Hava limanı güvenliği

Hava limanı güvenliği

Hava limanı güvenliği

Hava yolunun kullanımının artmasıyla birlikte hava limanları sayısında da gözle görülür bir artış meydana geldi. Artık çok daha fazla şehirde hava limanı ve uçuşlar bulunmaktadır. Hatta uçak taşımacılığı ile Dünya’nın dört bir yanına seyahat etmek mümkün. Bu kadar yolcuyu ağırlayabilecek kapasiteye sahip olduğunu görebiliyoruz. Peki hava limanları ne kadar güvenlidir? Güvenlik nasıl sağlanıyor?

Hava limanlarının özellikle son zamanlarda daha sıkı önlemler alınarak güvenliği sağlanmaktadır. Dünya ve ülke çapında yaşanılan olaylar ise bu önlemlerin ne kadar gerekli olduğunu vurgulamaktadır. Aynı şekilde diğer yolcuların güvenliğinin temini de bu şekilde sağlanmaktadır. Güvenlik sistemlerini tam anlamda açıklamanın uygun olmadığını biliyoruz, bu sebeple daha genel ve tüm yolculara hitap eden bilgileri size aktaracağız.X-ray cihazı nedir neden kullanılır ?

Güvenlik denilince birçok insanın aklında X-Ray cihazlarının görüntüsü belirir. Artık standart bir kontrol olarak kullanılan cihazlar, hemen her kalabalık büyük mekanlara girişte kullanılmaktadır. X-Ray cihazları eşyalarınızın içinde ne olduğu hakkında güvenlik personeline bilgi vermektedir. Birkaç farklı açıdan tarama yaparken genel olarak ne olduğunun görüntüsünü ekrana vermektedir. Dünya çapında yapılan saldırgan eylemlerin artmasıyla birlikte güvenlik önlemleri de artmıştır.

Uçak birçok eşyanın taşımasında kolaylık sağlamaktadır. Bunun legal olanlarının yanında birde illegal taşıma yapmak isteyen kişiler bulunmaktadır. Uyuşturucu madde, patlayıcı madde, kesici, ateşleyici ve hava limanının yasakladığı diğer tüm maddelerin tespiti için güvenlik önlemlerinde x-ray cihazının önemi büyüktür. Bu güvenlik önlemleri tüm yolcular için geçerlidir.  Güvenlik personelleri, özel yetiştirilmiş hayvanlar, özel ekipmanlar, güvenlik kamera sistemleri bunların denetimi için ideal seviyelere yakındır.

Hava limanında güvenlik nasıl sağlanır ?

 • Güvenlik personeli

  Özel bir eğitimden geçirilerek çalışmasını sürdürmektedir. Bulunduğu bölge içerisinde ve tüm bölgeye hitap edebilecek şekilde iletişim ekipmanları bulunmaktadır. Şüpheli gördüğünüz kişileri ya da nesneleri ilk olarak en yakın güvenlik görevlisine bildirmeniz yararlı olacaktır. Güvenlik görevlileri, şüpheli ve ya acil durumlarda ne yapmaları gerektiği konusunda eğitimini almaktadır.

 • Özel yetiştirilmiş köpekler

  Daha çok köpek türlerinden oluşmaktadır. Köpeklerin burunları, koku alma yetenekleri oldukça gelişmiş bir şekildedir. Bu sebeple özel bir eğitimden geçerek güvenlik güçlerine yardımcı olmaktadır. Bu sayede illegal olarak uçağa sokulmaya çalışan uyuşturucu maddeler, yasak bitkiler ve yasak böcekler gibi kokularından sadece köpeklerin bulabileceği ürünler engellenmektedir. • Özel ekipmanlar

  Güvenlik ekiplerinin işlerini kolaylaştıracak, profesyonel araçlardır. Dedektör, silah gibi ekipmanlar önleyici, toparlayıcı, krize müdahale gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

 • Güvenlik kamera sistemleri

  Kritik noktalara konuşlandırılmış kameralar da aynı şekilde önleyici, müdahale edici, takip gibi amaçlarla Hava limanlarında kullanılmaktadır.Yolcular uçak biletlerinin alırken, Hava taşımacılığını kullanırken rahat olabilirler. Güvenlik sistemlerinin teknolojik ve daha profesyonel hale gelmesi, bizim daha rahat yolculuk yapabileceğimiz noktalara gelmiştir. Tabi burada bir diğer güvenlik görevlisi de yolcular sayılmaktadır. Bagajlarımızı, eşyalarımızı, evcil hayvanlarımızı ya da ekipmanlarımızı hava limanlarının güvenlik prosedürüne uygun halde bulundurmamız gerekir. Ayrıca güvenlik güçlerine yardım olmakta bir güvenlik önlemidir.

Bir sonraki yazımız olan yolculukta bagaj zarar gorurse ne yapmali göz atabilirsiniz.