Eskişehir’de gezilecek yerler

İç Anadolu bölgesinde yer alan Eskişehir ulaşım olarak çok pratik bir noktadır. Türkiye’nin başkenti olan Ankara’ya hızlı tren ile yaklaşık yarım saatlik bir mesafede yer almaktadır. Şehrin otantik havası ve genç kesimden oluşan nüfusu ile sizi güler yüzlü bir şehir karşılamaktadır. Eskişehir M.O. 1000 yılında Frigyalılar tarafından kurulmuştur.Ve şehrin tam ortasından Porsuk Nehri akmaktadır. Yunus Emre ve Nasreddin Hocanın da yaşadığı bu topraklarda turizm oldukça gelişmiştir. Türkiye’nin önemli ve büyük üniversitelerini içerisinde barındıran şehirde porsuk nehri üzerinde gondolla gezinti yapabilirsiniz. Şehirde alışveriş ve eğlence olarak ta bir çok özel mekan bulunmaktadır.

Eskişehir’deki gezilecek yerler :

1- Sazova Parkı

Sazova Parkı

Eskişehirde simge haline gelmiş bir yer. Merak edenler için içerisinde bulunanları yazalım; yapay gölet, masal şatosu, korsan gemisi, Türk dünyası bilim ve kültür merkezi, Sabancı uzay evi, Amfi tiyatro, Esminyatürk, Hayvanat bahçesi, Eti su altı dünyası, çocuklar için oyun alanları, kafe ve restoranlar… Kısacası çok geniş bir içeriğe sahip harika bir ortam. Eskişehir’e gidenlerin mutlaka Sazova parkı görmesi gerekiyor.
2- Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çok cüzi bir miktarla giriş yapabiliyorsunuz. Cam üzerine birçok çeşit bulunmakta içeride. Camdan yapılacak şeylere hayret edeceksiniz; camdan hayvanlar, resimler, eşyalar… Ayrıca cam atölyesine girerek camın nasıl işlendiğini de görebilirsiniz. Çağdaş cam sanatları müzesi içerisinde cama üflenen ruhları ve pırıl pırıl bir ortam göreceksiniz.


3- Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Kulliyesi

Odunpazarı’nda bulunan bu yere cam sanatları müzesinden çıktığınızda gezebilirsiniz. Oldukça yakın yerler olduğu için ulaşım gibi sorununuz olmayacak. Külliyenin içerisinde lületaşı, el sanatları, fotoğraf ve cam müzesi bulunuyor. Kurşunlu camii ve külliyesi çevresinde eski evlerden oluşma kafeler bulunuyor. Buralarda sıcak, soğuk bir şeyler içip yolunuza devam edebilirsiniz.
4- Midas Anıtı

Midas Anıtı

Farklı bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Dağa çıkacaklar için yol bulunuyor ancak dik olduğu için biraz yorucu olabilir. Çıktıktan sonra ise saatlerce manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Kral Midas’ın hikayesini ve bulunduğu coğrafyayı görmek insanı hayrete düşürüyor. Gerçekten kulakları eşek kulaklarına mı dönüştü? Midas anıtı, Eskişehir’e 70 km gibi bir mesafede yer alıyor. Gidilip görülmesi tavsiye olunur.


5- Gürleyik Çağlayanı

Gürleyik Çağlayanı

Doğa, kuş ve su sesi ile huzur dolu zamanlar geçirebileceğiniz bir yer. Piknik yapabilirsiniz ama mangal yasak olduğu için kendi getirdiğiniz ürünleri yiyebilirsiniz. Eskişehir’e yaklaşık 120 km bir uzaklıkta bulunmaktadır. Gürleyik şelalesine günü birlik gidiş dönüşler yapılabilir. Suyu güzel olduğu için yüzebilirsiniz.
6- Havacılık Müzesi

Havacılık Müzesi

Havacılık ile ilgili birçok bilgiyi yerinde öğrenebilirsiniz. Açık hava müzesinde hava araçlarını yakından görebiliyorsunuz. Havacılık müzesi özellikle de çocuklu aileler için oldukça keyif verici bir gezi olacağını düşünüyoruz. Ücretsiz olan bu yer içerisinde uçaktan yapılmış bir kafe de bulunuyor. Burada çay/kahve içip zaman değerlendirebilirsiniz.

Uçak bileti satın almak için Erzincan Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.