Çorum, Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Hem Karadeniz’in hem de İç Anadolu bölgesinin iklimini ve kültürünü görebileceğiniz şehirlerden birisidir. Tarihte en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak bilinir. Öyle ki cilalı taş devrinden kalıntılar bulunmuştur. Yaklaşık 300 bin nüfusu bulunmaktadır.

Çorum’da gezebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan en meşhur olanlarından birisi Alacahöyük müzesidir. Tarihin gizemlerine burada daha çok vakıf olabilirsiniz. Bunun dışında Çorum saat kulesi, Çorum müzesi, Bendede türbesi gibi görülmesi gereken yerlerde bulunmaktadır. Şimdi hep birlikte Çorum gezilecek yerlerin en önemlilerini yakından inceleyelim.

Çorum’daki gezilecek yerler :Çorum Hattuşa

Hattuşa

Büyük Hitit Medeniyetinin başkenti olarak bilinen Hattuşa, Çorum kentinin Boğazkale ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. 1986 yılı itibarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan Hattuşa, Anadolu’nun en büyük şehir merkezlerinden biri olarak bilinir. Yaklaşık 200 yıl önce keşfedilen bu antik şehir, ülkemizin en büyük ve en önemli arkeolojik alanlarından birini oluşturmaktadır.
Çok büyük bir şehir alanı bulunması ile birlikte Milli Park yapısı oluşturan Hattuşa, etrafında eski çağlardan kalan surlar ile bugün halen içinde birçok yapı bulundurmaktadır. Tarihte “Bin Tanrılı Şehir” olarak da bahsedilen Hattuşa’da bugün saraylar, tapınaklar, tabletler, anıtsal kapılar, saray kompleksi, tanrıça tapınakları ve yazıtlar gibi birçok eser yer almaktadır. Anadolu tarihini daha kapsamlı görebilmek ve incelemek için Hattuşa kenti 15 Nisan-1 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilir. Hattuşa, Çorum turistik yerleri arasında en önemli olanıdır.
Çorum Müzesi

Çorum Müzesi

Anadolu’nun en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış Çorum’da muhteşem ve unutulmaz tarihi eserler barındıran Çorum Müzesi gibi bir nokta da yer almaktadır. 1968 yılında ilk defa kurulan, 2000 yılında yeni binasına taşındıktan sonra 2003 yılında ziyarete açılan Çorum Müzesi, tescilli bir müze olarak arkeolojik ve etnografik sergi alanlarına sahiptir. Çok eski zamanlardan bu yana günümüze taşınmış önemli tarihi eserler sergilenmektedir.
Müzenin sergi salonları içerisinde elbette ki Hitit uygarlığından kalma eserler başta olmak üzere sonrasında Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma eserler de yer almaktadır. Ayrıca müze bölgesinde bakırcılık, leblebicilik ve kahvehane kültürü ile bağdaşmış şekilde canlandırmalar gerçekleştirilen satış alanları da bulunmaktadır. Çok eski zamanlardan günümüze uzanan bir tarih yolculuğu için Çorum Müzesi şehir merkezinde 1 Nisan-1 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Tarih kelimesini önemli anlamda yansıtan bu müze Çorum gezi rehberi için vazgeçilmez bir yerdir.
Çorum İskilip Kalesi

İskilip Kalesi

Çorum iline bağlı İskilip ilçesi sınırları içerisinde bulunan İskilip Kalesi, sarp kayalıklar üzerinde kurulmuştur ve tahminen Osmanlı döneminde yapıldığı bilinmektedir. Kuzeybatıdan olmak üzere 2 adet giriş-çıkış noktası bulunan Kale, aslında etrafında Roma imparatorluğu devrinden kalma kaya mezarlarını da bulundurmaktadır. Bu yapısıyla birlikte kalenin çok daha eski tarihlere ait olduğu düşünülmektedir.
Yaklaşık 100 metre yükseklikte bulunan kale dışında, yine tepe üzerinde eski zamanlarda inşa edilmiş tarihi evler ile birlikte muhteşem bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Kızılırmak çevresinde bulunan kale, eski dönemlerde bir ticaret yolu üzerinde bulunduğu için önemli bir konum sağlamıştır. Bu yapısı ile birlikte özellikle sağladığı farklı görüntüsü ve mimarisi sayesinde İskilip Kalesi, Çorum gezisi sırasında ziyaret edilebilir.
Çorum Kargı Yaylası

