Giresun, Doğu Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Yeşili, denizi ve fındığı ile oldukça meşhur olan bir ilimizdir. Nüfusu 400 bin üzerindedir. Şehirde Giresun üniversitesi bulunmaktadır. Daha önceleri KTÜ’ye bağlı olan bu üniversite 2006 yılında bakanlar kurulu kararı ile Giresun üniversitesi olarak ayrılmıştır. 26 bin civarı öğrencisi bulunmaktadır.

Giresun’da gezilecek yerler olarak Kulakkaya Yaylası, Sis Dağı, Bedrama Kalesi, Giresun Kalesi, Giresun Adası, Şelale Çatalağaç gibi yerleri söylemek mümkün.

Giresun’daki gezilecek yerler :Giresun Kalesi

Giresun Kalesi

Şehrin kuzeyin yüksek bir alana kurulmuş olan yapı hem tarihi hemde manzaralı bir yerdir. Ulaşımı özel araçlarla yada toplu taşıma araçlarıyla yapılabilmektedir. Bu manzara eşliğinde nefis bir Karadeniz çayı içeceksiniz, o zaman insan kendini başka hissediyor. Giresun kalesinden şehir ve denizi görebiliyorsunuz. Özel araçları ile gidenler için otopark bulunmaktadır.

Giresun kalesi MÖ. 2. Yüz yılda yapılmış bir kaledir. Pontus Kralı 1. Farnakes tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Kale kendi ikiye bölen yarım ada üzerine inşa edilmiştir. Kale şehrin tam merkezinde ve şehrin tamamına hakim olacak bir şekilde konumlanır. Kale iç ve dış olacak şekilde iki bölümden oluşur. Kalenin iç kısmında özellikle saray kalıntıları yer alır.

Antik kaynaklara bakıldığı zaman kalenin adının Bronz Duvarlı kale olarak geçer. Rumların Türklere karşı son kalesi olarak bilinir. Seyahat severlerin mutlaka görmesi gereken bir kaledir. Giresun’un tüm eşsiz manzarasını bu kale ile izleyebilirsiniz. Üstelik bir yanınızda şehir varken diğer yanınızda doğa manzarası size eşlik edecek. Giresun’un o temiz havasını bu kale ile daha iyi tatmış olacaksınız.

Konum itibari ile eşsiz güzellikleri içinde barındıran bu kale görenleri kendine hayran bırakıyor. Birçok turist tarafından da ilgi çekici karşılanıyor. Ayrıca kalenin içinde Atatürk’ün koruma komutanlığını yapan Gazi Osman Ağa’nın mezarı da bulunuyor. Gidenler mezarı da ziyaret edebilir.


Giresun Kulakkaya Yaylası

Kulakkaya Yaylası

Giresun’a yaklaşık 45 km uzaklıkta olan bol oksijenli bir yayla. Yeşilin her tonu, buz gibi suları ile harika bir Karadeniz yaylası. Restoran, otel, bakkal, tekel bayi gibi işletmeler bulunmakta. Mevsim olarak yaz dönemi özellikle güzel oluyor. Kış döneminde nasıl olduğu hakkında pek fikir edinemedik. Kulakkaya yaylası özellikle tatilciler için birebir.

Kulakkaya yaylası Karadeniz’in o eşsiz güzelliğini ve temiz havasını bir araya getiriyor. Sadece manzarası değil huzurlu ve sakin bir alan yaratması ile de ön plana çıkmaktadır. Yayla Giresun’un merkezinden tam 45 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bölgede en çok ziyaret edilen alanların başında gelmektedir. Bölgede buluna n diğer yaylalar ile karşılaştırıldığı zaman rakım gücü daha düşüktür.

Ayrıca mevsimleri de daha uzun yaşanır. Birçok yaylaya ulaşım kolay değildi. Ancak Kulakkaya yaylasına ulaşım kolay olduğu için günü birlik gezilerde de gidilmesi sağlanabilir. Bu da ziyaretçi ve turist çekmesi açısından yaylaya avantaj sağlamaktadır. Giresun’a geldiğiniz zaman bu muhteşem doğa manzarası ile tanışarak muhteşem bir doğanın içine yolculuk yapabilirsiniz.

