Gaziantep şehir olarak güneydoğuda en fazla nüfusa sahiptir. Oldukça gelişmiş bu ilimiz dünya üzerinde bulunan en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Şehrin kendine ait sembolleri arasında Gaziantep Kalesi, Baklavası, Antep fıstığı, Zeugma ve bakırcılık bulunur. Tarih ile dolu olan bu şehri gözlemlemenizi ve tecrübe etmenizi tavsiye ederiz.

Gaziantep’de gezilecek yerler : Zeugma Mozaik Müzesi, Hayvanat Bahçesi, Rumkale, Gaziantep Kalesi, Dülükbaba Tabiat Parkı, Tarihi Gümrük Hanı, Arkeoloji Müzesi, Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Gaziantep’teki gezilecek yerler :Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Listemiz tabi ki de Gaziantep’in gezilecek yerleri denildiğinde ilk akla gelen Zeugma Mozaik Müzesi ile başlamakta. Zeugma Mozaik Müzesi, sadece Gaziantep’in değil bütün Türkiye’nin en önemli müzelerinden birisi olma unvanını taşıyan, ülkemizin kesinlikle görülmesi gereken duraklarından birisi.
2011 yılında kurulan müze genel olarak yakınlarda bulunan Belkız/Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan çeşitli tarihi eserlere ev sahipliği yapmakta. Bu eserlerin en başında ise müzenin baş tacı olan, dünyaca ünlü Çingene Kızı Mozaiği bulunmakta. Pek çok paha biçilemez mozaiğe ek olarak da müze içerisinde bölgeden çıkarılan çeşitli Antik Yunan eserlerinden roma kalıntılarına, geç antik dönemi kilise eserlerinden erken Suryani dönemi eserlere kadar pek çok tarihi eseri görebilirsiniz.

M.Ö Büyük İskender tarafından yaptırılmıştır. Daha sonrada birçok medeniyetin himayesin altında olup günümüze kadar ulaşmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu müze haline getirilmiştir. Zeugma mozaik müzesini Müze kart ile rahatlıkla girip gezebilirsiniz. Açılış ve kapanış saatleri var. Yaz ve kış için bu saatler değişiklik göstereceği için kontrol ederek gitmenizde fayda olacaktır.

Türkiye’nin önemli değerlerinden biri olan bu müze, Gaziantep turistlik yerleri arasında fazlaca ilgi görmekte.
Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep hayvanat bahçesi Dünya’nın en büyük hayvanat bahçelerinden birisidir. Şehrin biraz dışarısında yer aldığı için özel aracınız varsa ulaşımınız daha kolay olabilmektedir. İçerisinde birçok hayvan yer almaktadır. Tamanını gezmeniz bi hayli zamanınızı alacaktır. Hafta sonları ve özel günlerde oldukça kalabalık olmaktadır. Ailenizle, sevdiklerinizle güzel zamanlar geçirebileceğiniz yerlerden birisi.

Sevdiklerinizle doyasıya eğlenebileceğiniz bir yer olan bu Hayvanat Bahçesi’ni Gaziantep gezi rehberinizde bulundurmayı unutmayın.
Gaziantep Rumkale

Rumkale

Rumkale, Fırat Nehri üzerinde bulunan, son yıllarda hem doğası hem de tarihi ile Gaziantep’in en büyük ilgi odaklarından birisi haline gelmiş tarihi bir kale. Binlerce yıllık tarihe sahip olan bir bölgede bulunan kalenin kendisi ise yaklaşık olarak bin yaşında. Bu adresinizde kale içerisinde uzun yıllardır ayakta kalmış manastırlardan kalenin surlarına, kalenin yakınlarındaki Şair Aziz Nerses Kilisesi’nden tarihi kapılara kadar pek çok tarihi yapıyı gezebilirsiniz.
Sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepenin üstünde kurulmuş olan kaleye günün belirli saatlerinde düzenlenen tekne turları ile ulaşım sağlanmakta. Bu tekne turlarında eğlenceler ve yemekler eşliğinde hem Rumkale’yi hem de Rumkale’nin karşı kıyısında bulunan Şanlıurfa’nın ünlü tarihi gezi yeri Halfeti’yi gezme şansına erişebilirsiniz.

Yavuzeli ilçesinde bulunmaktadır. Ulaşım için yine özel araç tavsiye edilir. Antik dönemlerden bu yana birçok farklı isimle anılmıştır. Doğa ile uyumlu, sarp kayalıklara yapılmış oldukça ilginç bir eser. Halfeti’den tekne turları düzenlenmektedir; 3-4 saatlik bir gezi olmaktadır. Suyu ve manzarası eşsizdir. Rumkale ile hatıra fotoğrafı çekerek siz de kendinize farklı anılar biriktirebilirsiniz.

