Diyarbakır şehir turizmi hem kültür hemde inanç turizmi açısından kuvvetli bir rol üstlenmektedir.Bir çok tarihin üzerinden geçtiği Pers, Sümer, Babıl, Asur gibi uygarlıklara ev sahipliği yapan şehir adeta açık alan müzesi gibidir. Diyarbakır’a bilet almak istiyorsanız Diyarbakır uçak bileti sayfamıza göz atabilirsiniz.

Diyarbakır’da gezilecek yerler arasında Hasan Paşa Hanı, Diyarbakır Surları, Sülüklü Han, Diyarbakır Surları, Keçi Burnu, Surp Giragos Kilisesi gibi yerler bulunmakta.

Diyarbakır’daki gezilecek yerler :Diyarbakır Hasan Paşa Hanı

Hasan Paşa Hanı

Hasan Paşa hanı Gazi caddesi üzerinde bulunmaktadır. Yaklaşık 450 yıllık bir yapıdır. İçerisinde birçok küçük işletme bulabilirsiniz. Bu mekanda kendinizi tarihin içerisinde hissedebilirsiniz. Eğer otantik bir kahvaltı yapmak istiyorsanız burası oldukça ideal. Aynı zamanda kahve ya da çay içip dinlenebileceğiniz bir alan.

Diyarbakır kültürüyle tanışmak için oldukça uygun bir yer olan bu han, Diyarbakır’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelmekte.
Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları yaklaşık 9000 bin yıllıktır. UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. Dünyanın en uzun savunma hatlarında 2. sırada yer almaktadır. Birinci sırada ise Çin seddi vardır. Yıllara meydan okuyarak günümüze kadar gelmiş bu yapıyı canlı olarak yakından görmeniz tavsiye olunur. Farklı pozlar ile güzel resimler çekebilirsiniz.

Dünya sıralamalarında olan bu surları Diyarbakır gezi rehberinizde bulundurmanızı öneririz.
Diyarbakır Sülüklü Han

Suluklu Han

Bu tarihi han 1683 yılında yapılmıştır. Günümüzde yapılan restorasyonlar ile de halkın kullanımına açılmıştır. İsmini de içerisinde bulunan bir kuyudan almaktadır. Zamanında şifa amaçlı olarak bu kuyudan sülükler çıkarılırmış; ismi de buradan gelir. Gidenlerin kumda kahveyi özellikle tavsiye etmektedirler. Tabi sadece kahvesi değil diğer içecekleri de deneyebilirsiniz. Sülüklü han, Diyarbakır’da gezilecek yerler başlığı altında gidilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

 
Diyarbakır Hasankeyf Taş Köprü

Hasankeyf Taş Köprü

Burası neredeyse 1000 yıllık bir eser. Yapım tarihi 1122 olarak belirtilmiştir. Günümüze kadar maalesef ilk halini koruyamamıştır. Tarihi olarak değerli olan bu eserde gidilip görülesi yerler arasındadır. Hasankeyf taş köprü ile tarihte insanların nasıl bir yolculuk yaptığını, hangi yolları izlediğini göreceksiniz. Ayrıca farklı pozlar alarak profesyonel bir fotoğraf çalışması da yapabilirsiniz. Dünya’nın birçok yerinden sanatçılar buraya gelmektedir.

Oldukça eski olmasının aksine ortama kattığı manzarasıyla Diyarbakır turistlik yerlerinden birisidir.
Diyarbakır Keçi Burcu

Keçi Burcu

Burç, bir tür kule anlamı taşımaktadır. Roma döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Dış tarafı oldukça sade bırakılmıştır. Bazı kısımlarda kuş figürü ve sülüs yazı bulunmaktadır. Burada harika bir atmosfer ve manzara bulunmaktadır. Keçi burcu içerisine girdiğinizde ise bu otantik ortamdan etkileneceksiniz.
Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi

Surp Giragos Kilisesi

Burası Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yer almaktadır. 16 yy. da inşa edilmiş tarihi bir yapıdır. Restore edilmiş bakımlı ve iyi korunmuş bir yerdir. Yapılan kazılarda bulunan tabaklar, kitaplar gibi envarterler cam içerisinde sergilenmektedir. Tarihe meydan okuyan Surp Giragos Kilisesi, Diyarbakır’da gidilip yerinde görülmesi gereken bir yer.