Tarihi olarak hepimizin yüreğinde bir izi olan, coğrafi olarak eşsiz güzellikleri bünyesinde barındıran nadide illerimizden birisidir. Çanakkale’de aradığınız birçok şeyi bulabilirsiniz. Mutfağına gelecek olursak, her türlü damak tadına uyacak şahane lezzetlerinin bulunduğunu itiraf etmeliyiz.

Çanakkale’ye ait, meşhur olmuş yemeklerden bazıları ovmaç çorbası, iskorpit çorbası, ıspanak çorbası, tumbi, çırpma, melki yemeği, yumurtalı tiken, metez, börülce köftesi, lüfer pilavı, patlıcan kapama, papaz yahnisi, tuzlu sardalya, patlıcan turşusu, peynir helvası ve basma helvası.

Çanakkale Restoranları :

1- Sardalye

sardalye

Çanakkale’de enfes balıklar yiyebileceğiniz oldukça hoş ve sıcak bir mekan. Çanakkale’de sardalya balığı oldukça meşhurdur eğer denemediyseniz burada deneyebilirsiniz.
2- Yalova Restaurant

yalova restaurant

Deniz ürünlerini oldukça iyi yapan güzel bir restaurant. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla gidebilirsiniz.


3- Şirvan Döner

şirvan döner

Eğer canınız döner çekerse Çanakkale’de tercih edebileceğiniz yerlerden birisidir. Makul fiyatlarda oldukça lezzetli dönerleri bulunmaktadır.
4- Gülen Pide

gülen pide

Pide çeşitlerini seviyorsanız burada yiyebilirsiniz. Birçok pide çeşidini hızlı ve makul fiyat aralıklarında yapıyorlar.


5- Özel Çorba Salonu

özel çorba salonu

Çanakkale’de çorbalar oldukça meşhurdur. Yöresel lezzetlerinde bile birçok çorba çeşidi bulabilirsiniz. Eğer canınız çorba istiyorsa bu mekanda deneyebilirsiniz.
6- Metez

metez

Hamur, kıyma ve salçalı sosun efsanevi buluşması diyebiliriz. Metez, Çanakkale’de oldukça meşhur ve popüler yemeklerden birisidir. Ne zaman doyduğunuzu anlamayacaksınız.

Uçak bileti satın almak için Çanakkale Uçak Bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.