Karadeniz’in çayı ile meşhurlaşmış en güzel şehirlerinden birisidir. Yeşili ve maviyi bolca görebileceğiniz Rize, çok büyük bir kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca mutfağı en zengin şehirlerimizden birisidir. Hem bitkisel hem de deniz ürünleri ile harika lezzetler bulunmaktadır.

Rize’de meşhur olmuş bir sürü lezzet vardır. Bunlardan bazıları ise Hamsikoli, Hamsili pilav, Hamsi çığırtası, Hamsi çorbası, pekmezli kabak, Korkoto çorbası, Çumur, Enişte lokumu, Pepeçura, Kabak sütlacı ve Kocakarı gerdanı. Bu lezzetlerin hepsi de özel tatlara sahiptir. Eğer yolunuz Rize’ye düşerse siz de deneyebilirsiniz.

Rize Restoranları :

 

 

 

 

 

 Rize’de restoranınız varsa ve bu sayfada yüzlerce kişi görsün istiyorsanız 0542 711 37 24 nolu numaradan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Rize Lale Lokantası

Lale Lokantası

Rize’nin en meşhur işletmelerinden birisidir. Çayeli’nde bulunmaktadır. Sulu yemek isteyenlere oldukça lezzetleri sunmaktalar. Gidenler tarafından özellikle tavsiye edilen lezzetlerinden birisi kuru fasulyesidir. Yolunuz düşerse uğrayabilirsiniz.

Rize Lale Lokantası, Çayeli içerisinde bulunan ve Rize lokantaları dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biridir. Bir hayli meşhur olan lokanta özellikle sulu yemek severlerin yolunu aşındırdığı bir işletme. Rize Lale Lokantasına gidip de kuru fasulye pilav yemeden dönmemelisiniz. Çünkü giden birçok kişinin tadına doyamadığını dile getirdiği yegana yemek kuru fasulye pilav. Bunların yanı sıra mekanda et yemekleri de bulunuyor. Lezzetli yemekler deneyimlemek ve esnaf lokantasının sıcaklığını hissetmek için Rize Lale Lokantası sizin için iyi bir tercih olabilir.

Rize’de çok uzun yıllardır hizmet veren ve neredeyse bütün kent tarafından bilinen Lale Lokantası, Rize restoranları içerisinde Çayeli mevkiinde bulunan işletmelerden birisidir. Çayeli ilçesinde hizmet veren bu işletme, bilhassa sulu yemek üzerinde yoğunlaşmak ile birlikte çok zengin bir mutfağa da sahiptir. Bu zengin mutfağı ile Rize restoranları içerisinde hem yerel halk hem de esnaf tarafından tercih edilirken, ilçeyi ziyaret eden herkesin de denemesi gereken restoranlar arasında bulunmaktadır.

Yaklaşık 50 yıllık bir maziye sahip olan Lale Lokantası, aslında kuru fasulyenin merkezi olarak adını duyurmuş Rize restoranları arasında bulunmaktadır. Öyle ki lokantanın kuru fasulye tarifi, Türkiye genelinde uygulanan klasik bir tariftir. Ancak Lale Lokantası kuru fasulye dışında sunduğu menü içerisinde sebze yemekleri, bakliyat yemekleri, ızgara çeşitleri, köfte çeşitleri, farklı pideler, salatalar, kahvaltı menüsü, sütlü tatlılar ve çorbalar gibi birçok seçenek bulundurmaktadır.

Bilhassa meşhur Rize restoranları arasında seçim yapmak ve gerçek lezzetler tatmak istiyorsanız, kenti ziyaret eden ünlü siyasetçilerin, sanatçıların ve isimlerin de tercih ettiği Lale Lokantası seçilebilir. Aynı zamanda zengin çeşitleri ve lezzetleri yanında fiyat açısından da avantaj oluşturan Rize restoranları arasında yer almaktadır.

Lale Lokantası çok uzun yıllardır, Hopa Caddesi No:93 Çayeli/Rize adresinde hizmet vermektedir.
Rize Liman Lokantası

Liman Lokantası

Rize merkezde yer alan bir işletmedir. Gidenler tarafından özellikle kavurması, lahana sarması ve kuru fasulyesi tavsiye edilmektedir.

Rize Liman Lokantası, Rize’nin merkezinde bulunan lokantalardan biridir. Burayı özel kılan ise et yemekleri, lahana sarması ve sulu yemeklerden kuru fasulyesidir. Yöresel sunumları ve kavurmanın ağızda dağılan tadını deneyimlemek için Rize Merkez içerisinde bulunan Liman Lokantası’na mutlaka uğramalısınız. Lahana sarmasının ve kavurmanın lezzetlerine menü seçenekleri arasında tercih yaparak ulaşabilirsiniz.

