Niğde’de hem Akdeniz bölgesi hem de İç Anadolu mutfağının esintilerini görebilirsiniz. İki tarafa da yakın ortada bir şehirdir. Oldukça eski bir yerleşim yeri olmasıyla birlikte, yıllardır kültürüne zenginlik katarak günümüze kadar uzanmıştır.

Niğde gazozu ise oldukça meşhurdur. Tüm Türkiye’de bilinen efsane lezzetlerden birisidir. Tabi Niğde denilince bunun dışında başka başka lezzetlerde karşımıza çıkmaktadır. Niğde’ye ait bazı meşhur lezzetler ise Arabaşı çorbası, Niğde usulü cevizli erişte, Mazaklı köftesi, Ayva boranası, Niğde tava, Niğde tarhanası, pirinçli elma dolması, söğürme, Niğde usulü etli bamya, kabak musakka, kaymak tatlısı, halveter tatlısı, Niğde usulü kuymak ve beyaz kiraz reçeli.

Niğde Restoranları :

1- Gümüş Et Restoran

Gümüş Et Restoran

Niğde’de et çeşitlerini yiyebileceğiniz en iyi yerler arasında yer almaktadır. Şehirde de oldukça popüler bir işletmedir. Park alanı geniş olduğu için araba parkı konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. Söğürtme yemek isterseniz deneyebilirsiniz.
2- Sofram

Sofram

Birçok meze çeşidi ile bile karnınızı doyurabileceğiniz yerler arasındadır. Güzel ve ferah bir alanda yemeklerinizi yiyorsunuz. Kebap çeşitlerini deneyerek sevdiklerinizle hoş vakit geçirebilirsiniz.


3- Oba Dondurmaları

Oba Dondurmaları

Niğde’de en güzel dondurmaları yiyebileceğiniz yerlerden birisidir. Yürüyüş yaparken külah dondurmalar ile gezebilirsiniz. Birçok dondurma çeşidi bulunmaktadır. Sade, karamelli, balbadem… artık damak tadınıza göre hepsini deneyebilirsiniz.
4- Adanalı İsmail Usta

Adanalı İsmail Usta

Niğde’de Adana’nın lezzetlerini bulabileceğiniz mekanlardan birisi. Meze çeşitleri ve kebaplarının lezzetleri ile karnınızı doyurabileceksiniz. Gidenlerin tavsiyelerine göre Adana kebap ve ciğer diğer çeşitlere göre daha ön plana çıkıyor. Tabi deneyerek siz karar verin.


5- Özsüt

Özsüt

Türkiye’nin birçok yerinde şubesi olan Özsüt’ün burada da yeri bulunmaktadır. Tatlı ve içecek çeşitleri ile güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle gidebileceğiniz mekanlar arasında yer almaktadır.
6- Söğürtme

Söğürtme

Kuzu eti, soğan, yeşil biber, arpacık gibi malzemelerin uzun bir emek sonrası bir araya gelip lezzet oluşturduğu halidir. Lokanta ve restaurantlarda yapan yerler bulabilirsiniz. Niğde’ye gittiğinizde denemeniz gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Uçak bileti satın almak için Niğde Uçak Bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.