Sakarya, Marmara bölgesinde yer alan kalabalık sayılan illerimizden birisidir. Hititlerden bu yana yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Böyle uzun bir tarihe ev sahipliği yapması kültürünü ve mutfağını da zenginleştirmiştir. Diğer Anadolu şehirlerinde olduğu gibi Sakarya’nın da kendine has ve leziz yemekleri bulunmaktadır. Bazıları oldukça popüler olmuşken bazıları da yörede saklı kalmıştır.

Sakarya’ya ait yemeklerin meşhur olanlarından bazıları ise yoğurtlu Adapazarı ıslaması, Balıklı gözleme, Adapazarı böreği, Epışıps, Dartı, Biryan, Keşkek, Ezme fasulye, Pazı tavası ve Uhut denebilir. Bu listeyi daha da arttırmak mümkün. Sakarya’nın yöresel lezzetlerini denemenizi tavsiye ediyoruz.

Sakarya Restoranları :

1- Eker Lokantası

Eker Lokantası

Lokanta, Sapanca’da yer almaktadır. Hemen her zevke göre lezzet bulabilirsiniz. Bölgede de oldukça popüler olmuş işletmeler arasında yer almaktadır. Güler yüzlü ve ilgili çalışanlar ile güzel vakit geçirip karnınızı doyurabilirsiniz.
2- Meşhur Köfteci Mustafa

Meşhur Köfteci Mustafa

Islama köfte denilince Sakarya’da akla gelen ilk mekanlardan birisidir. Genelde kalabalık olan bir mekan olduğu için servis hızında yavaşlık görebilirsiniz ama bu lezzet için beklemeye değecektir.


3- Titiz Sapanca

Titiz Sapanca

Doğanın içinde yer alan oldukça güzel bir mekan. Güzel bir bahçesi bulunmaktadır ve bu güzelliğe eşlik edecek harika tatlar bulacaksınız. Çocuklu aileler için ideal mekanlardan birisidir. Gidenler tarafından kahvaltısı tavsiye edilmektedir.
4- İstanbuldere Alabalık Evi

İstanbuldere Alabalık Evi

Doğanın içerisinde hem huzur bulup hem karnınızı doyurabileceğiniz mekanlardan birisidir. Su sesi, yeşillik, ip hamaklar… Göz zevkine hitap eden huzur görünümlü oluşturulmuş bir mekan. Balığın yanı sıra kahvaltısı da tavsiye edilmektedir.


5- Uğurlu Dükkan Cafe

Uğurlu Dükkan Cafe

Sıcak, sevimli bir kafe. İçerisi oldukça hoş dizayn edilmiş, samimi ve güler yüzlü bir hizmet ile iyi vakit geçirebilirsiniz. Gün içerisinde sıcak bir kahve molası yada sabah enerjik bir kahvaltı yapabileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır.
6- Alaçatı Muhallebicisi

Alaçatı Muhallebicisi

Canınız tatlı çekerse gidebileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır. Sütlü tatlıları ve dondurmaları gidenler tarafından tavsiye edilmektedir. Hem yörenin insanları tarafından hem de üniversite gençliği tarafından rağbet edilen yerler arasında bulunmaktadır.

Uçak bileti satın almak için Sakarya Uçak Bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.