Elazığ hava limanı yapım yılı olarak en eski hava limanlarından birisidir.Hizmete dahil olma yılı 1940 dır. İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e aktarmasız ve karşılıklı olarak seferler mevcuttur.Aynı zamanda dış hatlarda da Düsseldorf ve Frankfurt’a yine karşılıklı olarak aktarmasız seferler düzenleniyor. Elazığ’ın M.Ö. 3000li yıllarda Kurulmuş olan Harputun devamıdır.Bu yüzden yıllarca Harput olarak anılmıştır.Daha sonra yıllarca süregelen isim değişikliklerinde sonra olarak M.Kemal Atatürk tarafında Elazik adı verilmiştir ve zamanla Elazığ ismine evrilmiştir.Görmeniz gereken tarihi yapıları, doğal güzellikleriyle turizm anlamında görülmesi gereken yerlerden birisidir.Tarih kokan sokaklarından geçerken ,ilginç yapılar ve insanlarının misafirperverliğiyle büyüleneceksiniz.

Elazığ’daki gezilecek yerler :

1- Harput Kalesi

Harput Kalesi

Bu tarihi yapı Urartular döneminden kalmıştır. Bu kalenin bilinen bir adı da Süt kalesidir. Bunun sebebi ise harcında su yerine süt kullanıldığıdır. Tabi bu bir rivayet olsa da ismi üzerinde etkili olduğu yadsınamaz. Harput kalesi ile birlikte Harput’ta oldukça otantik bir yer. Buraya yazılmış türküler yörenin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.
2- Keban Barajı

Keban Barajı

Atatürk barajından sonra Türkiye’nin en büyük yapay gölüdür. 1965 yılında yapımına başlamıştır ve büyük bir enerji sağlamaktadır. Gölün güzelliği tek başına yeterlidir. Keban barajı ve dağların manzarası sakin ve huzur vericidir. Canlı alabalık almak, yakalamak ve yemek buraya gidenlerin adeti sayılabilir bir durumda.


3- Hazar Gölü

Hazar Gölü

Bir doğa harikası sayılacak yerlerden birisi. Girişi ücretli. Yazın gelecekler için gölde plaj bulunmaktadır burada denize girebilirsiniz. Ayrıca göl üzerinde yunuslar ile gezi yapabilmek mümkün. Ayrıca Hazar gölü çevresinde yemek yiyebileceğiniz yerlerde bulunuyor.
4- Kömürhan Köprüsü

Kömürhan Köprüsü

Malatya ile Elazığ’ı birbirine bağlayan bir köprüdür. Fırat nehri üzerine kurulmuş olan köprü seyir için oldukça güzel. Manzarası ile insan kendini huzurlu hissediyor. Kömürhan köprüsünün Malatya tarafındaki kısımda manzaraya karşı yemek yiyebileceğiniz bir işletmede bulunmakta. Burada alabalık, kavurma gibi çeşitleri yiyebilirsiniz.


5- Buzluk Mağarası

Buzluk Mağarası

Yazın soğuk, kışın ise sıcak olan bir mağara. Yalnız buraya kendi imkanlarınız ile inebilirsiniz. Özel olarak yapılmış yol ve ışık bulunmamakta. Yazın ortasında çok soğuk olan bir yer ve Buzluk mağarası ismini de buradan almaktadır. Harput’a 8-10 km uzaklıkta bulunuyor.
6- Hazarbaba Kayak Merkezi

Hazarbaba Kayak Merkezi

Göl manzarası eşliğinde doğal pistler üzerinde güzel vakit geçirebilirsiniz. Kış turizmi için kayak aktivitesi arayanların uğrak noktası. Bunun yanında atv ile safari keyfi yapma imkanınız da bulunmakta. Hazarbaba kayak merkezinden sucuk ekmek yemeden ayrılmayın.

Uçak bileti satın almak için Elazığ Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.