Edirne oldukça stratejik bir konuma sahip olduğu için birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şu an bulunduğu sınır konumu ile de oldukça önemli bir yerleşim merkezidir. Edirne’de gezilecek yerler arasında Selimiye Cami, Meriç Nehri ve Ainos Antik kenti bulunmaktadır.

Edirne’deki gezilecek yerler :Edirne Selimiye Camii

Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın yaptığı ve ustalık eserim dediği camidir. Harika bir mimarisi ve görsel bir heybeti bulunmaktadır. Minareleri, avlusu, iç süslemeleri, kubbesi, ters lale motifi… gerçekten görülmeye değer. Buranın görseli değil tarihini de bilmek insana hayret veriyor. Işıklandırması ile geceleride ihtişamlı bir görüntüye sahip. Aslında Selimiye camii için çok fazla söz söylemeye gerek yok, görülmesi gereken yerler arasında 1. sırada bize göre.
Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi ve Şifahane

2. Bayezid Külliyesi ve Şifahane

Şehir merkezine 2-3 km lik bir mesafede yer almaktadır. Oldukça kolay bir ulaşımı var. 1488 yılında hizmete açılmış olan bu yapı günümüzde de müze görevi görmektedir. Kuruluş yıllarında hastane görevindedir. Tabi daha sonra farklı amaçlar içinde kullanılmış. İçeride mankenler ile tedavi şekillerinin bir canlandırmasını göreceksiniz. En azından tarihi görsel olarak hissetmenize yararlı olacaktır. Sultan II. Bayezid külliyesi ve şifahanesi öğrencilere ücretsiz giriş imkanı sağlıyor.
Edirne Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü

Burası yeni köprü yada Mecidiye köprüsü olarak da adlandırılmaktadır. İlk kurulduğunda tahta olan bu köprü daha sonra dayanıklı olması için taş haline getirilmiş. Osmanlı’ya ait mimari özellikleri görebileceğiniz bir köprü ve hemen kenarında çay içip huzur bulabilirsiniz. Hem gün doğumunda hem de gün batımında çok güzel bir hale bürünüyor. Meriç köprüsü manzarasını izlerken hemen arka tarafında da Selimiye camiini göreceksiniz.
Edirne Büyük Sinagogu

Büyük Sinagogu

Restore edilen Büyük sinagogu ziyarete açık bir şekilde misafirlerini bekliyor. Büyük yangın sonunda dağılan sinagoglardan sonra yapılan bu yapı birçok sinagoga göre büyük bir yapıdır. İçeride arka tarafta sergi salonu, el sanatlarını görebilirsiniz. Merkeze yakın ve ulaşımı kolaydır.
Edirne Arkeoloji Müzesi

Edirne Arkeoloji Müzesi

Selimiye Camii yakınlarında bulunan bu yapıya cami çıkışı ziyaret edebilirsiniz. Açılış ve kapanış saatini kontrol etmenizde yarar var. Çok büyük bir müze olmasa da içerisinde görebileceğiniz çokça eser bulunmakta. Edirne arkeoloji müzesi girişi ücretli ya da müzekart sağlanmaktadır.
Edirne Lozan Anıtı

Lozan Anıtı

Trakya üniversite Rektörlük binasının bahçesinde yer almaktadır. Anıt üzerinde bulunan sütun ve figürler belirli şeyleri temsil etmektedir. Türkiye’yi, Edirne’yi, Karaağaç’ı, Zarafet’i, Hukuk’u ve Lozan Antlaşmasını temsil etmektedir. Lozan anıtına giderseniz Türkiye için önemli olan bu anlaşmanın hikayesini ve önemini daha kolay hissedebilirsiniz.

Uçak bileti satın almak için Edirne Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.