Her Yönüyle Göbeklitepe

Her Yönüyle Göbeklitepe

Her Yönüyle GöbeklitepeHer yönüyle Göbeklitepe, dünya üzerinde bilinen en eski tapınaklar arasında bulunmaktadır. 1963 tarihinde Göbeklitepe kazı alanı ortaya çıkarılmasıyla birlikte üzerinden yıllar geçtikten sonra 1994 yılında Göbeklitepe’nin değeri anlaşılmıştır. Böylelikle tarih sahnelerinde birçok değişikliğe uğrayarak günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır. Çok uzun yıllardır Göbeklitepe’nin dine dair en eski buluntuları olduğuna dair söylentiler bulunmaktadır.

Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya bağlı Örencik Köyü yakınlarında bulunan bir tapınak kalıntısı olarak günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır. Şanlıurfa merkezine ortalama 20 kilometre uzaklığı bulunmaktadır. Göbeklitepe’ye gitmek isteyen kişiler Dağ eteği mahallesi, 63290 Haliliye / Şanlıurfa adresine giderek bu tapınağı görme fırsatını yakalayabilmektedirler. Göbeklitepe tapınağından çıkarılan eserlerin bir kısmı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinde sergilenerek günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır.

Bu sayfadaki aşağı konularda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.Göbeklitepe’nin Kültürel Özellikleri

göbeklitepe taşları

Göbeklitepe’nin kültürel özellikleri arasında etkilenen tek uygarlıklar Sümer ve Mısır olmamaktadır. Coğrafi açıdan bakmak gerekirse Göbekli tepe buluntularının Maya kozmolojisi ile yakından ilgisi bulunduğuna dair bilgiler gündemimize gelmektedir. ‘’ H ‘’ simgesi Maya kozmolojisi üzerinde bir yere sahip olmaktadır.

Bu sembol günümüzde özel olarak tasarlanarak iki zıt gücün savaşması ve yaratım için bir araya gelmesi anlamları gibi birçok anlama ulaşılmaktadır. Aynı zamanda ‘’ H ‘’ simgesi Göbeklitepe de bulunan tapınakların olası anlamlarına da işaret ettiği bilinmektedir. Arada mesafe bulunmasına rağmen Göbeklitepe de meydana gelen tapınakların ve türevlerin maya kültüründen etkilenmiş olduğu olası bilgisine ulaşılmaktadır.Aynı zamanda Göbeklitepe tarih boyunca eski uygarlıkların yanında güncel medeniyetlerden de bahsetmek mümkün olacaktır. En belirgin örnekleri arasında Göbeklitepe ve Türkiye arasındaki ilişki olarak gündemimize çıkmaktadır. Göbeklitepe coğrafi olarak Türkiye sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Aynı zamanda Türkiye sınırları dışında Moğolistan ve Göktürk kültüründe de benzerlikler bulunmaktadır. Örneğin Kün-Ay sembolleri Göbeklitepe de güneş-ay sembolüyle büyük bir benzerliği bulunmaktadır. Aynı zamanda bayrağımızda bulunan ay ve yıldızlarında aynı kökenden geldiğini de unutmamamız gerekmektedir.

>>> Göbeklitepe için Urfa’ya gezmeye gitmişken plusfly.com/sanli-urfa-restoranları sayfasından mekan araştırarak Muhteşem lezzetleri tadabilirsiniz.

Göbeklitepe ’den Çıkarılan Buluntuların Anlamları

göbeklitepe geçmişi

 

Göbeklitepe de bulunan kalıntıların çıkarılmasıyla birlikte tapınağın yapısının incelenmiş ve birçok tahmin ile gündemimize gelmektedir. Öncelikle yapının ibadet yeri olarak gündemimize gelen Göbeklitepe tapınağında gökyüzü cisimlerinin incelenmesi adına gözlem evi olduğu hakkında söylentiler bulunmaktadır.

Göbeklitepe’nin zemini herhangi bir sıvıyı emmeyecek özelliğe sahip olmasıyla birlikte içerisinde birçok su kanalı bulunduğu bilinmektedir. Göbeklitepe kazı çalışmalarında bulunmuş olan Klaus Schmidt, Göbeklitepeyi değerlendirmesiyle birlikte bu tapınağın ölülerin hayvanlar tarafından yenilmesi için bırakılan bir mezarlık olduğunu gündemimize getirmiş bulunmaktadır.Aynı zamanda birçok kültürde ölü bedenlerin kirlenmesiyle birlikte yıkanamaz bir hale geldi ve gömülmesi mümkün olmadığı bilinmektedir. Böylelikle yüksek yerlerde bulunan hayvanların yenmesi için ölü bedenler bırakılırdı. Böylelikle Göbeklitepe’nin yüksekliği ve yapısı göz önüne alınırsa bu söylentinin doğru olduğuna dair bir çıkarım ortaya konulmaktadır. Aynı zamanda Göbeklitepe’nin gözlemevi olarak kullanılmasını işaret eden ipuçları sayesinde aslında Göbeklitepe’nin dini görevlerini yerine getirme amacı güdülmektedir. Böylelikle tapınak sadece gözlemevi olarak kullanılmamaktadır.

Göbeklitepe tapınakları karşımıza yazının gelişmediği ve yaygınlaşmadığı bir dönemde inşa edilmesi ile çıkmaktadır. Bundan dolayı bizlere inançlarını ve düşüncelerini yansıttıkları sembolizmler sayesinde bu çıkarım ortaya çıkmaktadır. Schmidt’in görüşüne göre tapınakların duvarlarında bulunan semboller bizlerin yorumlayamayacak kadar karmaşık bir şekilde gündemimize gelmektedir. Ancak bir kısmını sembolizm ile ilişkilendirilmesi sonucunda açıklamak mümkün olmaktadır.

T şeklinde bulunan taşlar insanları sembol ederken ortasında bulunan karşılıklı iki taş ise Tansı ve Tanrıçayı ifade ettiği hakkında söylentiler bulunmaktadır. Aynı zamanda Göbeklitepe de sık olarak karşımıza çıkan figürler arasında tilki de bulunmaktadır. Babil ve Sümer inançlarının tilki ile sembolize edildiğine dair bilgiler günümüze gelmektedir. Böylelikle sembolizmden yararlanarak Göbeklitepe konusunda birçok bilgiye ulaşılması mümkün hale gelmektedir.

>>> Göbeklitepe dışında Şanlı Urfada oldukça dikkat çekici yerler var plusfly.com/sanli-urfa-gezilecek-yerler sayfasını ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

Göbeklitepe’de İnanç

göbeklitepe inançGöbeklitepe’de bulunan semboller mimari yeryüzüyle alakalı olmaktadır. Ancak gökyüzüyle de alakalı olduğu öne sürülmektedir. Sık sık karşımıza çıkan gök cisimleri tapınağın içerisinde birçok yerde yaygın olarak bulunmaktadır. Tapınağın inşa edilmesiyle birlikte toplumun tanrılarının gökyüzüyle bağlantılı olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Böylelikle Kamizm yani Gök tanrıcılık inancı ile ilişkilendirilmektedir. Durum böyleyken Kamizm inancının uğramamış bir yeri gündemimize gelmektedir. Dolayısıyla, Göbeklitepe inşa eden toplumun Gök tanrıcılık inancı arasında bir bağlantı kurulması mantıklı çıkarımlar arasında bulunmaktadır.

>>> Göbeklitepe ve birbirinden güzellikleri olan şanlıurfaya uçak bileti sorgulamak için Şanlıurfa Uçak Bileti İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.