Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir serhat şehridir. Özellikle kış turizminin yoğun olduğu şehirde, üniversiteler arası kış oyunlarında düzenlenmektedir. Dadaş adıyla anılan yöre insanı gayet içten ve sıcakkanlı insanlardır. Şehrin en önemli turizm noktaları ise Çifte Minareli Medrese ve Palandöken Dağıdır.

Erzurum’da gezilecek yerlerden bahsetmek gerekirse, Palandöken Dağı, Yakutiye Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Tortum Şelalesi, Tortum Gölü, Üç Kümbetler gibi yerler vardır.

Erzurum’daki gezilecek yerler :Erzurum Palandöken Dağı

Palandöken Dağı

Türkiye’nin en yüksek ayrıca en turistik dağlarından birisidir. 3125 metre yükseliği vardır. Türkiye’nin en uzun kayak pisti burada bulunmaktadır. Kayak pistinin bulunduğu tesiste kafeler bulunmaktadır. Palandöken dağı, Erzurum’a gidenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında bulunmaktadır. Sadece kış ve kar için değil yazında çıkabilirsiniz. O tertemiz oksijen içinize işlediğinde kendinizi yükseklerde hissedeceksiniz.

Her mevsim sizlere imkan sunan bu eğlence dolu dağı Erzurum turistlik yerler başlığı altında değerlendirmeyi unutmayın.


Erzurum Yakutiye Medresesi

Yakutiye Medresesi

Türkiye’nin en eski yapılarından birisidir. Erzurum’da da oldukça popüler olmuş bu yer 1310 yılında inşa edilmiştir. Şehir merkezinde bulunduğu için ulaşımı çok kolaydır. Girişinin ücretli olduğu bu yer içerisinde birçok eser bulunmaktadır. Ücret dediysek çok cüzi bir miktar olduğundan bahsedebiliriz. Yakutiye medresesini ailecek gezebilirsiniz.

Oldukça uzun seneler varlığını sürdüren bu medrese’de sevdiklerinizle eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Bu gezinizi, Erzurum kültürüne dair bir şeyler de öğrenerek süsleyebilirsiniz. Erzurum gezi rehberinizde kesinlikle olması gereken bir yerdir.


Erzurum Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese

Bu eserde Selçuklular dönemine aittir. Eğer tarih ile biraz ilginiz varsa, yapısı size hangi dönemde yaptığını anlatıyor. Buna çok benzer bir yapıda Sivas’ta bulunmakta ve o da Selçukluların eseridir. Gündüz olan heybeti, gece ışıklandırmalar ile birlikte görkemli bir hal alıyor. Tarih boyunca farklı medeneyitlerinin bu yapıyı kullandığını bilmek gerçekten insanı farklı duygulara sürüklüyor.  Erzurum’un en meşhur yapılarından birisi olan Çifte minareli medrese görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır.


Erzurum Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi

Şehir merkezine göre biraz uzak sayılır. Aracınız varsa ulaşım kolay olacaktır. Yukarıda bir işletme bulunmaktadır. Burada yemek yiyebilir, çay içebilirsiniz. Manzarasının yanında yüzebilme imkanınızda bulunmaktadır. Gittiğiniz mevsim burada biraz önemli sayılmaktadır. Çünkü Tortum şelalesi yaza giriş döneminde daha güçlü akmaktadır. Kış dönemlerinde ise Erzurum soğuğu gezinizde bir yoruculuk oluşturacaktır.

Sevdiklerinizle temiz bir doğa havası için bire bir olan bu şelale, Erzurum’da gezilecek yerlerden en rahatlatıcı olanlarından biridir.


Erzurum Tortum Gölü

Tortum Gölü

Tortum şelalesine gidenlerin buraya da mutlaka uğramadan dönmemesi gerekir. Çünkü göreceğiniz bir gölden çok daha fazlası olacaktır. Manzarası ile büyüleyici bir yer. Su bisikletine ya da kanoya binebilirsiniz. Balık yiyebileceğiniz bir de işletme bulunmaktadır. İsteyenler kendi getirdikleri malzemelerle de pikniklerini yapabilirler. Tortum gölü etrafında efsane manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.


Erzurum Üç Kümbetler

Üç Kümbetler

Bunlar aslında birer anıt mezardır. En büyük olanın Emir Sultan’a ait olduğu bilinmektedir. Ulaşımı ise oldukça kolaydır. Şehrin her yerinden toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz, Cumhuriyet caddesinden ise yürüyerek gidilebilmektedir. Hem tarihi olarak etkileyen Üç kümbetler hemde üzerlerinde bulunan figürlerle ve işçiliklerle de oldukça etkileyicidir.

Etkileyici mimarisi ve manevi olarak taşıdığı anlamla ilgi gören bu yer, Erzurum’da gezilecek yerlerden bir tanesidir.

Erzurum’a uçak bileti sorgulamak ve satın almak için Erzurum uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.