Ünlü şeflerin ve gezginlerin önerdiği Rize restoranları arasında yer alması ile birlikte Liman Lokantası, kentin eski limanından esinlenerek bu adı almıştır. Aslında bugün Liman Lokantası işletmecisi olarak tanınan İsmail Reyhanoğlu’nun babası eski liman kültürünü yaşamış bir insan olarak biliniyor. Temel olarak Rize restoranları arasında bir esnaf lokantası olarak görülse de aslında Liman Lokantası bir esnaf lokantası olmanın dışında her ayrıntısıyla özel bir restoran oluşturuyor.

Gösterişten uzak ama kaliteli, hijyenik ve düzenli servise sahip olan Liman Lokantası, odun ateşinde, kara fırında, bakır tepsilerde ve kaplarda gerçekten lezzetli ve geleneksel tarifler ile yemekler pişiriyor. Bu nedenle Rize restoranları arasında halen geleneklerini koruyan köklü işletmelerden biri olarak seçiliyor. Lokantanın çok zengin bir menüsü bulunmak ile birlikte önerilen lezzetler arasında kuzu kavurma, dana kavurma ve kuru fasulye gibi seçenekler bulunuyor.

Günümüzde kenti ziyaret edenler tarafından Rize restoranları arasında özellikle tercih edilen Liman Lokantası; karışık ızgara, döner, Laz böreği, sütlü tatlılar, pilav ve etli karalahana sarması gibi birçok farklı lezzet sunmaktadır. Aslında bilhassa farklı lezzet arayan kişiler için seçilebilecek Rize restoranları arasında bulunurken, ruhunu korunmuş ve günümüze kadar ulaşmış bu mekan ayrı bir kalite ile hizmet veriyor.

Liman Lokantası, eski liman mevkiinde yer almak üzere net olarak; Çarşı, Osman Karavin Cad. No:15, 53020 Merkez/Rize adresinde hizmet veriyor.
Rize Sini Yöresel Yemek ve Kahvaltı Yeri

Sini Yöresel Yemek ve Kahvaltı Yeri

Kahvaltı günün en önemli öğünlerinden birisidir. Koca bir günü enerjik ve dinç geçirmek istiyorsanız kahvaltıyı da sağlam yapmanız gerekiyor. Rize’de iyi bir kahvaltı yapacak mekan arıyorsanız deneyebilirsiniz. Birçok çeşitler güzel zaman geçirebilirsiniz.

Rize Sini Yöresel Yemek ve Kahvaltı Yeri, Karadeniz bölgesinin eşsiz yöresel lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz harika yerlerden biridir. Kahvaltı sevenlerdenseniz mutlaka burada bir öğün kahvaltı etmenizi öneririz. Dolu dolu serpme kahvaltıları, taze ve lezzetleri besinleri ile kahvaltı konusunda gerçek anlamda diğer birçok mekana fark atan bir işletme. Çeşit çeşit kahvaltılıkları, sıcak insanları ve yöresel lezzetleri ile Rize’de yöresel yemekleri deneyimlemek isterseniz bu mekan harika bir seçenek olabilir.

Rize gibi bir kentte her noktada geleneksel birçok farklı lezzet tatma imkanı bulunurken, Sini Yöresel Yemek ve Kahvaltı Yeri, yine Rize restoranları arasında kültürel olarak önemli örneklerden birini oluşturmaktadır. Rize’de güneşin doğuşu ile beraber Rize restoranları hazır hale gelerek, müşterilerini ağırlarken, farklı lezzetler ile insanların hem karnını hem de ruhunu doyurmaya devam etmektedir. İşte bu noktada Sini Yöresel Kahvaltı İşletmesi de Çamlıhemşin ilçesinde yer alarak, sizlere kentin bu özel yapısıyla hem yemek çeşitleri hem de özel kahvaltı çeşitleri sunmaktadır.

Yaylaları ve muhteşem doğası ile bilinen Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Sini Yöresel Yemek Ve Kahvaltı işletmesi, Rize restoranları arasındaki kahvaltı açısından en geniş sofralı işletmelerden birisidir. Aileniz veya arkadaşlarınız ile gerçekleştirdiğiniz bir Rize gezisinde seçebileceğiniz Rize restoranları arasında özellikle kahvaltı için ağaçlar altında, yeşilin arasında, serin bir bölgede özel bir kahvaltı için seçilebilir.