Mükemmel manzarası ve ilgi çekici mimarisiyle Gaziantep’de gezilecek yerler arasında kesinlikle gitmeniz gereken bir yerdir.
Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi, Gaziantep’in en önemli turist noktalarından birisi olarak listemizde kendine en başlardan yer edinmekte.
Tam olarak kaç yılında kimler tarafından inşa edildiği bilinmeyen kale, 25 metre yükseklikte, şehre yukarıdan bakan konumu ile hem tarihi yapıyı gezmek isteyenlerin hem de Gaziantep’e kuşbakışı bakmak isteyenlerin uğrak noktası.

Kimi tarihçiler tarafından 6000 yıl öncesine kadar dayandırılan kale, binlerce yıl boyunca bölgede yaşayan her devletin mimari izlerini başarıyla günümüze taşıması ile ünlüdür. Ülkemizdeki en iyi korunmuş kalelerden birisi olarak Bizanslılardan Selçuk Türklerine, Romalılardan Memluklulara kadar bölgenin tarih boyunca her hakiminin imzasını barındırmakta. Dünya üzerinde örneğine nadir rastlayabileceğiniz bir etnik karışım örneği olan kale kesinlikle şehirdeyken gezmeniz gereken yerler arasında.

Gaziantep merkezde yer alan, ulaşımı da kolay olan yerlerden birisi. İçerisinde şehrin kurtuluş mücadelesini anlatan anılarla dolu. Yer yer seslendirmeler ve ışıklandırmalar ise ambiyansın içine girmenizi sağlayacak. Gaziantep kalesi, Gaziantep’e gidenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Tarihten farklı farklı izler bulunduran bu yapıtı Gaziantep’de gezilecek yerler arasında değerlendirmeyi unutmayın.
Gaziantep Dülükbaba Tabiat Parkı

Dülükbaba Tabiat Parkı

İçerisinde kafeler, restoranlar ve mangal alanı bulunan, doğanın içerisinde harika bir yer. Göl suyu çok temiz. Gaziantep’in o hareketli yapısından çıkıp biraz dinlenmek ve huzur bulmak istiyorsanız gidebileceğiniz eşssiz yerlerden birisi. Haftasonları ve özel günlerde çok kalabalık olmakta. Eğer daha sakin olsun istiyorsanız hafta içi gitmeniz önerilir. Dülükbaba tabiat parkında sevdiklerinizle güzel zamanlar geçirebileceğinize inanıyoruz.
Gaziantep Tarihi Gümrük Hanı

Tarihi Gümrük Hanı

Bu tarihi mekanı da gezilecek yerler listemize almayı uygun gördük. Merkezi bir konumda olduğu için ulaşımın kolay olduğu mekanda tarihi değerler ve meslekleri göreceksiniz. Tesbih yapımı, mozaik yapımı, ağaç işleri/ ahşap oyma, sedefkarlık, yemeni yapımı, bakır işlemeceliği gibi meslekler yeni nesillere aktarılmakta ve satışı yapılmaktadır. Tarihi Gümrük hanı içerisinde sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Gaziantep’e bilet satın almak için Gaziantep uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin en eski müzelerinden birisi olarak Gaziantep’in görülmesi gereken durakları arasında yerini almaktadır. 1944 yılında kurulan müze ülkemizdeki en geniş koleksiyonlardan birine sahiptir. Bölgenin zengin yapısı ile müze antik Anadolu uygarlıklarından yakın zamana kadar Anadolu’da kurulmuş olan bütün imparatorluklardan eserlerle dolup taşmaktadır.
Yakın zamanda geniş çaplı bir restorasyon çalışması geçiren müze, 2017 tarihinde yeni binaları, modern müzecilik anlayışıyla daha büyük bir şekilde halka kapılarını tekrar açmıştır. Sadece Gaziantep tarihi ile değil bütün insanlık tarihi ile ilgili önemli eserlere ulaşabileceğiniz Gaziantep Arkeoloji Müzesi Gaziantep’in olmazsa olmaz turistik duraklarındandır.
Gaziantep Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Gazi unvanını almış Gaziantep şehrimize gelip de bu unvanın nasıl alındığını öğrenmemek olmaz. Bu nedenle Şahinbey Millî Mücadele Müzesi Gaziantep’te gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir adres.
Gezinizin bu ayağında yöre halkının Kurtuluş Savaşı boyunca, dönemin en büyük iki kuvveti olan İngiliz ve Fransız işgal birliklerine karşı nasıl mücadele ettiğine tanık olacaksınız. 12 odalı tarihi bir bina ve binanın alt katındaki mağarada bulunan müze, kronolojik olarak sıralanmış odalarıyla sizleri tarihin acı dolu sayfalarında uzun bir geziye çıkartacak. Her oda da şanlı direnişin farklı bir görüntüsü ile karşılanacak ve turunuzun sonunda Gaziantep’in tarihine olan saygınız tekrardan perçinlenecek.