Kargı Yaylası

Dört bir tarafında yayla turizmi gelişmiş ve yayılmış bir ülke olan Türkiye’de Kargı Yaylası da Çorum ili sınırları içerisinde bulunan önemli alanlardan birisidir. Yüksek dağlık bir bölgede bulunan yayla, birbirine bağlı birçok yayla ile birlikte turizme açık bir bölge oluşturmaktadır. Yayla bölgesinde yörenin mimarisiyle inşa edilmiş eski evler yer alırken, özellikle bölgede yetiştirilen alabalık, bitki örtüsü, soğuk ve sağlıklı su kaynakları doğa harikası bir alan ortaya çıkarmaktadır.
Çorum il merkezine 140 kilometre ve Kargı ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta bulunan yayla, her yıl birçok kişi tarafından ziyaret edilerek, sağlıklı ve doğal zamanlar yaşanmaktadır. Bölgede eşsiz bir doğal güzellik yer alırken, yürüyüş, kamp tatilleri yapmak, yayla tatili veya yaz tatili gibi birçok farklı fırsat için yine bölgede hizmet alabileceğiniz tesisler ile keyifli bir tercih gerçekleştirebilirsiniz. Çorum gezilecek yerler arasında en önemli yaylasıdır.
Çorum İskilip Kaya Mezarı

İskilip Kaya Mezarı

İskilip ilçesi sınırları içerisinde yer alan İskilip Kaya Mezarı, yine Çorum’un önemli tarihi eserleri arasında bulunmaktadır. Tamamen doğal bir kaya üzerinde daha önce inşa edilmiş İskilip Kalesi’nin yamaçlarında bulunan bu mezarlar Roma dönemine aittir. Mezarlardan birisi Güneydoğu’da yer alırken, 2 sütunlu ve dikdörtgen bir girişe sahip olduğu görülmektedir. Her sütunun baş kısmında bir aslan figürü yer alırken, sütunlar arasında da yatay durumda iki aslan figürü yer alır.
İlçe merkezinde 100m civarındaki yüksekliğe sahip bir tepede bulunan bu mezarlar ilginç bir görüntü oluştururken, aynı zamanda da eski tarihleri ve muhteşem mimarisiyle ortaya çıkarmaktadır. İşlenmiş hayvan figürleri ve bugüne kadar korunmuş yapısı ile birlikte İskilip Kaya Mezarları il merkezine 53 kilometre uzaklıkta ziyaret edilebilecek önemli tarihi bölgelerden birisidir.

Tarihi olarak anlam yüklü olan bu kaya mezarları Çorum gezilecek yerleri arasına girmeye hak kazanıyor.
Çorum Hitit Yolu

Hitit Yolu

Çorum denildiğinde akla sadece Türkiye’de değil dünya genelinde de büyük Hitit Medeniyeti akla gelmektedir. Çorum bölgesinde Hitit Medeniyeti tarafından inşa edilmiş farklı kentleri birbirine bağlayan ve ulaşımı sağlayan antik bir yol olarak da Hitit Yolu yer almaktadır. Bu yol Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da önerilen 14 yürüyüş rotası arasında bulunmaktadır.
UNESCO logosuna sahip olan Hitit Yolu, her yıl yerli ve yabancı doğa severler tarafından tercih edilen bir rotadır. Görkemli Hitit antik şehirlerinden geçen bu yol, İç Anadolu coğrafyasının doğal güzelliklerini de bir araya getirmektedir. Ayrıca yıl içerisinde bisiklet parkuru olarak da kullanılan bu istikamette, yüzlerce kilometrelik keyifli bir gezi yapılabilmektedir. Bu muhteşem rotayı takip etmek ve Hitit Uygarlığının tarihine şahit olmak için siz de Hitit Yolu’nda bir yolculuğa çıkabilirsiniz.