Göz dolduran ve samimiyeti ile huzur veren Rize restoranları içerisinde bu işletme yumurtasından zeytin çeşitlerine, peynir çeşitlerinden mıhlamasına, özel çayından tereyağına kadar farklı lezzetleriyle size müthiş bir kahvaltı sofrası sunmaktadır. Kişi başı hesap ödeme mantığı ile hizmet alabileceğiniz bu serpme kahvaltı için seçebileceğiniz işletmede aynı zamanda bölgenin karalahana ya da mısır ile yapılan yöresel lezzetlerini de deneyebilirsiniz.
Rize Dayının Balık Evi

Dayının Balık Evi

Karadeniz’de balık yemek bir ayrıcalıktır. Çünkü yıllardan beri sofralara yerleşmiş olan bu lezzetin en güzel şekilde pişirilmesini tecrübeleriyle sağlamaktadır. Bu işletmede ise balık çeşitlerini deneyebilirsiniz. Temiz, lezzetli ve taze ürünler yapmaktalar.

Rize Dayının Balık Evi, balık severlerin ve leziz taze balıklar yemek isteyenlerin sıklıkla uğradığı yerlerden biridir. Söz konusu balık olduğunda bazıları aşırı seçici olabilmekte. Bununla birlikte balık yerken balığın taze olduğundan emin olmak isterseniz mutlaka Dayının Balık Evi tarafından yapılan balıkları deneyimlemeniz önerilir. Özellikle Karadeniz bölgesinde balık evleri yerleşmiş bir kültürün ürünüdür. Balık evinde balık yiyorsanız yediğiniz balıkların taze ve usulünce pişmiş olduğundan emin olabilirsiniz.

Rize deyince Karadeniz ve Karadeniz deyince de elbette balık akla gelen en önemli lezzettir. Bu açıdan da Rize restoranları arasında keyifli bir balık sofrası bulabilmek için Dayının Balık Evi, ödüllü restoranlardan biri olarak seçilebilir. Merkezde olmamak ile birlikte Pazar ilçesinde bulunan Dayının Balık Evi, lezzetli ve taze balık tüketmek isteyen herkes için Rize restoranları arasında hizmet vermektedir.

Aslında Rize’de geleneksel sofralar denince öncelikli olarak balık tüketilmesi mutlaka gerekir. Bu konuda da biraz seçici davranan herkesin rahatlıkla tercih edebileceği Rize restoranları arasında Dayının Balık Evi bulunmaktadır. Her zaman taze balık sunmak için dört yıldır hizmete devam eden işletme, önemli ve geçerli sertifikalara sahip olarak, akla gelebilecek birçok farklı balık çeşidi ile dört mevsim hizmet veren Rize restoranları seçeneklerinden birisidir.

Dayının Balık Evi restoranında sofraya oturduğunuz anda lezzetli ve taze balıklar yanında size Laz böreği ikram edilirken, evinizde gibi hissedebileceğiniz özel bir lokanta ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle Rize restoranları arasında son yıllarda giderek popüler hale gelen Dayının Balık Evi bugün hamsi, mezgit, palamut, çinakop veya istavrit gibi birçok farklı balık ızgarası yanında hamsili pilav, hamsili ekmek, turşu kavurması, mısır ekmeği, mıhlama, kabak tatlısı ve Dayının buzlu çayı gibi birçok farklı lezzet sunmaktadır.

Rize dayının Balık Evi Adres: Pazar, GO İstasyonu Arkası, Karadeniz Cd. no: 58, 53300 Pazar/Rize
Rize Anka Kitap Kafe

Anka Kitap Kafe

Sevdiklerinizle hoş vakit geçirebileceğiniz, güzel dizayn edilmiş bir kafe. Duvar resimleri, ahşap oymaları, masaları, çiçekleri, dere taşıyla kaplı girişleri, rüzgarda yüzen kitapları.. Hem iyi vakit geçirebilir hem de sıcak içeceklerle içinizi ısıtabilirsiniz.

Rize Anka Kitap Kafe, kelimenin tam anlamı ile farklılık arayanların uğradığı mekanlardan biri olarak biliniyor. Bir kitap kafe olmasının getirdiği sıcak havanın yanı sıra duvarların renginden tutun da masaların düzenine kadar bir hayli nostalji barındırıyor. Daha çok gençlerin bildiği ancak her yaştan kişiler için arkadaş buluşmalarından tutun da aile buluşmalarına kadar tercih edilen mekanlardan biridir.

