Şehir hayatından kaçıp kendini bol oksijenli ortamlara atmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken Karadeniz yaylaları her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Uçsuz bucaksız yemyeşil bir örtüye sahip, cennetten düşme bu yaylalar sahip olduğu ahşap evleri ve farklı kültürüyle tatilini huzur içinde geçirmek isteyenleri bekliyor. Türkiye’nin oksijen deposu olarak adlandırabilecek eşsiz güzellikteki Karadeniz yaylalarının yerlileri sevecen ve sıcakkanlı tutumlarıyla Karadeniz turunuzun unutulmazlarından olacak. Eğer sizde tatilinizde serin rüzgarın yüzünüze çarpışını hissetmek istiyorsanız birbirinden güzel Karadeniz yaylalarına göz atmanızı öneriyoruz.

Giderek büyüyen şehirlerde yaşanan stres, trafik, gürültü ve kirlilik insanları şehirlerden uzaklaşmaya ve doğaya tekrar ulaşmaya itmektedir. Ancak bugün günümüzde her şehirde bu tarz doğal alanlar ve keyifli kaçış noktaları yer almadığı için Türkiye’nin belirli noktalarında yayla turizmi ön plana çıkmaktadır. Örnek olarak Karadeniz yaylaları yerli ve yabancı turistlerin her yıl akın ettiği cennet bölgeleri sunmaktadır.

Karadeniz yaylaları dört bir tarafından yemyeşil doğası, gürül gürül akan suları, serin iklimi ve eğlenceli festivalleri gibi birçok farklı imkanı ile Türkiye’de oksijen depoları oluşturmaktadır. Bu bölgelerde yaşayan halk, sevecen yaklaşımıyla ziyaretçileri her zaman sofrasında ağırlamaktan hoşnut olurken Trabzon, Gümüşhane, Artvin, Rize, Bayburt ve Ordu gibi birçok şehirde bu yaylaları bulmak mümkündür. İşte bu nedenle her yaz ayrı ayrı ziyaret edebileceğiniz veya her seneyi birine ayırabileceğiniz muhteşem Karadeniz yaylalarına göz atabilirsiniz.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.

Pokut Yaylası, Çamlıhemşin, Rize

Pokut Yaylası, Çamlıhemşin

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Pokut Yaylası sizi bulutlara yaklaştıran yüksekliği sayesinde nefes kesen bir manzaranın kapılarını açıyor. Çamlıhemşin’den 21 kilometre uzaklıkta bulunan bu yaylaya ulaşım engebeli yollar yüzünden biraz zor olabiliyor. Fakat engebeli yolların sonunda karşılaştığınız tablo tüm zorlukları size unutturuyor. Rüzgarlı vadi anlamına gelen Pokut isminin kökeni Ermeniceye dayanıyor. Diğer Karadeniz yaylaları gibi muhteşem bir manzaraya sahip olan Pokut Yaylası’nda bol oksijen dolu saatler sizi bekliyor. Yaylanın manzarasında yeşilliklerin arasında kahverengi ahşap evler hemen göze ilişiyor. Pokut Yaylası size kendi manzarası dışında Sal, Amlakit ve Hazindak yaylalarının da manzaralarını sunuyor.

Her tarafında yaylalarıyla yemyeşil bir şehir olan Rize’de yine farklı bir yayla tercihini de Pokut yaylası oluşturmaktadır. Hatta yine Çamlıhemşin ilçe sınırlarında bulunan Pokut yaylası, ilçeye 21 kilometre uzaklıkta ve engebeli bir yol ile ulaşılan ama muhteşem manzaraya açılan kapılardan birisidir. 2032 metre yüksekliği bulunan yayla, dört bir tarafında sisli bir manzarayı sizlere sunarken, yaylada bulunan ahşap evler sayesinde de konaklamayı daha keyifli bir hale getirmektedir.

Etrafı çam ormanlarıyla kaplı olan Pokut yaylası, biyolojik çeşitlilik açısından da çok zengin bir alandır. Doğal hayat içerisinde birçok farklı endemik bitki türü ve hayvan türü ile karşılaşma ihtimaliniz bulunan bu yaylada, özellikle çevre yaylalara uzanan yürüyüş rotaları da bulunmaktadır. Örneğin, takriben 3 kilometre uzaklıktaki Sal yaylası veya 15 kilometre yürüyüş sonucunda ulaşılan Hazindak yaylası tercih edilebilir.

