Bu şehirde ne yenilebilir ne içilir diye düşünürken, damak tadını bulabilir miyim diye düşünmek şehre haksızlık olabilir.Zira bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, asırlardan beri süregelen bir lezzet deryasının karşınıza her köşede çıkacağından şüpheniz olmasın.

Diyarbakır Restoranları :

1- Meftune

meftune
Osmanlı kaynaklarında geçen ismiyle meftune. Kent merkezinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz kışın kabakla yazında patlıcan ile yapılan lezzetli bir yemek türü.Sadece buna bağlı değil bir çok çeşidine de denk gelebilirsiniz.
2- Ciğer

ciğer
Diyarbakır’a her gidenin mutlaka denemesi gereken bir lezzet.Güneydoğu da ciğer gerçekten çok sevilir.Asla Edirne usulü tava yapanı göremezsiniz. Izgarası yenir. İri doğranmaz, çöp şiş gibi yapılır. Yanında yeşil biber, bolca soğan olmalıdır. İsteğe pul biber serpilir. Sur içinde ciğerciler aynı ana caddenin üstündedir.


3- Paça ve Kaburga dolması

paça ve kaburga dolması
Diyarbakır’a gittiniz ve insanlara sordunuz.Diyarbakır’da ne yenir? Alacağınız cevaplardan ikisi paça ve kaburga dolmasıdır.Bu iki lezzeti neden size tavsiye ediyorlar diye soruyorsanız cevabı çok fazla kelimelerde aramak yerine tatmakta bulabilirsiniz.İlçelerde evde günlük yemekler arasında yer alan bu lezzetleri merkezde daha çok lokantalarda bulabilirsiniz.
4- Hasan Paşa Hanı

hasan paşa hanı
Sabah Diyarbakır’a geldiniz ve kahvaltı yapacaksınız.Hasan paşa hanında güzel bir kahvaltı sefası yapabilirsiniz. Diyarbakır’da kahvaltıda ciğer yiyebilirsiniz.Geniş,zengin bir sofra karşınıza çıkacaktır ve kavurmalı yumurta oldukça meşhurdur.


5- Hindici Ömer Usta

hindici ömer usta
Tren garının yanındaki arada.Beyaz ve kara et karışık söyleyin, pilavla ve hindi eti suyuyla onu yiyin.Eğer yeteri kadar organize birisiyseniz yakındaki bir fırından bir adet duble lavaş yaptırıp öyle gidin Ömer usta’ya.Damak zevkinizi hat safhaya çıkartacağınızı söyleyebilirim.
6- Burma Kadayıfı

burma kadayıf
Yemeğinizi yediniz ve tatlı için düşünüyorsunuz.İşte Diyarbakır’da yemelisiniz diyebileceğim, oldukça meşhur bir tatlı burma kadayıfı. Dondurma ve kaymak ile deneyebilirsiniz.Ancak ağır bir tatlı olarak sayılacağı için tadında bırakılması daha güzeldir.

 

Uçak bileti satın almak için Diyarbakır Uçak Bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.