Rize Anka Kitap Kafe Adres: Merkez, Cumhuriyet Cd., 53700 Fındıklı/Rize
Rize Manzara Cafe & Restaurant

Manzara Cafe & Restaurant

Şahin tepesinden eşsiz bir manzaraya ne dersiniz? Burada manzaraya bakarken dalıp gidebilirsiniz. Yöresel lezzetler, köy kahvaltısı, ızgara çeşitleri ve daha birçok çeşit bulabilirsiniz.

Rize Manzara Cafe & Restaurant manzara severler tarafından oldukça sık tercih edilen mekanlardan biridir. Şahin tepesinden karşınıza çıkan manzaranın tadını çıkarırken yemek yiyebilirsiniz. Mekanda köy kahvaltısı, yöresel lezzetler ve farklı ızgara menülerini bulmanız mümkün.

Rize, bilindiği gibi yemyeşil bir şehir olarak aynı zamanda da deniz kenarında huzurlu bir kenttir. Bu huzurlu kentte de seçilebilecek en iyi Rize restoranları arasında Manzara Cafe & Restaurant bilhassa yüksek bir noktadan sunduğu mavi ve yeşil manzarayla önemli bir yere sahiptir. Keyifli manzarası ile birlikte size aynı zamanda da keyifli bir mutfak sunan bu işletmede sabah kahvaltısı, öğlen yemeği veya testi kebabı gibi lezzetler ile özel bir akşam yemeği deneyebilirsiniz.

Kent halkı arasında da Rize restoranları içerisinde özellikle kahvaltı için manzaralı yapısı ile seçilen bu işletmede el yapımı mantı veya fırında mantarlı tavuk gibi birçok farklı lezzet de sunulmaktadır. Aslında Rize restoranları arasında sadece manzaranın karşısında keyifli bir kahve içmek için de tercih edilen işletmelerden birisidir.

Manzara Cafe & Restaurant her noktasıyla üretimlerini bire bir kendi işletmesinde gerçekleştirerek, en keyifli lezzetleri ve sofraları sizlere sunmaktadır. Bir yanda Karadeniz manzarası bir yanda yemyeşil ormanları izleyerek sıcak bir Rize çayı içerken kahvaltınızı yapabileceğiniz Şahin Tepesi’ndeki bu özel işletme, Rize restoranları arasında uzun yıllardır hizmet vermeye devam etmektedir.

Eğer Rize restoranları arasında manzaralı yapısıyla Manzara Cafe & Restaurant üzerinden hizmet almak istiyorsanız, işletmeye; Fatih Mah. Paşa Cad. No:13 PK:53950 Merkez/Rize adresinde ulaşabilirsiniz.


Rize Huzur Pide ve Kebap Salonu

Rize ziyaret edildiğinde neredeyse her ziyaretçinin uğradığı en önemli Rize restoranları arasında Huzur Pide ve Kebap yer almaktadır. Çünkü bu restoran klasik olarak bildiğiniz kebaplar ya da pideler yerine bilhassa Rize’ye has özel lezzetler ve çeşitler ile hizmet vermektedir. Merkez ilçede bulunan Rize restoranları arasında çorba, kebap, sulu yemek, pide, tatlı ve salata gibi çeşitler ile seçilen en önemli lokantalardan birisidir.

1966 yılında sektöre girmiş olan bu işletme, bugün halen lezzetini ve kalitesini koruyarak hizmet verirken, Rize restoranları arasında da bilhassa turistik anlamda da en fazla bilinen sertifikalı işletmelerden birisidir. Önemli kişiler ve şöhretler tarafından da tercih edilen, gurmelerin mutlaka uğradığı Rize restoranları arasında bulunarak, bilhassa spesiyal yemekler ile ön plana çıkmaktadır.

Huzur Pide ve Kebap işletmesinde spesiyal yemekler arasında kara lahana sarması, lahana yemeği, patlıcan kebabı, güveç, Çayeli kuru fasulyesi, dana kaburga veya Rize dolması gibi yemekler seçilebilir. Ayrıca Rize restoranları arasında klasik olarak ızgaralar ve pideler gibi çeşitlerde ve et ve tavuk seçenekleriyle çok geniş bir mutfak oluşturmaktadır. Ayrıca yörenin özel peyniri ile yapılan huzur peynirli pide veya karışık pide lezzetleri denenebilir.

Bugün yöresel Rize restoranları içerisinde Huzur Pide ve Kebap; Çarşı Mah. Cumhuriyet Cad. 111/D Merkez/Rize adresinde hizmet vermektedir.