Gümüşhane, Karadeniz bölgesinin doğusunda yer alan bir ilimizdir. Şehrin doğal güzellikleri oldukça çoktur. Şehrin yeşil görüntüsü ikliminden ve topraklarından kaynaklıdır. Karadeniz iklimi burada da görülmektedir. Oldukça eski bir yerleşim yeridir. Yapılan çalışmalarda antik çağdan kalma bulgulara rastlanmıştır. Toplam nüfusu ise 150 bin civarında yer almaktadır.

Gümüşhane’de gezilecek en meşhur yerler ise Altın dere milli parkı, Karaca mağarası, Zigana geçidi, Tomara şelalesi, Eski Zigana geçidi, Kazık beli yaylası, Örümcek ormanı tabiat koruma alanı ve İkiz evler kent müzesi olarak onaylanabilir.

Gümüşhane’deki gezilecek yerler :Gümüşhane Satala Antik Kenti

Satala Antik Kenti

Satala antik kenti yani diğer adıyla Sadak antik kenti. Burası Sadak köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. İl merkezine uzaklığı ise yaklaşık olarak 100 km civarında. Tarihle ve tarihsel süreçte insan yaşamı ile ilgileniyorsanız bura size göre olabilir. Türkiye’de bulunan diğer antik kentlere kıyasla daha az yapı günümüze gelmiş. Su kemeri ve birkaç antik mezar dışında pek bir şey kaldığını söyleyemeyiz.

Diğer adı ile birlikte Sadak Antik Kenti şeklinde de adlandırılan Satala Antik Kenti, Sadak Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Gümüşhane il merkezine 100 kilometre kadar bir uzaklıkta yer alan antik kent, son yıllarda yapılan kazı çalışmaları ile birlikte daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Yapılan araştırmalara göre Roma’nın 15. lejyonunun takriben 500 yıl üzerinde bu kentte hüküm sürdüğü belirlenmiştir.
Özellikle yapılan çalışmalar ile birlikte 2000 yıllık Roma ve Bizans eserleri ortaya çıkmaya başlarken, Satala Antik Kenti içeriğinde birçok farklı yapı bulundurmaktadır. Resmi çalışmalar halen sürmek ile birlikte antik kentte su kemerleri, çeşmeler, hamam, kale surları gibi noktalar yer almaktadır. İlerleyen yıllarda antik kentin daha fazla ilgi çeken ve tarihe ışık tutan bir bölge olacağı ifade edilebilir. Antik Kenti mutlaka Gümüşhane gezilecek yerler planlarınız arasına dahil etmelisiniz.


Gümüşhane Limni Gölü

Limni Gölü

Manzarası çok güzel olan bir yer. Ulaşım esnasında yolları biraz virajlı ama düzgün. Konaklama ve piknik yapabilme imkanınız bulunuyor. Burası Trabzon’a da oldukça yakın. Yaklaşık 45 dakika 1 saat içerisinde ulaşılabiliyor. Araç ile giriş ücretli. Limni gölü çok büyük olmasa da verdiği huzurun oldukça büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Limni Gölü Tabiat Parkı, Gümüşhane Torul ilçesi Zigana Köyü sınırlarında yer alır. 1721 rakıma sahip olan Saranoy Yaylası içerisinde bulunan göl, daha önce bir mesire yeri olarak ilan edilmiş ve ardından tarih içerisinde tabiat parkı olarak yerini almıştır. Kentin önemli bir turizm alanı olarak yapılan çevre düzenlemeleri ile birlikte bölgede tesis, çocuk oyun parkı, kamelyalar, mesire ve bungalov konaklama tesisleri gibi birçok yapı inşa edilmiştir.
Gümüşhane merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Limni Gölü, yemyeşil bir çevrede farklı bitki ve kuş türleri ile keyifli bir görselliğe sahiptir. Koruma altında bulunan bu alanda kısa bir yolculuk sonrasında güzel ve keyifli bir konaklama ya da piknik gerçekleştirmek için huzurlu bir mekan ile karşılaşabilirsiniz. Göl, küçük ve sakin yapısıyla Türkiye’nin saklı cennetlerinden biri olarak görülebilir.

Doğa ile iç içe olan bu göl Gümüşhane gezilecek yerleri içerisinde  uğramanız gereken bir yer.


Gümüşhane Santa Harabeleri

Santa Harabeleri

Merkeze yaklaşık 80 km lik bir uzaklıkta bulunmakta. Bu harabeler yıllar içerisinde çok farklı amaçlar ile kullanılmıştır. Hatta bir dönem Rum çeteleri buraları sığınak olarak bile kullanmış. 500 600 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Büyük bir maden geçmişi olan Santa harabeleri görülebilir yerler arasında. Bu yapılarla temalı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kent merkezine 80 kilometre gibi bir uzaklıkta yer alan Dumanlı Köyü sınırlarında bulunan Santa Harabeleri farklı yamaçların üzerinde kurulmuştur. Medeniyetin sürdüğü dönemlerde din, ticaret ve kültür açısından çok önemli bir yere sahip olan harabeler, bir dönem Rum çeteleri tarafından sığınak olarak da kullanılmıştır.
Santa Harabeleri’nde günümüze kadar ulaşmış birçok farklı antik yapı yer alırken, bu yapılar içerisinde taştan inşa edilmiş konutlar, kilise ve çeşmeler gibi noktalar bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda eşsiz fotoğraf kaleleri elde etmek için yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Santa Harabeleri, yapılan çalışmalar ile daha özel bir yere ulaşmıştır. Günümüzde sağlanan yol çalışması ile birlikte harabelere ulaşmak daha kolay bir hale gelirken, gezgin ruhlara hitap eden tarihi bir bölge sağlamaktadır. Gümüşhane turistik yerleri arasında en popüler olma özelliği taşımaktadır.


