Denizli turizm değerleri yüksek olan Pamuk kale Travertenleri UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır. Ayrıca bir çok kaplıcaya ev sahipliği yapan ilimizde termal turizmde büyük ölçüde rol oynamaktadır. Dünya üzerinde bir çok turistin merak ettiği Hierapolis Antik Kenti, Tripolis Antik Kenti ve Colossae Antik Kentini gezmekten gayet keyif alacaksınız. Dinamik bir ekonomi yapısına sahip şehir tekstil ticareti ve üretimi anlamında bir çok şehrin önüne geçmektedir.

Denizli’deki gezilecek yerler :

1- Laodikeia

Laodicea

Türkiye’nin birçok yerinde özellikle de batı taraflarında çokça antik kent bulunuyor. Antik kentleri gezince insan tarihi hakkında birçok şey öğrenebilir. Onların yaşayışları, alış verişleri, mücadeleleri gibi konularda birçok yeni bilgi edinebiliyoruz. Laodikeia antik kenti de bu yapılardan birisidir. Denizli’de bulunan bu antik kent görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Hala kazıların devam ettiği bu yere ücretli olarak ya da müzekart ile girilebilmektedir.
2- Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Tarihi medeniyetleri daha yakından görebileceğiniz çok iyi düzenlenmiş bir müze. Özellikle bir rehber eşliğinde gezebilirseniz kendinize çok fazla bilgi katabilirsiniz. O eski tarihlere ait lahitler, yazıtlar, heykeller, eşyalar derken kendinizi geçmişte hissedeceksiniz. Hierapolis Arkeoloji müzesi, travertenler ile Kleopatra havuzunu arasında bir yerde kalmaktadır. Girişi ücretlidir.


3- Karahayit

Karahayit

Denizli’de gidebileceğiniz huzur dolu bir ortam. Doğallığı neredeyse bozulmamış güneş, enerji ve şifa yeri. Gideceğiniz mevsim önemli çünkü her mevsimde aynı imkanlardan yararlanamıyorsunuz. Ayrıca çevredeki işletmelerden de ihtiyaçlara ve hediyeliğe yönelik hizmet bulabilirsiniz. Farklı bir tatil arayanların yeri Karahayit görülmesi gereken yerler arasında.
4- Keloğlan Mağarası

Keloğlan Mağarası

Burası yıllarca var olsada Saadettin Teksoy’un programı ile daha da meşhur hale gelmiştir. Hatta Keloğlan tekerleme ile de yüzleri güldürmüştür. Mağara ulaşım konusunda biraz sapa yerde olsada görülmesi gerekiyor. Girişte yetişkinlere küçük bir miktar ücret alınıyor. Çocuklarınız varsa dikkatli olun yerler kaygan biraz. Mağara yüksek bir yerdedir böylece harika bir manzara ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Keloğlan mağarası dışında bulunan kafede manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.


5- Akhan Kervansaray

Akhan Kervansaray

Burası ipek yolundaki son kervansaraydır. Tabi batıya doğru gidilince son kervansaray. Denizli Afyon kara yolu üzerinde görebilirsiniz. Ulaşımı oldukça kolaydır. Neredeyse 800 yıllık olan bu eser Selçuklular döneminde yapılmıştır. Günümüzde yapılan restorasyonlar ile oldukça iyi durumdadır. Akhan Kervansaray içerisinde restoran, otel bulunmaktadır. Ve restoranda oldukça güzel yemekler yapılıyor.
6- Tripolis Antik Kenti

Tripolis Antik Kenti

Denizli şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta olan bir yapı. Laodikeia ve Hierapolis antik kentlerine de yakın bir konumu bulunmaktadır. Eğer imkanınız varsa bu üç yeride gezmenizi öneriyoruz. Tripolis antik kenti hala daha kazım aşamasında ve gün yüzüne çıkacak bir çok yer bulunuyor. Eski insanların yürüdüğü yollardan yürümek size dünyanın bir parçası olduğunuz hissettirecek.

Uçak bileti satın almak için Denizli Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.