temmuz ayı en ideal zaman.

Perşembe Yaylası, Aybastı, Ordu

Perşembe Yaylası, Aybastı, Ordu

Sunduğu yemyeşil manzaralar, lezzetler ve dahası ile ön plana çıkan Perşembe Yaylası Canik Dağları’nın eteklerinde 1500 metre yükseklikte konumlanıyor. Sahip olduğu bu yükseklikle Perşembe Yaylası Canik Dağları’nın zirve noktası olma özelliğine sahip. Ordu’nun ve Aybastı ilçesinin düşük rakımlı yüksekliklere sahip olması Perşembe Yaylası’nın yüksekliğinin daha da fazla hissedilmesini sağlıyor. Yeşil bitki örtüsüne birçok menderes de eşlik ediyor ve yaylanın her noktasında bu mendereslere rastlamak mümkün. Temmuz ayında Perşembe Yaylası’nda festivaller düzenleniyor ve bu festivaller kapsamında yağlı güreş yarışmaları da yapılıyor. Festivalde birçok yöresel Karadeniz lezzetiyle de karşılaşmak mümkün.Kiraz Yaylası, Maçka, Trabzon

Kiraz Yaylası, Maçka, Trabzon

Karadeniz denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Kiraz Yaylası, yılın her dönemi ziyaret edebileceğiniz, hatta kamp yapabileceğiniz bir yer. En çok da çim kayağı aktivitesiyle ön plana çıkan Kiraz Yaylası’nda çok keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Her gidenin mutlaka denemesi gereken bu aktivite kulağa biraz ilginç gelse de ziyaretçilere keyifli anlar sunuyor. Maçka ilçesinin Gürgenağaç Köyü’ne 7 kilometre uzaklıkta konumlanan Kiraz Yaylası’nın yüksekliği 1850 metre.Sahip olduğu yüksekliği ve doğal bitki örtüsü sayesinde oksijen miktarının yüksek düzeyde olduğu bu yaylada yağmurlara karşı önlem almak gerekiyor.

Burada haftanın yaklaşık 3 günü yağışlarla karşılamanız mümkün. Her yıl birçok kişi Maçka’yı ziyaret ediyor ve Karadeniz gezileri her zaman Kiraz Yaylası’nda sonlanıyor. Gelenlerin hayran kaldığı, dönenlerin tekrar gelmek için can attığı güzelliklerle dolu bu yayla sahip olduğu küçük yerleşimiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Trabzon’da gezilecek yerler sayfamızı ziyaret ederek Trabzon hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.