Gaziantep şehir olarak güneydoğuda en fazla nüfusa sahiptir. Oldukça gelişmiş bu ilimiz dünya üzerinde bulunan en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Şehrin kendine ait sembolleri arasında Gaziantep Kalesi, Baklavası, Antep fıstığı, Zeugma ve bakırcılık bulunur. Tarih ile dolu olan bu şehri gözlemlemenizi ve tecrübe etmenizi tavsiye ederiz.

Gaziantep’teki gezilecek yerler :

 

1- Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Görülmesi gereken yerler arasında yer alır. M.Ö Büyük İskender tarafından yaptırılmıştır. Daha sonrada birçok medeniyetin himayesin altında olup günümüze kadar ulaşmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu müze haline getirilmiştir. Zeugma mozaik müzesini Müze kart ile rahatlıkla girip gezebilirsiniz. Açılış ve kapanış saatleri var. Yaz ve kış için bu saatler değişiklik göstereceği için kontrol ederek gitmenizde yarar vardır.
2- Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep hayvanat bahçesi Dünya’nın en büyük hayvanat bahçelerinden birisidir. Şehrin biraz dışarısında yer aldığı için özel aracınız varsa ulaşımınız daha kolay olabilmektedir. İçerisinde birçok hayvan yer almaktadır. Tamanını gezmeniz bi hayli zamanınızı alacaktır. Hafta sonları ve özel günlerde oldukça kalabalık olmaktadır. Ailenizle, sevdiklerinizle güzel zamanlar geçirebileceğiniz yerlerden birisi.


3- Rumkale

Rumkale

Yavuzeli ilçesinde bulunmaktadır. Ulaşım için yine özel araç tavsiye edilir. Antik dönemlerden bu yana birçok farklı isimle anılmıştır. Doğa ile uyumlu, sarp kayalıklara yapılmış oldukça ilginç bir eser. Halfeti’den tekne turları düzenlenmektedir; 3-4 saatlik bir gezi olmaktadır. Suyu ve manzarası eşsizdir. Rumkale ile hatıra fotoğrafı çekerek siz de kendinize farklı anılar biriktirebilirsiniz.
4- Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep merkezde yer alan, ulaşımı da kolay olan yerlerden birisi. Tarihi anlatan etkileyici bir yer. İçerisinde şehrin kurtuluş mücadelesini anlatan anılarla dolu. Yer yer seslendirmeler ve ışıklandırmalar ise ambiyansın içine girmenizi sağlayacak. Gaziantep kalesi, Gaziantep’e gidenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında bulunmaktadır.


5- Dülükbaba Tabiat Parkı

Dülükbaba Tabiat Parkı

İçerisinde kafeler, restoranlar ve mangal alanı bulunan, doğanın içerisinde harika bir yer. Göl suyu çok temiz. Gaziantep’in o hareketli yapısından çıkıp biraz dinlenmek ve huzur bulmak istiyorsanız gidebileceğiniz eşssiz yerlerden birisi. Haftasonları ve özel günlerde çok kalabalık olmakta. Eğer daha sakin olsun istiyorsanız hafta içi gitmeniz önerilir. Dülükbaba tabiat parkında sevdiklerinizle güzel zamanlar geçirebileceğinize inanıyoruz.
6- Tarihi Gümrük Hanı

Tarihi Gümrük Hanı

Bu tarihi mekanı da gezilecek yerler listemize almayı uygun gördük. Merkezi bir konumda olduğu için ulaşımın kolay olduğu mekanda tarihi değerler ve meslekleri göreceksiniz. Tesbih yapımı, mozaik yapımı, ağaç işleri/ ahşap oyma, sedefkarlık, yemeni yapımı, bakır işlemeceliği gibi meslekler yeni nesillere aktarılmakta ve satışı yapılmaktadır. Tarihi Gümrük hanı içerisinde sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Gaziantep’e bilet satın almak için Gaziantep uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.