Gümüşhane Krom Vadisi

Krom Vadisi

Yıllar boyu geçiş yeri olarak kullanılmış ve zengin madenleri ile binlerce kişiye ev sahipliği yaptığı bilinir. Tabi aynı kalabalığı günümüzde göremiyoruz, bu durum sadece rivayetten ibaret. Bölgedeki tarihi yapıların sayısı oldukça çok. Krom vadisi, farklı mevsimlerde farklı güzelliklere bürünmekte. Temiz hava alabileceğiniz oksijen dolu bir vadi.

Çok eski zamanlardan bu yana bir geçiş bölgesi olarak yerini korumuş olan Krom Vadisi, tarihte bir cazibe merkezi olarak görülmüştür. Özellikle bölgede zengin maden kaynakları bulunması, binlerce kişinin bu bölgede yaşadığını da düşündürmektedir. Bugün vadi içerisinde tescil edilmiş 15 adet kilise ve 1 adet şapel bulunmaktadır. Ayrıca kemer, köprü ve kale kalıntıları ile taş evler yer almaktadır.
Krom Vadisi‘nde görülmeye değer birçok tarihi eser yer almak ile birlikte aynı zamanda ilginç bir doğal güzelliğe sahip olan vadi, bugün turistik açıdan Anadolu’nun en özel noktalarından birisidir. Yazılı kaynaklarda 700 yıl gibi bir maziye sahip olan ve medeniyet uzu yıllar sürdüğü vadi, farklı mevsimlerde iklim koşulları sayesinde de çok özel görüntüler sağlamaktadır. Tertemiz bir hava ve bol oksijen için Krom Vadisi tercih edilebilir.


Gümüşhane Kov Kalesi

Kov Kalesi

Sarp kayalıklar üzerine kurulu etkileyici, heybetli bir kale. Kurulduğu yer oldukça stratejik bir alan. Günümüzde bize manzara ifade eden bu yerler zamanında düşmana karşı bir önlem amacı gütmekteydi. Kov kalesi görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.

Anadolu’nun birçok noktasında görüldüğü şekilde Gümüşhane’de inşa edilmiş tarihi Kov Kalesi de sarp kayalıklar üzerinde yer almaktadır. Kale, Esenyurt Köyü sınırlarında yüksek bir tepede yer alırken, net bir tarih bilgisi bulunmamaktadır. Ancak yapıldığı dönemlerde büyük bir kentin etrafında yer aldığı düşünülmektedir. Bu kent için de Sadissa Kenti gibi bir isim zikredilmektedir.
Kov Kalesi dikdörtgen bir plana sahip olmakla birlikte kayalık üzerinde geniş bir yapıya sahiptir. Dört bir tarafında yamaçlardan aşağıya doğru inen yemyeşil alanlar bulunmakla birlikte Kov Kalesi bugün restore edilmiş tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Özellikle Selçuklu döneminde ticaret merkezleri arasında yer alırken, bugün kaleye ulaşım gerçekleştirmek için Esenyurt Köy merkezinden 21 kilometre mesafe kat edilmesi gerekir. Bahar mevsimi ile birlikte kaleye tırmanarak, muhteşem bir manzaraya şahit olabilirsiniz.

Konum olarak tarihten izler bulabileceğiniz bu kale Gümüşhane gezi rehberiniz için önemli bir yere sahip olabilir.


Gümüşhane İmera Manastırı

İmera Manastırı

Bu tarihi yapı 1300 lü yıllarda yapılmış ve tarih boyunca bir kaç defa onarım görmüş. Olucak köyünde yer aldığı için Olucak manastırı olarak da geçer. Merkeze yaklaşık 15 km gibi bir uzaklıkta bulunmakta. Özel araçları olanlar kolaylıkla gidip görebilirler. Bazı yerleri zamana yenik düşmüş, tahribata uğramış olan İmera manastırı mimari olarak dikkat çekmektedir.

Yüzlerce yıllık bir tarihi bulunan İmera Manastırı defalarca restore edilmiş ve onarılmış yapısı ile günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Manastır, Gümüşhane Olucak Köyü sınırlarında yer aldığı için Olucak Manastırı olarak da adlandırılır. İl merkezine 15 kilometre gibi bir mesafede bulunan manastıra özel araçlar ile kolaylıkla gidilebilir.
Dikkat çeken mimari yapısı ile birlikte İmera Manastırı, Hristiyan Ortodoks inancının özelliklerini taşır.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde inanç yapıları arasında görülebilecek önemli eserlerden biri olarak Gümüşhane kültür gezileri sırasında mutlaka görülmesi gereken noktalardan birini oluşturmaktadır. İmera Manastırı’nı ziyaret ederek, hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde eşsiz bir görsellik ve muhteşem fotoğraflar elde edebilirsiniz.