Hem Karadeniz yöresinden hem de iç Anadolu yöresinden bir kültür esintisi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Elması ile meşhur olan bu şehir için birçok yerde bulamayacağınız lezzetler bulunmaktadır. Mutfağı oldukça geniş ve çeşitlidir.

Amasya’ya ait bazı meşhur yemekler ise çatal çorba, helle çorbası, bakla dolması, mumbar- işkembe, patlıcan çullaması, keşkek, bat yemeği, ayva gallesi, hasuda tatlısı, dene hasudası, kalburabastı, elma tatlısı ve amasya çöreği.

Amasya Restoranları :

1- Ali Kaya Restaurant

Sağlam bir kahvaltı yapabileceğiniz yada öğlen/akşam yemeklerini lezzetli bir şekilde yiyebileceğiniz güzel bir mekan.
2- Nevale Cafe & Restaurant

nevale cafe & restaurant

Hem lezzetli çeşitler yapan hem de iyi bir servis anlayışına sahip güzel bir mekan. Ailenizle veya arkadaşlarınızla oldukça hoş bir zaman geçireceksiniz.


3- Emin Efendi Konakları

emin efendi konakları

Canlı müzik ortamı bulunmaktadır. Sevdiklerinizle gidip iyi vakit geçirebilirsiniz.
4- Amaseia Mutfağı

amaseia mutfağı

Konumu oldukça iyi, yeşilırmağın kenarında yer almaktadır. Yerel yemekleri burada bulabilirsiniz. Fiyatlar makul seviyelerde ve sevdiklerinizle gidebileceğiniz hoş bir ortam bulunmaktadır.


5- Keyif Cafe

keyif cafe

Merkezi bir konumda yer almaktadır. Ailenizle veya arkadaşlarınızla gidebileceğiniz bir mekan. Menü oldukça çeşitli, dekorasyon hoş ve servis ise yerinde bir hıza sahiptir.
6- Amasya Çöreği

amasya çöreği

Amasya’ya ait meşhur yiyeceklerden birisidir. Cevizli ve haşhaşlı çeşitleri bulunmaktadır. Kilosu ortalama 15 ile 30 TL arasına değişmektedir. Oldukça nefis olan bu yiyeceği Amasya’ya giderseniz denemeden dönmeyin.

Uçak bileti satın almak için Amasya Uçak Bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.