Daha temiz ve huzurlu bir tatil için Kulakkaya yaylası bir numaralı seçenektir. Üstelik bu yayla üzerinde eşsiz fotoğraflar da çekebilir ve bunu anı olarak saklayabilirsiniz. Kart postalları aratmayan bir görüntü bu yayla ile şimdi sizi bekliyor. Giresun yolculuğunuzda tatil sürecinize Kulakkaya yaylasını ekleyerek tatilinize keyif katın.

Karadeniz’in bir çok yerinde olduğu gibi bu yerde de yeşilin bir çok haliyle karşı karşıya kalıp keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Giresun’da gezilecek yerler arasında sevdiklerinizle güzel vakit geçirmeniz için oldukça uygun bir yerdir.


Giresun Adası

Giresun Adası

Giresun’u karşıdan görebileceğiniz sevimli küçük bir ada. Görülmesi gerektiğini düşünüyoruz çünkü çok güzel bir havası ve manzarası bulunuyor. Mavi tur ile gidebiliyorsunuz gidip dönmek için süre yetmeyebilir. Eğer arkadaş grubu ile gidiyorsanız tekne kiralayıp daha özgür seyahat edebilirsiniz. Burada çok sayıda kuş çeşidi bulunuyor ve kuşların üreme yerlerinden birisi. Bu yüzden gezerken dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca Giresun adası içerisinde antik dönemden kalma kalıntılarda bulunuyor.

Giresun adası Türkiye’ye bağlı olan iki adadan birisidir. Diğer ada ise Kefken adasıdır. Giresun adası kıyıdan tam 1.6 km. açıkta olup 40.000 metre karelik bir alana sahiptir. bu adanın en önemli özelliği içeriğinde bulunan doğal odunsu bitki türlerinin yer almasıdır. Adada tam olarak 71 tür bitki bulunur. Adada birçok kuş türü de muhafaza edilmektedir. Özellikle martıların uğrak yeri olmuş durumda.

Göçmen kuşlar da buraya uğramadan geçmiyorlar. Ada tamamen doğal bir yapıya sahip. Adanın hakkında birçok efsane de vardır. Adada mitolojik çağlardan kalan birçok kalıntı bulunduğu için bu durum efsanelerin ortaya çıkmasına da etki etmiştir. Ada ikinci dereceden sit alanı olmuştur. Özellikle yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin uğrak alanlarından biri oluyor. Günü birlik ziyaret edenler kendilerine piknik yapma olanağı da bulmaktadır. Sıkılmadan gezip göreceğiniz bu ada size birçok mistik havayı bir anda yaşatacak.

Efsaneleşmiş bu alan üzerinde huzuru, sakinliği bir arada yaşama fırsatı bulabileceksiniz. Giresun gezi rehberi için son derece uygun bir yerdir.


Giresun Sis Dağı

Sis Dağı

Sis dağı adını etrafında bulunan sisten alıyor. Yolculukta sisler içinde çıkacaksınız ama harika bir manzara ile karşı karşıya geleceksiniz. Navigasyon ile ulaşımda problem yaşayabilirsiniz. Güncel olmayan bir harita ile eski yola girebilirsiniz. Bu yol ise oldukça meşakkatli bir yol. Yaylaya çıktığınızda yöresel lezzetler satın alabiliyorsunuz. Dağdan gelen buz gibi lezzetli suyu içmeden dönmeyin.

Sis dağı Giresun  ilinin Görele ilçeisnde yer alır. Aladağların en yüksek tepesidir. Yüksekliği tam olarak 2182 metredir. Sis dağının tam zirvesinde ise sis dağ yaylası yer alır. Bu yaylanın yüksekliği ise 1950 metredir. Sis dağının önemli bir özelliği içeriğinde yapılan şenliklerdir.

Yaylada çevre köylerden ya da obalardan gelenler tarafından şenlikler yapılır. Dağın zirvesinde Temmuz ayına kadar kar görmek mümkün. şenlikler ise Temmuz’un 4. Cumartesi gününde yapılır. Dağa ulaşım ise 8 km asfalt olmak üzere 33 km’lik köy yolu üzerinden ulaşılır. Sis dağı yaylasında su, elektrik ve telefon gibi temel ihtiyaçlar da vardır. konaklama isterseniz bunu karşılayacak tesisler de vardır.

