İstanbul Türkiye’nin tarihi, coğrafi, kültürel, ekonomik ve eğitim alanlarında en önde gelen şehirleri arasındadır. Tarihi yapısı ve uzun yıllara uzanan yerleşim yeri olması nedeniyle oldukça kültürel bir şehirdir. Türkiye’nin her yerinden göç alarak kalabalık nüfusunu korumakta ve arttırmaktadır. Son araştırmalara göre nüfusu 15 milyon civarındadır. Bu güzel şehre uçak bileti satın almak için İstanbul uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul’daki gezilecek yerler :

1- Ayasofya Camii

Ayasofya Camii

İstanbul’da gezilecek yerler sayfası oluştururken zorlandığımızı itiraf etmek gerekir. Çünkü hangi yerleri listeye ekleyelim ve bunları nasıl açıklayalım derken oldukça düşündürücü oldu. Listemizin ilk sırasına Ayasofya Camii eklemeyi uygun gördük. Doğu Roma impatorluğu tarafından yapılmıştır. İlginç bir bilgi daha ekleyelim; üç kez inşa edilmiştir. Osmanlı devleti tarafından İstanbul’un fethi yapıldığında ise camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından bu yana ise müze olarak kullanılmaktadır. İstanbul’un simgesi haline gelmiş bir yerdir. Ayasofya caminin hemen yakınlarında yere batan sarnıcı ve Sultan Ahmet camii de bulunmaktadır. İsteyenler gidip görebilir.
2- Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

İstanbul’un simgesi haline gelmiş yerlerden birisi de Sultan Ahmet Camii‘dir. Birçok tiyatro, film ve kitaplara da konu haline gelmiştir. İstanbul’da yürürken bir turistin size Sultan Ahmet camiiyi sormasına denk gelebilirsiniz. Yabancı vatandaşlar daha çok “Blue mosque (mavi camii)” demektedir. Bu da iç yapısındaki mavi işlemelerden geliyor. Tabelalara göre gidecekseniz eğer tabelalarda bu isimle karşılaşırsınız. Hemen yakındalarında Ayasoyfa müzesi, yere batan sarnıcı ve az ilerde Gülhane parkı gibi gezilecek yerlerle karşılaşırsınız. Hepsi yürüme mesafesinde olduğu için kolaylıkla gezilebilir.


3- Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Osmanlı devleti zamanında ortalama 400 yıl gibi bir süre boyunca devletin idare merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise müze olarak halkın ziyaretine açık bir alandır. Topkapı sarayı içerisinde tarih kokan eşyalar göreceksiniz. Rehber eşliğinde gezmenizi öneriyoruz. İçerisinde bulunan en önemli hazinelerden birisi “kaşıkçı elması”dır. Ayrıca harem bölümünü de gezebiliyorsunuz. Dinlenmek içinde kafeterya bölümünde vakit geçirebilirsiniz.
4- Sultan Ahmet Meydanı

Sultan Ahmet Meydanı

Burası yılın her dönemi kalabalık olan bir alandır. Gittiğiniz zaman etrafınızda birçok turist kafilesi görebilirsiniz. Çevresinde Sultan Ahmet camii, Ayasofya müzesi, Yerebatan sarnıcı gibi önemli alanların bulunduğu bu meydanda oturup mola verebilirsiniz. Sultan Ahmet meydanındaKendinizi İstanbul’u dinlemeye bırakın, her köşesinden farklı bir melodi kulağınıza çalınacaktır.


5- Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

İstanbul’da mola vermeniz gereken yerlerden birisidir. İçerisinde asırlık ağaçların bulunduğu, insanların dört bir köşesinde oturup kendini huzura bıraktığı bir alan.

“Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane parkında,
Ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında”

Nazım Hikmet’in bu mısraları da şarkı haline gelmiş ve oldukça popülerdir.
6- Galata Kulesi

Galata Kulesi

İstanbul’un tarih kokan yapılarından birisidir. Hezarfen Ahmed Çelebi’nin uçuş yaptığı hikayesi ile bilinmektedir. Sadece bu değil, mesela bir kız ile erkek bu kuleye çıkarlarsa evlenirler gibi inançların da merkezidir Galata kulesi. Ulaşımı ise çok kolaydır. İstiklal caddesinden Galata köprüsüne doğru yürürken yolda karşılaşırsınız. Üst katından 360 derece İstanbul manzarasını izleyebilirsiniz. Ayrıca içerisinde bulunan restoranın yemekleri de enfes olmakta.