Bursa denilince akla hemen lezzetli Osmanlı mutfağı gelir. Bunların başında Bursa’dan doğarak tüm Türkiye’ye yayılmış lezzet İskender gelmektedir. Tabi ki bununla bitmiyor Bursa’da tadılması gereken bir çok lezzet bulunuyor. Peki Bursa’da ne yenir ne içilir hangi mekanlara mutlaka gidilmesi gerekir. Bu yazımızda size bu konuda yardımcı olmaya çalıştık.

Bursa Restoranları :

1- Beceren Restaurant

Beceren Restaurant

Bursa botanik park içerisinde yer alan Bursa Beceren Restoran huzur dolu ortamıyla kış cıvıltıları ile bizi karşıladı. Mekanda bulunan çocuk parktı çocuklu aileler için bir tercih sebebi. Mekan daha çok hafta sonları kahvaltılarının değişmez adresi. Personelleri güler yüzlü fakat servis süresi konusunda birazcık problem yaşayabileceğinizi belirtelim.
2- Dababa Pizzeria & Ristorante

Dababa Pizzeria & Ristorante

Bursa Nilifür’de yer alan bu restoranda dünya mutfaklarını tadabilirsiniz. El yapımı pizza ağrılıklı menüsünde farklı olarak Melanzane Tore, Hollandaise soslu Bonfile, Porçini Mantarlı Bonfile gibi lezzetler göze çarpmakta.


3- Bursa Hayat Lokantası

Hayat Lokantası

Bursa’da öne çıkan Osmanlı mutfağını tadabileceğiniz en güzel mekanlardan birisidir Bursa hayat lokantası. Tarihi merinos fabrikalarının salaş ambarlarında tarihi bir görüntü vermektedir. Hayat lokantasının zeytinyağlıları gerçekten çok güzel ve kesinlikle denenmeli ayrıca farklı lezzet olarak göze çarpan süt helvayı da mutlaka denemelisiniz.
4- Bursa Şey Pub

Şey Pub

Bursa’nın kuşkusuz en nezih mekanlarından bir tanesi Bursa Şey pub,  Fajitası, makarnaları ve soslu ızgara bonfilesini mutlaka denemelisiniz yemekten sonra da dondurmalı sufle hiç fena olmaz hani. Mekanda canlı müzik eşliğine sarabınızı yudumlarken keyif alabilirsiniz.


5- Bursa Kebapçı İskender

İskender®

Kuşkusuz ki Bursa’nın en ünlü lezzeti İskender dir. Peki Bursa’da İskender nerede yenir? Yemeğe ismini veren Kebapçı İskender’den yenir tabi ki. 1967 den beri nesilden nesile aktarılan lezzetin doğduğu yerde Kebapçı İskender‘de mutlaka İskender yemelisiniz.
6- Uludağ Kebapcısı

Uludağ Kebapcısı

Bursa halkı tarafından bilinen popüler yerlerden birisi. Özellikle iskenderi tavsiye edilmekte. Döneri ve iskenderi Türkiye’nin birçok yerinde bulmak mümkün ama bunun en lezzetli yapıldığı yer Bursa olabilir, denemek gerek.

Uçak bileti satın almak için Bursa Uçak Bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.