Giresun, Doğu Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Yeşili, denizi ve fındığı ile oldukça meşhur olan bir ilimizdir. Nüfusu 400 bin üzerindedir. Şehirde Giresun üniversitesi bulunmaktadır. Daha önceleri KTÜ’ye bağlı olan bu üniversite 2006 yılında bakanlar kurulu kararı ile Giresun üniversitesi olarak ayrılmıştır. 26 bin civarı öğrencisi bulunmaktadır.

Giresun’daki gezilecek yerler :

1- Giresun Kalesi

Giresun Kalesi

Şehrin kuzeyin yüksek bir alana kurulmuş olan yapı hem tarihi hemde manzaralı bir yerdir. Ulaşımı özel araçlarla yada toplu taşıma araçlarıyla yapılabilmektedir. Bu manzara eşliğinde nefis bir Karadeniz çayı içeceksiniz, o zaman insan kendini başka hissediyor. Giresun kalesinden şehir ve denizi görebiliyorsunuz. Özel araçları ile gidenler için otopark bulunmaktadır.
2- Kulakkaya Yaylası

Kulakkaya Yaylası

Giresun’a yaklaşık 45 km uzaklıkta olan bol oksijenli bir yayla. Yeşilin her tonu, buz gibi suları ile harika bir Karadeniz yaylası. Restoran, otel, bakkal, tekel bayi gibi işletmeler bulunmakta. Mevsim olarak yaz dönemi özellikle güzel oluyor. Kış döneminde nasıl olduğu hakkında pek fikir edinemedik. Kulakkaya yaylası özellikle tatilciler için birebir.


3- Giresun Adası

Giresun Adası

Giresun’u karşıdan görebileceğiniz sevimli küçük bir ada. Görülmesi gerektiğini düşünüyoruz çünkü çok güzel bir havası ve manzarası bulunuyor. Mavi tur ile gidebiliyorsunuz gidip dönmek için süre yetmeyebilir. Eğer arkadaş grubu ile gidiyorsanız tekne kiralayıp daha özgür seyahat edebilirsiniz. Burada çok sayıda kuş çeşidi bulunuyor ve kuşların üreme yerlerinden birisi. Bu yüzden gezerken dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca Giresun adası içerisinde antik dönemden kalma kalıntılarda bulunuyor.
4- Sis Dağı

Sis Dağı

Sis dağı adını etrafında bulunan sisten alıyor. Yolculukta sisler içinde çıkacaksınız ama harika bir manzara ile karşı karşıya geleceksiniz. Navigasyon ile ulaşımda problem yaşayabilirsiniz. Güncel olmayan bir harita ile eski yola girebilirsiniz. Bu yol ise oldukça meşakkatli bir yol. Yaylaya çıktığınızda yöresel lezzetler satın alabiliyorsunuz. Dağdan gelen buz gibi lezzetli suyu içmeden dönmeyin.


5- Bedrama Kalesi

Bedrama Kalesi

Burası Tirebolu’ya yaklaşık 8 km uzaklıkta yer alıyor. Yüksek bir konumu olan Bedrama Kalesinin üzerinde parkı da bulunuyor. Mimarisini ve manzarasını seveceksiniz. Savaş döneminden kalma tüfek yerleri, mavzer yerleri, odaları, su/şarap küpleri ve daha birçok şey ile karşılaşacaksınız. Güzel fotoğraflar alabileceğiniz yerlerden birisi.
6- Şelale Çatalağaç

Şelale Çatalağaç

Doğanın içerisinde vakit geçirebileceğiniz oldukça güzel bir alan. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Su sesi, oksijen ve yeşillikler sizi dinlendirecek. Şelale Çatalağaç gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Uçak bileti satın almak için Giresun Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.