Ayrıca günü birlik gelenler için ağırlanacak alanlar da mevcuttur. Sis dağı bugün turizm açısından milli bir park olarak ilan edilmiştir. Gelenleri tam eksiksiz bir şekilde ağırlayan bu yayla ve dağ ile güzel bir yolculuk yapabilirsiniz. Üstelik birçok doğa manzarasını görebilir, temiz havasından yararlanabilir ve en güzel eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Doğanın mükemmel manzarasının yanında görkemli havasıyla da sizleri heyecanlı bir yolculuğa itecek olan bu yer, Giresun’da turistlik yerler arasında düşünmeden tercih edebileceğiniz bir yer.


Giresun Bedrama Kalesi

Bedrama Kalesi

Burası Tirebolu’ya yaklaşık 8 km uzaklıkta yer alıyor. Yüksek bir konumu olan Bedrama Kalesinin üzerinde parkı da bulunuyor. Mimarisini ve manzarasını seveceksiniz. Savaş döneminden kalma tüfek yerleri, mavzer yerleri, odaları, su/şarap küpleri ve daha birçok şey ile karşılaşacaksınız. Güzel fotoğraflar alabileceğiniz yerlerden birisi.

Bedrama kalesi Giresun ve Gümüşhane Karayolu üzerinde bulunur. Yüksek bir kayalık üzerine kurulmuş olan kale büyük bir yerleşim yeri alanı olarak kullanılabilir. Ancak etrafında bulunan surların çok azı günümüze kadar kalabilmiştir. Bir çoğu dış etmenlerden dolayı yitip gitmiştir. Kalenin üzerinde parkı vardır. Burada odaları, fırını, su küpleri, tüfek sahaları, mavzer mermileri daha birçok yer bulunur.

Harabeye dönen 202ye yakın merdiveni bulunur. Kalenin gerçek kapısı bilinmediğinden ziyaretçiler belli bir patika yoldan kaleyi ziyaret etmektedir. Çünkü kalenin gerçek kapısı zamanla aşınıp harabeye döndüğü için kaybolup gitmiştir. Yıkılan kaleden günümüze çok az bir kısım kalmıştır. Kaleye eğer uzaktan bakarsanız bir kayalık olarak görmüş olursunuz. Kalenin konumu kontrol altında bulunan bir konuma sahiptir. Kaleyi ziyaret ettiğiniz zaman yitip giden bir tarihe de göz atmış olacaksınız.

Kaleden geriye kalan kalıntılar arasında yolculuk yaparak geçmiş zaman izlerine tanıklık edeceksiniz. Kalenin tamamı yıkılmış olsa da hala turist çekme açısından özel konumunu ve varlığını korumaya devam ediyor.

Giresun’u ayaklarınız altına serecek olan bu yer, Giresun gezilecek yerleri arasında sizleri etkileyebilecek bir yerdir.


Giresun Şelale Çatalağaç

Şelale Çatalağaç

Doğanın içerisinde vakit geçirebileceğiniz oldukça güzel bir alan. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Su sesi, oksijen ve yeşillikler sizi dinlendirecek. Şelale Çatalağaç gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Çatalağaç şelalesi muhteşem bir görsele sahiptir. Şelaleler bulunduğu coğrafyaya turizm açısından oldukça büyük katkı sunar. Bu şelalelerden biri olan Çatalağaç şelalesi de Giresun turizmine oldukça büyük katkı sunmaktadır. Şelalenin görselliği başlı başına muazzam bir etkiye sahip. Bu şelale ziyaretçilerine yemyeşil bir alan ile ter temiz bir hava sunuyor. Erikdere akış güzergahı üzerinde bulunan şelale ilmi ve estetik yönü ile milli bir öneme de sahip. Şelale daha önceden birkaç jeolojik formasyon da geçirmiştir.

Bu yüzden önemli bitki türlerini de kendi içinde muhafaza etmektedir. şelale ziyaretçilerine birçok tabiat harikasını bir anda yaşatıyor. Ziyaretçilerine muhteşem bir zaman yaşatan Çatalağaç şelalesi insan faaliyetlerinden  az da olsa zarar görmüştür. Ancak dokusunu hiç bozmadan kendini korumaya devam ediyor. Turis akını için oldukça büyük potansiyele sahip olan şelale bugün birçok şelaleye göre oldukça büyük etki alanı yaratmış durumda.

Doğanın sunduğu bu eşsiz güzelliklerden sizler de dilediğiniz zaman ziyaret ederek yararlanabilir ve tatil sürecini daha keyifli geçirebilirsiniz.

Uçak bileti satın almak için Giresun Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.