Fas’ta Yapılacak Şeyler

Fas’ta Yapılacak Şeyler

Fas’ta Yapılacak Şeyler

Kuzey Afrika’da yaklaşık 32 milyon nüfusa sahip, arap ve berberlerin birlikte yaşadığı bir krallık olan Fas’a gidiyorsunuz ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz? Şimdi size Fas’ın en çok ilginizi çekebilecek özelliklerinden bahsedeceğim.

Kraliyet turlarının en çok tercih edilen ülkelerinden bir tanesi olan Fas, gelenekleri ile ünlü olan bir krallıktır. Seyahat etmek yeni deneyimler keşfetmek ve yaşamakla ilgilidir. Örneğin Fas’ın turistik şehirlerinden bir tanesi olan Marakeş’te bir şehir tatili planlıyorsanız, Kraliyet Çiftinin ayak izlerini takip ederek Fas’a büyük bir yolculuk yaparak başlayabilirsiniz.

Yüksek Atlas Dağlarında Bir Doğa Gezisi

Marakeş’in aynı zamanda dağ gezisi için ideal bir şehir olduğunu biliyor muydunuz ? Şehir Atlas Dağları ile çevirilidir. Yazın yürüyüş yapmak ve kışın kayak sporları için idealdir. Atlas dağları turizm faaliyetlerinin temel tüm kaynaklarını içinde bulunduran ve bu faaliyetlerin gerçekleşebilmesini sağlayan bütünleşik bir ortamdır. Gittiğiniz mevsime göre burada güzel bir doğa gezisi yada kayak yapmanız mümkündür.

Ayrıca bu dağların zirvesine çıkmanızı sağlayacak bir rehberlik şirketi sayesinde, 2 gün sürecek olan muhteşem Fas manzarasını Atlas Dağlarında yaşayabilirsiniz.

Berberi Köyü Asni’yi Ziyaret Edebilirsiniz

Fas ziyaretiniz sırasında, yüksek atlas dağlarında bulunan berberi köyü Asni’ye gidin. Kültür ve mirasını paylaşmaya istekli olan yerel halk tarafından oldukça sıcak karşılanacaksınız. Ayrıca Asni köyünün yerel pazarını ziyaret ederek taze meyve ve sebzelerin tadına bakabilirsiniz.

Geleneksel Kına Dövmesi Yaptırın

Tarihsel anlamda kına dövmeleri Fas’ta neşeli etkinlikleri ( düğünler, doğumlar, savaş zaferleri, dini bayramlar ) kutlamak için kullanıldı. Fas’lılar dövmelerin tasarımına çok büyük önem veriyorlar. Geçici olan bu kına dövmelerini Fas’taki birçok otel ve geleneksel Fas evleri olan Riyad’lar da yaptırabilirsiniz.

Bir Hamamda Rahatlamak İsteyebilirsiniz

Hamam, hiç şüphesiz Fas’ta yaşayabileceğiniz en geleneksel ve rahatlatıcı deneyimlerinizden biri olacaktır. Tipik bir Fas hamamı, buhar odası, peeling süngeri ve masaj uygulamasından oluşur. Vücudunuzu yenilenmiş gibi hissettirmek için organik kil tedavisi tadında, siyah sabun, Rhassoul, gül suyu kullanırlar. Ve son olarak nefis bir nane çayı ile bu unutulmaz deneyim son bulur.

Marakeş’in Tarihi Kokusu, Bir Kültür Şehri

Harika bir yolculuk geçirdim demeyi istiyorsanız, o halde mutlaka Marakeş’in derinliklerine inmeniz gerekmektedir.

Marakeş’in Medine’si işte bu yüzden mutlaka rotanıza dahil olmalı. Mimarisi, gizli avlu ve bahçeleri, pazarları, tarihi meydanları, arap ve berber kültürlerinin ortak yansımasını görebileceğiniz bir bölge

diyebilirim. Burada ne kadar derine inerseniz havadaki baharat kokuları artacak, yerel ürünlerin güzelliği, sokaklarda ki seramikler sizi etkisi altına alacaktır.

Ama unutmayın ki Medine tam bir labirenttir. Dikkat etmezseniz kaybolmanız an meselesidir. O yüzden bir rehber eşliğinde buraları gezmeniz belki kendinizi güvende hissetmeniz açısından daha faydalı olacaktır.

Sokak Yemekleri ve Yılan Büyücüleri !

Medina mahallesinin büyüleyici halk pazarı ! Aynı zamanda Marakeş’in en yoğun turist bölgelerinden bir tanesidir. Şehrin bütün titreşimlerini burada hissedebilirsiniz. Sokak yemeği için bolca alternatif bulabileceğiniz bu meydanda, yılan büyücüleri ile karşılaşmanız ise an meselesi dikkat !

Fas’ta Ne Yenir ? Fas’ın Meşhur Yemekleri Nelerdir ?

Fas lezzetlerini tatmak için Marakeş sokaklarında dolaşmanız yeterlidir. Harira, geleneksel bir Fas çorbasıdır mesela. Ya da et, badem, yumurta ve baharatlardan oluşan özel bir pasta olan B’stilla deneyebilirsiniz. Tatlı olarak ta Fas balı içeren Chebaki adında muazzam bir hamur işini tercih edebilirsiniz.

Hatta Fas’ta kendi yemeğinizi nasıl yapacağınızı, konuklarınızı etkilemek için baharatları karıştırarak mükemmel bir Tagine’yi nasıl pişirebileceğinizi, Marakeş’in ünlü aşçılarının olduğu restoranlardan aşçılık rezervasyonu yaptırarak öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda yerlilerin evinde marakeş aileleri ile birlikte bu tarifleri öğrenebilirsiniz.

Unutmayın ki Fas seyahatiniz, yaşamınızda ki en büyüleyici yolculuklardan birisi olacaktır..