Dalaman, ülkemizin tatil bölgelerinden birisidir. Çok güzel bir ilçedir ve Muğla iline bağlıdır. Hava yolu ulaşımları ise Muğla’da bulunan iki hava limanına da yapılmaktadır. Birisi Bodrum diğeri de Dalaman hava limanıdır. Dalaman, yaz aylarında artan nüfusu ile tatilcilerin uğrak noktasıdır. Dalaman’a bağlı dalyan koyları karettaları ile dünyada ünlüdür.

Dalaman’da gezilecek yerler : Gökgemile Koyu, Sarsala Koyu, Dalaman Çayı, Sarıgerme Plajı, Tlos Antik Kenti, Ekincilik Koyu gibi yerler vardır.

Dalaman’daki gezilecek yerler :Bu Konular da İlginizi Çekebilir.

Dalaman Gökgemile Koyu

Gökgemile Koyu

Muğla baştan aşağı doğal güzellikleriyle dolu bir şehir. Deniz ve karanın eşsiz görüntüsü bu şehirde çokça karşınıza çıkacak bir doğa harikasıdır. Dalaman’da bulunan Gökgemile koyu da tatik yapacaklar için tavsiye edilebilecek yerler arasında yer almaktadır. Hamam koyundan kısa bir yürüyüş yapılarak da ulaşılabilir. Diğer yerlere göre biraz daha sakin bir koydur.

İnsanı büyüleyen mavilerden biri olan bu koy, Dalaman gezi rehberi için oldukça uygundur.


Dalaman Sarsala Koyu

Sarsala Koyu

Burada hem deniz sakin hemde plaj huzurlu. Huzur dolu zaman geçirmek isteyenlerin gidebileceği yerlerden birisidir. Cüzi bir miktarda giriş ücreti bulunmaktadır. Denize girmenin yanından koyun etrafında gezebilirsiniz. Yükseklere yürüyüşler düzenleyebilirsiniz. Daha yüksek yerlerden görülen manzara ile eşsiz fotoğraflar çekerek siz de Sarsala koyundan kendinize bir hatıra oluşturabilirsiniz.


Dalaman Çayı

Dalaman Çayı

Burası Ege ve Akdeniz bölgesinde bir sınır niteliği taşımaktadır. Her iki bölgeninde iklimini burada hissedebilirsiniz. Çayın üzerine Akköprü ve Bereket barajları yapılmıştır. Suyu oldukça güzeldir. Rafting yapmak için idealdir. Yıl boyu Dalaman çayı üzerinde rafting yapılabilmektedir. Farklı etkinlikler arayanlar bu adrenalin dolu aktiviteye katılabilirler.

Hem keyifli dakikalar geçirebilir hem de sporunuzu yapabileceğiniz bu alan, Dalaman’da gezilecek yerlerden en adrenalin dolu yer olabilir.


Dalaman Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı

En geniş plajlardan birisidir. Özellikle çocuklu bir aileyseniz burası size göre olabilir. Deniz seviyesi uzun bir alanda derinleşmiyor. Sarıgerme’den buraya biraz bir yürümeyle ulaşabilirsiniz. Denizin suyuda genelde dalgasız ve sıcak olmaktadır. Ayrıca Sarıgerme plajı içerisinde acıkınca yiyebileceğiniz gözlemelerde bulunmaktadır.


Dalaman Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti

Burası Fethiye’ye yaklaşık olarak 40- 50 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bir zamanlar bu yerin bir şehir olduğunu ve insanların burada yaşadıklarını bilmek insanı gerçekten farklı hissettiriyor. Tlos antik kenti, söyleniline göre Efes antik kentinden daha büyükmüş. Şu an mezarların olduğu kesimler rahatlıkla gezilebiliyor. Şehir bölümü ise henüz kazı ve araştırılma dönemi içerisindedir. Umarız yakın zamanda daha büyük gizemler de açığa çıkar.

Tarihe dair bir çok şey görüp farklı şeyler hissedebileceğiniz bu antik kent, Samsun turistlik yerleri arasındadır.


Dalaman Ekincik Koyu

Ekincik Koyu

Dalaman adeta koylar ve denizi ile bir cennet gibi. Bizim buraya yazdıklarımız bir kaç tanesi ama siz gittiğinizde daha fazlasına rastlayacaksınız. Suyun güzelliği ve yeşillikle oluşan görüntüyü nasıl tarif edebiliriz, bilmiyoruz. Ekincik koyunun da gezilmesi gereken yerler arasında olduğunu düşünüyoruz.

Dalaman ve koyları hakkında yazılacak çok bir şey bulamıyoruz, doğa harikaları yerler. Buda o koylardan bir tanesi, Samsun’da gezilecek yerler başlığı altında kesinlikle değerlendirmelisiniz.