Tarih öncesi çağlardan beri insanoğlunu ağırlayan, Anadolu’nun ve Mezopotamya Bölgesi’nin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep’in sahip olduğu zengin kültürel mirasın ayaklarından biri de dillere destan yemek kültürü. Yüzyıllar boyunca ilk yerleşik topluluklardan köklü imparatorluklara kadar onlarca farklı medeniyetin mirasını biriktiren Gaziantep, yemek kültürünü de tarihinin hakkını verir şekilde biriktirip zenginleştirerek korumaya devam ediyor.

Şehre özel 400’ün üzerinde yemek çeşidi bulunması ve şehir mutfağının kebaplardan tatlılara, sebzelerden hamur işlerine kadar pek çok farklı alt kategoride kendine has lezzete sahip olması Gaziantep’in yalnızca yemek yeme amacı ile dâhi turist çekiyor olmasının en önemli nedeni. Gaziantep geziniz boyunca tatmanız gereken şehre özgü lezzetlerin tamamı için birkaç günlük bir gezi planına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yalnızca ana öğünler değil ara öğünler için de pek çok farklı yemek çeşidine sahip olan Gaziantep’te merkezi konumda pek çok noktada ünlü ustalara ait köklü restoranlar bulmak mümkün. Şehrin misafirperver kültürünün de bir parçası olarak, girdiğiniz neredeyse her mekânda bol çeşitli ikramlar sizi bekliyor olacak. Bu lezzet dolu şehrin ünlü restoranlarının tamamını derlemek mümkün olmasa da sizler için önemli lezzetlere özgü birkaç mekanı listeledik.

Gaziantep Orkide Pastanesi ve Zekeriya Usta’da Katmer

Gaziantep mutfağı kahvaltıdan başlayarak ciğer kavurma, beyran, katmer gibi yöre dışından gelen turistlerin pek alışık olmadığı yemeklere sahip. Şehrin bol yağlı, bol fıstıklı, bol acılı ve genellikle kırmızı et ağırlıklı mutfağına giriş yapmak için Orkide Pastanesi’nde fıstık, kaymak ve incecik hamurun muhteşem birleşiminden oluşan Gaziantep katmerini deneyin. Orkide Pastanesi dünya mutfaklarından Türk mutfağına kadar geniş perspektife sahip menüsünde bulunan klasik serpme kahvaltısının yanında gelen katmer ile Antep mutfağına yavaş bir geçiş yapmanızı sağlıyor. İlk denemenizden itibaren müdavimi olacağınız katmer için şehrin diğer bir değişmez adresi ise ünlü Katmerci Zekeriya Usta. Günün her saati bol fıstık ve kaymaklı katmerin odun ateşinde pişirilerek servis edildiği müdavimi olunacak bir adres olan Katmerci Zekeriya Usta’nın katmerini tatmadan Gaziantep’te katmer yedim demeyin.
Gaziantep Ciğerci Ali Haydar Usta’da kahvaltı

Gaziantep mutfağına alıştıysanız kahvaltıda ciğer şiş yiyerek güne başlamaya hazırsınız demektir. Gaziantep mutfağının en özgün özelliklerinden biri et ağırlıklı kahvaltı menüleri. Ciğer şiş için şehirde en sık tavsiye edilen nokta ise Ciğerci Ali Haydar Usta. Bu lezzeti kaçırmamak için güne biraz erken başlamanızda fayda var. Fazlasıyla rağbet gören bu mekân sabahın erken saatlerinde açılıyor ve öğle saatleri gelmeden ciğer tükenmiş olabiliyor.


Gaziantep Metanet’te beyran ziyafeti

Kahvaltıda ciğer şiş yemeyi yeteri kadar farklı bulmayan gezginler Gaziantep kahvaltılarının vazgeçilmezi Beyran Çorbası ile devam edebilir. Beyran tereyağı ve iç yağının birleşimine, kuzu incik, et suyu, pirinç ve bol bol acı pul biber eklemesi ile yapılan bir çeşit çorba. Şehrin kültürüne alışık olmayan gezginler için fazlasıyla farklı bir kahvaltı sofrası seçimi olsa da denemeden şehirden çıkılmaması gereken lezzetlerden.
Gaziantep İmam Çağdaş’ta Antep baklavası

Gaziantep denilince akla ilk gelen tatlı tabii ki baklava. Şehrin her noktasında tarihi onlarca yıl öncesine dayanan ünlü bir baklavacıya rastlamak mümkün. Havuç dilimi, bülbül yuvası, dolama ve ezme gibi farklı baklava çeşitlerinin tümünü denemenizi ve İmam Çağdaş’ın 100 yılı aşkın tecrübesi ile ortaya çıkan baklavalarını tatmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Tatlıdan önce ana yemek isterseniz ise yine İmam Çağdaş’ın zengin menüsünde yer alan Gaziantep’e özgü Ali Nazik Kebabı’nı tercih edebilirsiniz.


Gaziantep Aşina’da yuvalama

Bölge dışından gelen gezginler için lahmacun ve çiğ köfteden sonra en tanıdık sayılabilecek lezzetler arasında yuvalama çorbası bulunuyor. Bir nevi yoğurtlu köfte ve nohut çorbası olan yuvalamayı şehrin kaliteli restoranları arasında bulunan Aşina’da denemenizi tavsiye ediyoruz.
Gaziantep Kebapçı Halil Usta’da küşleme

Gaziantep mutfağı için en kıymetli kırmızı et çeşidi koyun ve kuzudan elde edilen küçükbaş hayvan eti. Küşleme ise aslen hayvanın sırt bölgesinde bulunan ve her bir koyun başına iki küçük parça halinde elde edilen kısma verilen isim. Lezzetinin bolluğundan dolayı az baharatla servis edilen ve büyük kuşbaşı parçaların mangalda pişirilmesi ile şiş kebaba benzeyen küşlemeyi kaçırmayın. Halil Usta’da diğer yöresel Antep tatlarına da ulaşmanız mümkün. Gaziantep’e özgü ince bulgurdan yapılan simit kebabı Halil Usta’da denemeniz gereken diğer lezzetler arasında bulunuyor.


Gaziantep Ciğerci Mustafa’da cartlak kebabı

Mangalda ciğer şişin bir kademe geliştirilmiş hali olan ve ciğer, böbrek, dalak, yürek gibi diğer sakatatları da içererek yine mangalda şiş ile pişirilen Cartlak Kebabı Antep mutfağının özgün lezzetleri arasında en üst sıralarda bulunuyor. Cartlak Kebabı’nı kendisi ile özdeşleşmiş mekânların en ünlüsü Ciğerci Mustafa’da deneyin.

Uçak bileti satın almak için Gaziantep Uçak Bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.