Interrail Hakkında Her Şey

Interrail Hakkında Her Şey

Interrail Hakkında Her Şey

Hayat aslında gezdiğimiz, gördüğümüz, güldüğümüz ve güzelce geçirdiğimiz zamanların toplamından ibaret. Kitaplardan okumak, televizyondan izlemekle canlı canlı gidip görmek, insanlarla birebir iletişime geçmek, yeni yerler keşfetmek aynı olamaz. Ne kadar çok gezerseniz dünyaya bakış açınız o kadar değişir ve bir o kadar insanları, doğayı ve hayatı seversiniz. Çünkü gezmekle, seyahat etmekle aslında diğer insanların bizim gibi olduğunu ve sadece yapay sınırların sayesinde farklılaştığımızı fark ederiz. Daha düşük bütçe ile daha fazla ülke görmek istiyorsanız eğer o zaman tamamı interrail seyahati ile ilgili olan yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.Interrail Nedir?

interrail

Interrail, Avrupa’da 30 ülkeyi trenle boydan boya seyahat etmek isteyenler için düzenlenmiş bir seyahat imkânı diyebiliriz. Avrupa Demir Yolları İşletmeleri tarafından düzenlenen bu fırsat ile çantanızı sırtınıza aldığınız gibi rotanızı belirleyin ve harika bir yolculuğa hazır olun. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; Interrail bir tur acentesi değil. Bu yüzden sizin için birilerinin seyahat rotanızı belirlemesini beklemeyin. Yolculuğunuzun A’dan Z’ye kadar bütün sorumluluğu sizin ellerinizde. Aslında Interrail’in en güzel yanı da bu diyebiliriz. Bu yolculukla sadece çok fazla şehir, ülke değil aynı zamanda kendinizi de keşfedeceksiniz. Arkadaş grubu ile seyahat ettiğiniz takdirde dostlarınızla keyifli zaman geçirip bir birinize daha da bağlanacak, tek başınıza seyahat ettiğinizde ise içsel dünyanızla yüzleşip belki de uzun zamandır cevaplayamadığınız sorularınıza cevap bulacaksınız.

Interrail’e Kimler Katılabilir?

interrail seyahati

Interriail ile seyahat konusunda hiçbir yaş sınırlaması yok. İsterseniz öğrenci olun, isterseniz de hayatın stresinden kaçmış bir iş adamı ya da emekliliğe ayrılmış bir çift. Her yaş grubundan olan gezginler için Interrail seyahati yapma imkanı sunuluyor. Hatta öğrenci iseniz ve yaşınız 26’nın altındaysa ya da 60 üzeriyse indirimlerden bile faydalanmanız mümkün.Interrail İle Kaç Ülke Gezilir?

interrail manzarası

Interrail ile seyahat ederken yolculuğunuzun zamanı belirleme size kalmış bir durum. İki çeşit Interrail bileti alabilirsiniz. 1 ülke pass veya Global Pass isimli iki farklı biletle gezeceğiniz ülkelerin sayını belirliyorsunuz aslında. 1 ülke pass bileti aldığınız takdirde seyahatiniz sadece o ülkenin sınırları içinde olmak zorunda. Tabi ki bu ülke içinde birden fazla şehri gezerek yine de eğlenceli bir seyahat edebilirsiniz. Global Pass bileti aldığınız da ise gezinize 30 Avrupa ülkesini kapsayacak. Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan arasında seçim yaparak en sevdiğiniz bir ülkeyi seçebilir ya da Avrupa’nın büyük bir bölümünü gezebilirsiniz.

Interrail Seyahati Kaç Gün Sürer?

interrail bileti

Interrail’in en önemli noktası ve seyahat severler arasında en çok tercih edilmesinin nedeni Flexi sistem. Flexi sistemi ile size sunulan birden fazla imkânlarla seyahatinizin süresini belirliyorsunuz. İsterseniz 15 gün boyunca 5 gün seyahat, 1 ay boyunca 7 gün, 10 gün, 15 gün ya da sürekli olarak 15, 22 gün veya 1 ay seyahat etmeyi seçebilirsiniz. Peki, bu ne anlama geliyor? Siz 1 Mart ile 1 Nisan arasında ve yedi gün boyunca geçerli olan Interrail bileti alıyorsunuz. Bu bir ay süresinde istediğiniz tarihlerde fakat sadece yedi gün trenle yolculuk yapabilirsiniz. Gece 04.00’ten sonra olan yolculuklar artık diğer günün hesabına katılıyor. Bu yüzden herhangi bir karışıklığı önlemek için gece yolculuklarından mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Interrail İçin Vize Gerekli mi?

interrail terminali

Interrail ile seyahatin en önemli noktalarından biri tabi ki de vize işlemleri. Avrupa ülkelerini gezeceğiniz için ortak vize sistemi olan Schengen vizesine başvurmanız gerekecek. Schengen vizesi için gerekli belgeler başvuracağınız ülkeye göre değişiyor Schengen vizesi sayfamızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Eğer 1 ülke pass bileti alacaksanız sadece gideceğiniz ülkenin vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Ama Global Pass bileti alacaksanız o zaman giriş yaptığınız ülkenin vizesini almanız sizin için daha kolay olacak. Aslında giriş yaptığınız ülkenin vizesini değil seyahat edeceğiniz başka bir ülkenin vizesini aldığınız takdirde de seyahatinize başlayabilirsiniz, fakat sınırda sorun yaşama ihtimaliniz olduğundan dolayı riske atmamanızı ve giriş yapacağınız ülkenin vizesini almanızı tavsiye ediyoruz. Eğer Avrupa’ya bir kere girip seyahatinizi tamamlamak isterseniz sadece bir girişli yeterli olacak. Ama birkaç kere girip çıkmayı düşünüyorsanız o zaman çok girişli vize almanız daha makul olacak. Öğrenciyseniz veya çalışmıyorsanız da aileden çalışan birinin size sponsorluk yapması veya bankada belli bir miktarda sizin adınıza para olması lazım. İskoçya, İrlanda ve İngiltere seyahat etmek istediğiniz ülkeler listesindeyse her biri için Schengen vizesinden bağımsız olarak vize başvurusu yapmanız gerekiyor çünkü bu ülkeler Schengen bölgesine dâhil değiller.Interrail İle Seyahat Ne Kadara Mal Olur?

interrail fiyatları

Bildiğiniz üzere normal şartlarda Avrupa içi trenlerle seyahat hiçte ucuz değil. Buna karşılık siz çok uygun fiyatlara bir bilet alıp birden fazla ülke gezme fırsatınız oluyor. İkinci sınıf tren kabinlerinde yapacağınız seyahatin birinci sınıf kabinlerden hiç de geri kalmadığını fark edeceksiniz. Genellikle ikinci sınıf trenlerde internet bağlantısı bulunmuyor. Ayrıca doluysa ayakta seyahat etme durumuyla da karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumları önlemek için düşük bir ücret karşılığında kendinize yer rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Genel olarak harcamalarınız seçtiğiniz oteller, yediğiniz yemekler, yaptığınız alışverişe görü 1500 TL de olabilir 5000 TL de.İnterrail ile ilgili Türkiye’de sosyal mecralarda ve internet sayfalarında interrail yapan gezginler paylaşımlarını ve tecrübelerini anlatarak interrail yapmak isteyenlere yardımcı olmaktadırlar.  Daha detaylı bilgi almak için İnterrail Türkiye web sayfasını kontrol edebilir yada facebook üzerinden İnterrail Türlarak arama yaparak sosyal mecradan takipçi olabilirsiniz.