Ayder Yaylası, Çamlıhemşin, Rize

Ayder Yaylası, ÇamlıhemşinRize’de gezilecek yerlerin başında gelen Ayder Yaylası sahip olduğu çam ormanları, zengin bitki örtüsü, şifalı kaplıcaları, dereleri ve şelaleleriyle misafirlerini büyülüyor. 1350 metre yükseklikte konumlanan bu cennet yer konaklama konusunda da sayısız seçenek sunuyor. Her adımda farklı bir bitki türüne merhaba diyeceğiniz Ayder Yaylası’nda birçok kişinin derdine derman aradığı şifalı kaplıcalar da bulunuyor. Şifalı kaplıcalardaki suların 250 metre derinlikten geldiği biliniyor. Hem doğanın kalbinde nefes almak hem de şifalı sularla yenilenmek isteyenlerin Ayder Yaylası’na gidip hafızalara kazınacak bir tatil yapmasını öneriyoruz. Tadı damağınızda kalacak Karadeniz yemekleri de bu tatilin en keyif veren kısmı olacak şüphesiz.

Karadeniz’in en doğu noktalarından biri olan Rize’de yer alan Ayder yaylası, Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Tarihi 14. asra kadar uzanan Ayder yaylası, bu zamanlarda Halalılar tarafından kurulmuş olmakla birlikte rakımı 1350 metre gibi bir değer oluşturmaktadır. Dört bir tarafı ladin ve kayın ormanları ile kaplı olan Ayder yaylası, Kaçkar Dağları’nın hemen yanı başında yer alması ile birlikte yeşilden kırmızıya ve sarıya dönen bir renk cümbüşü sunmaktadır.

Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte Ayder yaylasında konaklama imkanı sunularak, ister pansiyonlar ister bungalov evler ve yayla evlerinde tatil yapma şansı doğmaktadır. Rize ve Çamlıhemşin merkezinden dolmuşlar sayesinde kolaylıkla ulaşım gerçekleştirilen yaylada aynı zamanda dört mevsim muhteşem bir doğa manzarası, çiçekler ve apayrı bir fauna bulunmaktadır. Ayrıca yaylada bugün halen aktif şekilde kullanılan ve dört mevsim farklı faydalar sunan kaplıcalar, Osmanlı zamanından bu yana şifa bulmak isteyen herkese açıktır.

Muhteşem bir Karadeniz mutfağı örneği bulacağınız Ayder yaylasında sabah kahvaltılarında dahi sofradan kalkmak istemeyebilirsiniz. Yaylanın yanı bakışında akan dereler sayesinde serin suların keyfini çıkarırken, bir yandan doğa sporları ile ilgilenebilir, Ayder yaylasında düzenlenen etkinlikler ile yaz mevsiminde daha keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Ovit Yaylası, Rize

Ovit Yaylası, Rize

2400 metre yükseklikte konumlanan ve Rize’nin cennet noktalarından biri olan Ovit Yaylası her yıl yüzlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Yüksek tepelerde serin rüzgarlarla karşılaşmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken Ovit Yaylası yılın her dönemi nefesleri kesecek manzaralar sunuyor. Dağcılık ve trekking aktiviteleri için müthiş bir fırsat sunan bu yer aynı zamanda kış turizmi için de önemli bir destinasyon. Ovit Yaylası’na ulaşmak isteyenleri Rize’nin İkizdere ilçesinden yaylaya kadar uzanan 36 kilometrelik bir yol bekliyor. Her yıl yaz aylarında düzenlenen Ovit Yaylası Şenlikleri’nde eğlenceli anlar yaşanıyor. Bulutlara yakın, derin bir nefes almak isteyenlerin kesinlikle gidip görmesi gereken bir yer Ovit Yaylası.

Rize İkizdere ilçesi sınırlarında bulunan Ovit yaylası, 2640 metre gibi çok yüksek bir rakıma sahiptir. Yaklaşık 50 hanenin yer aldığı yaylada turizm açısından her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tatil yapmayı seçerken, aynı zamanda her yıl düzenli olarak festivallere de katılım sağlanmaktadır. Ünlü sanatçıların katılım sağladığı Ovit yaylası şenliklerinde yörenin keyfini çok daha özel bir şekilde yaşama şansı elde edilirken, yaylanın çevresi aynı zamanda kış turizmi merkezi olarak da kullanılmaktadır.

