Hava yolu taşımacılığında karşımıza çıkan CIP salonları, CIP hizmetleri gibi kelimeler merak uyandırıyor. Bu hizmetler nedir? Ücretsiz mi? Nasıl kullanılır? gibi sorular soruluyor. Öncelikle CIP kelimesi ile açıklamaya başlayalım.

CIP (Commercial Important Person), ingilizce sözcüklerin kısaltılmış halidir. Çevirisi ise “Ticari önemli kişi“dir. Cip salonları Sanatçılar, iş adamları gibi meslek sınıflarına daha çok hitap etmektedir. Bunun sebebi ise yolcuların cip salonları için fazladan para ödemeleri, cip hizmeti sunan hava yolu firmasının business class uçak bileti ile seyahat etmeleri ya da hava yolunun belirlediği mil statüsüne ulaşılmış olması gerekmektedir.CIP salonları ise farklı firmalar tarafından hava limanına kurulmaktadır. Bazen üyelik ile bazen de belirli bir ücret karşılığında içeri girilebilmektedir. Yani illa yukarıda bahsettiğimiz meslek grupları olmak zorunda değil. Örneğin, Türk hava yolları üyelik sınıfına göre ücretli olarak ya da ücretsiz olarak THY’nin özel CIP salonuna giriş yapabilirsiniz. Diğer firmalarda da yine buna benzer durumlar söz konusu sadece hangi firmanın CIP salonunu kullanmak istiyorsunuz ve koşulları nedir bilmeniz yeterli.Peki, CIP salonları neden önemli, içerisinde neler bulunuyor?

CIP salonları uçuş saatini beklerken dinlenme ve vakit geçirme yeridir. Hepsinin içeriği tam olarak aynı olmasa da genelde rahat koltuktar, wi-fi hizmeti, ücretsiz yeme-içme, şarj yerleri, tv gibi hizmetler bulunmakta. Ve bütün bunların yanında sakin ve rahat bir ortamdır.

İç hat uçuşlarında genelde yakın saatli hava limanına gidildiği için yurt dışı uçuşları kadar önemli değil. Yurt dışı uçuşlarında ve aktarmalı uçuşlarda bekleme süresi uzun ise önemli oluyor. Çünkü hava limanı içerisinde beklemek zor ve rahatsız olabiliyor. Ayrıca kullanıldığı yere göre CIP salonları hava limanına göre daha ucuza da mal olabiliyor. Nasıl mı? Hava limanında 4, 5 saat yada uzun bir süre beklerken insan acıkıyor yada şarj gibi sorunlar yaşıyor. Rahat bir şekilde bu ihtiyaçları gidermek ise daha pahalıya gelebiliyor.

 

Grup uçak bileti rezervasyonunuz için Grup uçak bileti sayfamızı ziyaret ederek formu doldurabilirsiniz.