İzmir, Türkiye’nin 3. büyük ilidir. Çağdaş, gelişmiş ve aynı zamanda dinamik bir ekonomiye sahip bir şehirdir. Akdeniz iklimine sahip, turizm açısından oldukça ziyaretçi alan, geniş tarihi mirasları içerisinde bulunduran bir şehirdir. En az 8000 yıllık bir tarihe sahiptir. Bir çok kültüre ev sahipliği yapmıştır.Ayni zamanda dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı da burada bulunur. İzmir Adnan Menderes Hava Limanı ise Türkiye’nin en aktif hava limanlarından birisidir. Hemen İzmir uçak bileti alarak İzmir’i keşfedebilirsiniz.

İzmir’de gezilecek yerler arasında, Kordon Boyu, Alsancak, Doğal Yaşam Parkı, Saat Kulesi, Tarihi Asansör, Efes Antik Kenti gibi yerler vardır.

İzmir’deki gezilecek yerler :İzmir Kordon Boyu

Kordon Boyu

İzmir’de gezilecek yerler hem yapı olarak hem de ilçe olarak adlandırılabilir. Çünkü İzmir’in hemen her yeri gezilecek görülecek bir yer sayılmaktadır. Kordon boyu yapacağınız bir yürüyüş sağlığınıza ve zihninize iyi gelecektir. Yorulduğunuz anda ise çevrede bulunan restoranlardan birine girip karnınızı doyurabilirsiniz. Burada gün batımını izlemenizi öneriyoruz. Akşam kızıllığı, şehrin sesi, çocukların koşuşturmacaları eşliğinde zamanınızı geçirebilirsiniz.

Huzurlu bir yolculuk için tercih edebileceğiniz bu yeri İzmir’de gezilecek yerler arasındadır.
İzmir Alsancak

Alsancak

Alsancak İzmir’in en popüler, en kalabalık yerlerinden birisidir. Restoranlar, cafeler ve diğer işletmeleriyle birlikte gezilecek ve saatlerce vakit geçirebileceğiniz bir alan. Midye dolma, kokoreç ve İzmir kumru yiyebilirsiniz. Nasıl ki İstanbul’da Taksim, Ankara’da Kızılay popülerse İzmir içinde Alsancak diyebiliriz.

İzmir için oldukça önemli olan bu yeri İzmir gezi rehberinizde bulundurmayı unutmayın.
İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Cüzi bir miktar ücret ödeyerek içeriye giriyorsunuz. Avrupa standartlarında kaliteli ve nezih bir ortam oluşturulmuş. Hayvanlar için olan alanları gezebilirsiniz. Ailenizle gidebilirsiniz; çocuklar için parkların olması sizlere de rahat zaman geçirecektir. İzmir doğal yaşam parkı na toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Hafta sonları biraz daha kalabalık olmaktadır.
Not: Güvenlik önlemleri nedeniyle evcil hayvanınızla girişe izin verilmemektedir.

Sevdiğiniz insanlara keyifli dakikalar için İzmir’de gezilecek yerlerden biri olan bu parkı değerlendirmeyi unutmayın.
İzmir Saat Kulesi

Saat Kulesi

Konak meydanında bulunan bu yapı 1901 yılında inşa edilmiştir. İzmir’in simgesi haline gelmiş bu yapı merkezi bir konumda yer almaktadır. Tarihi kemeraltı çarşısına yürüyerek gidebilir, kordon boyu yada alsancağa geçebilirsiniz. Hatta vapurla Karşıyaka’ya yine buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Etrafını çevreleyelen harika bir kalabalık bulunmaktadır. İzmir’e gidenlerin biz İzmir’e gittik deme yöntemlerinden birisidir; İzmir saat kulesi ile fotoğraf çekilmek.
İzmir Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

İzmir tarihi asansör Dario Moreno sokağından geçerek ulaşabildiğiniz tarihi bir yapı. 1907 yılında kurulmuştur. Kuruluş tarihi İzmir saat kulesinin kuruluşundan 6 yıl sonradır. Kurulduğu zamanlarda ulaşımı oldukça kolaylaştırmıştır. Günümüzde ise daha çok kültür, dinlenme ve eğlence amaçlı kullanılmaktadır. Girişte tarihi hakkında daha çok bilgi alabileceğiniz bilgilendirme yazısı mevcuttur. Üst katında ise balkonunda eşsiz İzmir manzarı ile fotoğraflar çektirebilirsiniz. Ayrıca tarihi asansörün yine üst katında bulunan kafeteryada İzmir manzarasına karşı bir şeyler yiyip içebilirsiniz.
İzmir Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti Trajan Çeşmesi

Efes Antik Kenti İzmir’de görülmeye değer eşsiz yerlerden birisidir. Rehber eşliğinde gezerseniz daha verimli olacaktır. Müze kart ile giriş yapabiliyorsunuz. Eğer müze kartınız yoksa girişte çıkarılmaktadır. O tarihi yollardan geçerken kendinizi yüzyıllar öncesinde hissedebilirsiniz. Hafta sonları ve özel günlerde daha da kalabalık olmaktadır. Gideceğiniz saatleri iyi ayarlarsanız iyi olacaktır zira çok sıcak olabilmektedir. İzmir otogardan otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Yaklaşık 1, 1.5 saat civarında yolculuk sürmektedir. Antik kent içerisinde fotoğraf çektirebileceğiniz enfes eserler bulunmaktadır. Eski insanların yaşayışını gördüğünüzde kendini farklı hissedebilirsiniz.

Mükemmel mimarisi ve tarihi zenginliği ile İzmir turistlik yerleri arasında fazlaca tercih edilmesi gereken bir yerdir.