Yaz mevsimlerinde Ovit Dağı ve Ovit yaylasında dağcılık ve trekking etkinlikleri ile birlikte kamp tatilleri gerçekleştirilmektedir. Kışın gelmesi ile yoğun kar yağışı altında kalan bölgede uygun bir coğrafi yapı yer aldığı için kış sporları için de önemli bir fırsat elde edilmektedir. Üstelik bu yüksek rakımlı bölgede fotoğraf sanatçıları için de muhteşem çerçeveler yer almaktadır.

Sis Dağı Yaylası, Giresun

Sis Dağı Yaylası, Giresun

Giresun’un Görele ilçesinde bulunan Sis Dağı Yaylası denize yakın bir konumda bulunuyor. Denize sahip olduğu bu yakınlık nedeniyle sislerin oluşturduğu kartpostallık manzaralar da kesinlikle görülmeye değer oluyor. İsmini bu sislerden alan yaylanın yüksekliği ise 2182 metre. Doğu Karadeniz sıra dağlarının devamı niteliğinde olan Sis Dağı Yaylası’na Giresun şehir merkezinden yaklaşık 2 saat içerisinde ulaşılabiliyor. Sislerin oluşturduğu tablo yöre halkının dikkatinden kaçmayınca özellikle temmuz ayının sonlarına doğru yoğunlaşan sis zamanlarında burada festivaller düzenleniyor. Elbette Karadeniz müzikleri ve lezzetleri de bu yayla şenliklerine eşlik ediyor. Karadeniz kültürünü yakından tanımak, yeşilliklerle dolu Sis Dağı Yaylası’yla tanışmak için temmuz ayı en ideal zaman.

Karadeniz’in orta bölümüne doğru uzanan Giresun’da yer alan Sis Dağı yaylası, denize yakın konumuyla Görele ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Aslında denize bu kadar yakın olması, yaylanın her zaman sisler içerisinde kalmasını sağlarken, bir yandan da 1950 metre gibi bir rakımı yer alması muhteşem bir manzarayı sunmasını sağlamaktadır.

Şehir merkezinden yaklaşık 2 saat gibi bir uzaklıkta bulunan Sis Dağı yaylası, her zaman etrafı sis bulutlarıyla çevrili yapısı sayesinde büyüleyici bir görsellik sunmaktadır. Bu açıdan yaylada sisler arasında çadırınızı kurarak kamp yapmayı tercih edebileceğiniz gibi yakın bölgede bulunan konaklama tesislerinde de tatilinizi geçirebilirsiniz.

Sis Dağı özellikle Temmuz aylarında gerçekleştirilen Sis Dağı şenlikleri ile daha hareketli ve keyifli bir hale gelirken, bu şenlik sırasında eğlenceli Karadeniz müzikleri ile horon tepmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca Karadeniz mutfağı ve kültürünü yaşamak için de en ideal iklimin bulunduğu bu dönemde Sis Dağı’ndan ayrılmak istemeyebilirsiniz.

Perşembe Yaylası, Aybastı, Ordu

Perşembe Yaylası, Aybastı, Ordu

Sunduğu yemyeşil manzaralar, lezzetler ve dahası ile ön plana çıkan Perşembe Yaylası Canik Dağları’nın eteklerinde 1500 metre yükseklikte konumlanıyor. Sahip olduğu bu yükseklikle Perşembe Yaylası Canik Dağları’nın zirve noktası olma özelliğine sahip. Ordu’nun ve Aybastı ilçesinin düşük rakımlı yüksekliklere sahip olması Perşembe Yaylası’nın yüksekliğinin daha da fazla hissedilmesini sağlıyor. Yeşil bitki örtüsüne birçok menderes de eşlik ediyor ve yaylanın her noktasında bu mendereslere rastlamak mümkün. Temmuz ayında Perşembe Yaylası’nda festivaller düzenleniyor ve bu festivaller kapsamında yağlı güreş yarışmaları da yapılıyor. Festivalde birçok yöresel Karadeniz lezzetiyle de karşılaşmak mümkün.

Ordu il sınırları içerisinde Aybastı ilçesi sahilinde yer alan Perşembe yaylası, özellikle çevresindeki akarsular sayesinde meşhur olmuştur. Etrafındaki tepelere kış mevsiminde yağan kar, etkisini ve manzarasını sıcak iklimlere kadar sürdürürken, bir yandan yemyeşil bir yanda beyaz manzarası ile büyüleyici bir görsellik sunmaktadır.

