Kahramanmaraş’ta gezilecek yerler

Asurlular ve Roma döneminden kalma şehir yapısı ile 7 Şubat 1973 tarihinde Kahramanlık unvanı verilmiştir. Köklü bir geçmişe sahip olan şehir dondurması ile meşhurdur. Ormanlık alana sahip olmayan bu şehir, güzel Akdeniz iklimiyle, yeşil görüntüsüyle, ovalarıyla bu eksiği kapatmıştır. Ekonomik anlamda ise işsizlik oranının en düşük olduğu ve dünyada kahramanlık unvanına sahip tek ildir.

Kahramanmaraş’taki gezilecek yerler :

1- Kahramanmaraş Kalesi

Kahramanmaraş Kalesi

Burası kentin merkezinde bulunuyor. Yapım tarihi konusunda kesin bilgi bulunmuyor maalesef ama Hitit döneminden kalma bir yapı olduğu tahmin ediliyor. Bulunduğu konumu ise stratejik olarak önemlidir. Günümüze kadar bazı tadilat çalışmaları yapılmıştır. Kahramanmaraş kalesi şehri yukarıdan izlemek için birebir. Ayrıca içerisinde bulunan Kurtuluş müzesini de ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.
2- Abdulhamid Han Camii

Abdulhamid Han Cami

Burası Türkiye’nin en büyük camilerinden birisidir. Heybetli duruşu ile hem gündüz hem de gece görüntüsü ilham vericidir. Osmanlı devleti padişahı olan II. Abdulhamid han’a  ithaf edilerek yapılmıştır. Tarihi bir cami olarak düşünmeyin yeni bir camidir ama oldukça büyüktür. Şehrin yüksek bir yerine yapıldığı için iyi bir manzarası da vardır. Abdulhamid Han camii içi de dışı kadar güzel olarak yapılmış.


3- Kahramanmaraş Müzesi

Kahramanmaraş Müzesi

Hemen girişinde mamut fosili bulunuyor. Tarihi eserler ve eserlerin sergilenme kompozisyonu ise oldukça başarılı olmuş. Müzekartı olmayan kişiler küçük bir ücret ödeyerek gezebiliyorlar. Burası tarihi önemi anlamak ve bilgilenmek için ideal bir yer. Kahramanmaraş müzesine sevdiklerinizle giderek ortaklaşa bir anı oluşturabilirsiniz.
4- Yeşil Göl

Yeşil Göl

Şehir merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan bir yeşil alan. Şehrin kalabalığından uzak sakince vakit geçirmek isteyenler tercih edebilir. Doğanın içerisinde bulunan bu yer piknik yapmak için birebir. Hatta yaz sıcağında Yeşil göle gelip karpuz yiyerek keyif alabilirsiniz. Göl çok büyük değil belki ama oldukça derin.


5- Tarihi Ceyhan Köprüsü

Tarihi Ceyhan Köprüsü

Şehir merkezine oldukça yakın bir köprüdür. 11 km uzaklığı ile gidilip görülmesi kolaydır. 16 yy döneminden kalma bu köprü günümüze kadar ayakta durmuş sağlam bir yapıdır. Ceyhan nehri üzerinde yer alan köprünün yanında restoranlarda bulunuyor. Eğer iyi bir fotoğrafçı iseniz enfes pozlar çıkarabilirsiniz. Yaz günü gün batımı kızıllığı ile birlikte tam bir renk cümbüşü oluyor. Ayrıca tarihi Ceyhan köprüsü etrafında piknik yapabileceğiniz alanlarda bulunuyor.
6- Hurman Kalesi

Hurman Kalesi

Burası Afşin’de bulunuyor. Roma döneminden kalma bir kaledir. Çok uzun süre önceden yapılmış olması beraberinde yıllar içinde tahribatı da meydana getirmiş. Kale içerisinde askeri barınaklar, kilise, su ve yiyecek depoları bulunmakta. 10-15 metre yüksekliğe sahip olan Hurman kalesi, Hurman çayının yanında bulunuyor.

Uçak bileti almak için hemen Kahramanmaraş uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.