Uçak Yolculuklarında el Bagajı Limitleri

Uçak Yolculuklarında el Bagajı Limitleri

Uçak Yolculuklarında el Bagajı LimitleriUçak yolculuklarında yolcuların yanlarına alacakları eşyalar sınırlıdır. Bazı kuralları vardır ve hava limanlarında el bagajları x-ray cihazından geçirilerek kontrol edilmektedir. Hatta hem hava limanına girişte hem de uçaklara geçiş esnasında olmak üzere 2 kere kontrol edilmektedir.

El bagajı limiti ne kadar ?

Uçak yolculuklarında el bagaj limiti standart 8 kilo olarak belirlenmiştir. Hemen hemen tüm hava yollarında da bu şekildedir. Ama bazı bilet sınıfları bu hakkı arttırabilir ya da azaltabilir. Bazı hava yolu şirketlerinde business sınıf bilet alınca el bagajınız 10 kiloya yükselebilmektedir. Bunun dışında charter (özel olarak yapılan kiralık uçuşlar) uçuşlarda da el bagajı hakkı azaltılabilir. El bagajlarında dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda boyutlarıdır. Boyutlarının önemli olmasının sebebi baş üstü dolaplarına sığabilir nitelikte olması gerekliliğidir.

El bagajı ebatları

 • Pegasus’ta 20 cm x 40 cm x 55 cm
 • Türk hava yollarında 55 cm x 40 cm x 23 cm
 • Anadolu Jet’te 55 cm x 40 cm x 23 cm
 • AtlasGlobal’de 25 cm x 45 cm x 56 cm
 • Onur Air’de 56 cm x 45 cm x 25 cm
 • Sun Express’te ise 55 cm x 40 cm x 20 cm olarak belirlenmiştir.

Görüldüğü gibi el bagajı ebatları hava yoluna göre değişiklik gösterebilmektedir.

El bagajında neler taşınmaz

 • Delici aletler
 • Kesici aletler
 • Patlayıcı maddeler
 • Yanıcı maddeler
 • Parlayıcı maddeler
 • 100 ml üzerindeki sıvı maddeler

 

El Bagajında Sıvı Kısıtlaması

El bagajı için her yolcu 20 x 20 cm boyutunda kilitli şeffaf poşet içerisinde her birinin hacmi 100 ml den fazla olmamak kaydıyla sıvı, krem, jel gibi maddeler taşıyabilir. Poşet içindeki maddelerin toplam ağırlığı 1 litreden fazla olamaz.100 ml den büyük kapların konulmasına izin verilmez.

Yolcu sadece 1 şeffaf poşet taşıyabilir Macun, köpük jel, yağ, losyon, likit ruj, maskara veya koyu kıvamlı maddelerin hepsi(yoğurt, reçel, bal, salça gibi) bu kısıtlamaya dahildir. Sıvı Maddelerin Taşınmasında İstisnai Durumlar şu şekildedir; Uçuşa yanınızda bebekle katılacaksanız, sıvı bebek mamalarını uçuş süresince gereken miktarı yanınızda taşıyabilirsiniz. Yolcunun ilaçları kullanması gerektiğini bildiren doktor raporu ve yolcunun kimliğini belirten reçeteyle birlikte ibraz edilirse ilaçların taşınmasına izin verilir ancak ilaçlar orijinal ambalajında olmalıdır.

Duty-Free mağazalarından aldığınız ürünler görevli personel tarafınca faturasıyla birlikte kilitli poşetlere konularak size verilir. Yolculuğunuz süresince bu poşetleri açmamanız gerekmektedir. Uçuşunuz aktarmalı ise, diğer uçağa transfer sırasında açılmış poşetlere el konulabileceğini lütfen unutmayın. Ayrıca Avrupa Birliği veya Amerika uçuşunuz varsa, poşet içerisindeki 100 ml den fazla ürünlerin el bagajında taşınmasına izin verilmez. Uçaklarda sıvı taşıma limitleri ilgili daha detaylı bilgi için sıvı taşıma sınırları sayfamıza göz atabilirsiniz.