Perşembe yaylası, Ordu denildiğinde mutlaka görülmesi gereken Karadeniz yaylaları arasında bulunarak, 1500 rakımlı olması sayesinde de doğal göl ve şelale ile apayrı bir keyif sağlar. Bu önemli turizm merkezinde çok eski günlerden bu yana inşa edilmiş ve halen kullanılmakta olan pansiyon ve apart evler sayesinde konaklama sağlanabilir. Ayrıca bölgede alışveriş merkezi, kasap ve market gibi birçok işletme de bulunmaktadır. Yaylada her yaz mevsiminde yağlı güreş şenlikleri, futbol turnuvaları ve off-road yarışları gibi etkinlikler yapılmaktadır.Kiraz Yaylası, Maçka, Trabzon

Kiraz Yaylası, Maçka, Trabzon

Karadeniz denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Kiraz Yaylası, yılın her dönemi ziyaret edebileceğiniz, hatta kamp yapabileceğiniz bir yer. En çok da çim kayağı aktivitesiyle ön plana çıkan Kiraz Yaylası’nda çok keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Her gidenin mutlaka denemesi gereken bu aktivite kulağa biraz ilginç gelse de ziyaretçilere keyifli anlar sunuyor. Maçka ilçesinin Gürgenağaç Köyü’ne 7 kilometre uzaklıkta konumlanan Kiraz Yaylası’nın yüksekliği 1850 metre.Sahip olduğu yüksekliği ve doğal bitki örtüsü sayesinde oksijen miktarının yüksek düzeyde olduğu bu yaylada yağmurlara karşı önlem almak gerekiyor.

Burada haftanın yaklaşık 3 günü yağışlarla karşılamanız mümkün. Her yıl birçok kişi Maçka’yı ziyaret ediyor ve Karadeniz gezileri her zaman Kiraz Yaylası’nda sonlanıyor. Gelenlerin hayran kaldığı, dönenlerin tekrar gelmek için can attığı güzelliklerle dolu bu yayla sahip olduğu küçük yerleşimiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Trabzon sınırlarında yer alan Kiraz yaylası, Maçka ilçesine bağlı bir yayla olarak 1850 metre rakım ile çok yüksek bir yayladır. Maçka merkezinden Zigana güzergahında Gürgenağaç köyünden 7 kilometre güneye doğru ilerlediğinizde ulaşılan yayla, dört bir tarafı cennet manzaralara sahip ve çok önemli bir turizm bölgesidir. Alt yapı hizmetleri tamamlanmış olan yayla, bugün turistik açıdan Trabzon’da önemli bir bölge oluştururken, yayla içerisinde buz gibi bir akarsu, çim kayağı imkanı için özel bir bölge ve her yıl Temmuz ayında düzenlenen Ayeser şenlikleri Kiraz yaylasına olan ilgiyi artırmaktadır.

Konaklama açısından da dağ evleri, özel oteller, pansiyonlar ve yayla evleri sayesinde birçok imkan sunan Kiraz yaylasında sakin ve huzurlu zaman geçirmek için yılın dört mevsimi konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Kafkasör Yaylası, Artvin

Artvin şehir merkezinden 10 kilometre gibi bir mesafe kat edilmesi ile ulaşılan yayla, sunduğu doğal güzelliği ve rengarenk yapısıyla apayrı bir turizm belgesi oluşturmaktadır. Konaklama açısından bungalov evler ve pansiyonlar gibi birçok farklı imkanı bulunan Kafkasör yaylasında benzersiz bir doğal güzellik içerisinde birçok bitki türü, apayrı bir manzara ve bulutları görme imkanı bulunmaktadır.

Aslında turistik açıdan kalabalık bir bölge olan Kafkasör yaylası, özellikle her yıl Temmuz ayında düzenlenen Kafkasör kültür ve sanat festivali sayesinde daha fazla kişiyi bölgeye çekmektedir. 1250 metre rakamı bulunan yaylada ayrıca her yıl boğa güreşleri etkinliği düzenlenirken, Atabarı folklor şölenleri de gerçekleştirilmektedir. Şehir merkezine çok yakın noktada bulunan bu yayla konaklama açısından bölgede birçok imkan sunarken, aynı zamanda da bölgede Ciskaro, Acısu ve Yalnızhasan olarak adlandırılan 3 adet şifalı suya sahiptir.

Trabzon’da gezilecek yerler sayfamızı ziyaret ederek Trabzon hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.