Erzincan bir çok çeşit meyve yetişen, tarih boyunca büyük savaşlar tanıklık eden topraklara sahiptir. Anadolu’nun en eski kültür merkezinden birisi olan Erzincan yaklaşık 1000 yılda 11 defa haritadan silinmiştir. İçerisinde bulunduğu coğrafyasıyla, yemekleriyle ve alışveriş olanaklarıyla da turizm için ideal bir yerdir.

Erzincan’daki gezilecek yerler :

1- Girlevik Şelalesi

Erzincan’da görülmeye değer manzaralardan birisi. Oksijenin bol olduğu bu yerde yürüyüş yapabilir, piknik yapabilir ya da saatlerce dinlenebilirsiniz tamamen size kalmış. Erzincan bu tarz yerlerin çok olmaması nedeni ile Girvelik şelalesi rağbet görmektedir. Hafta sonları ya da özel günlerde gidecekseniz kalabalık bir zamanına denk gelebilirsiniz. Sakin olmasını isteyenler hafta içini tercih etsinler.
2- Kemaliye Karanlık Kanyon

Kemaliye Karanlık Kanyon

Birçok gezginin uğrak noktası olan bir yer. Hatta burada kamp yapan insanları bile görebilirsiniz. Yeşil nehri ile büyülenebilirsiniz. Ayrıca ulaşırken kayaların oyulmasıyla yapılan tüneller ilginizi çekebilir. Erzincan ile arasında biraz mesafesi var ama. Yaklaşık 150 km gibi bir uzaklıkta bulunuyor ve yolları virajlı. Kemaliye karanlık kanyondan enfes fotoğraflar çıkarabilirsiniz.

 


3- Ekşisu

Ekşisu

Burası suyu ile meşhurlaşmış bir doğa alanı. Ekşisu ismide suyundan gelmektedir. Doğal maden suyu akan çeşmesinden su içebilirsiniz yada çevreden satın alabilirsiniz. Biz yerinde tatmanızı öneririz. Çevrede piknik yapabileceğiniz alanlar ve restroran bulunmakta. Ayrıca Erzincan’a da yakın bir yer.
4- Ergan Dağı ve Kayak Merkezi

ergan dağı kayak merkezi

 

Ergan dağı ve kayak merkezi, Türkiye’nin en uzun pistlerinden birisine sahiptir. Freestyle, snowboard gibi kayak türlerine uygundur. İçerisinde kafeler bulunmaktadır. Burada sıcacık çay içip manzaranın ve oksijenin tadını çıkarabilirsiniz. Eşyalarınızı saklayabileceğiniz kilitli dolaplarda bulunuyor. Erzincan şehir merkezine çok uzak değil ve arabanız için park yeri bulunmakta.


5- Erzincan Saat Kulesi

Erzincan Saat Kulesi

Aşağıdan yukarı doğru küçülen Erzincan saat kulesi, Ordu caddesi üzerinde bulunmaktadır. Kulenin etrafında çay bahçeleri bulunmaktadır, dileyenler burada dinlenebilirler. Eski bir tarihi kulenin deprem sonra yıkılması ile yenisi inşa edilmiştir. Hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.
6- Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi

Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi

Kemaliye’de bulunuyor. Giriş için ücret talep edilmiyor yani ücretsiz olarak girebilirsiniz. İçerisinde böcek ve hayvan türleri göreceksiniz. Tabi bu türler dondurulmuş yada fosil şeklinde sergilenmektedir. Prof. Dr. Ali Demirsoy’un emekleri sonucu kurulan Ali Demirsoy doğa tarihi müzesini gezmeyi unutmayın.

Uçak bileti satın almak için Erzincan Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.