Çanakkale’nin nüfusu 143.000 ve Plaka kodu 17 dır ve boğaz kıyısında İstanbul’dan sonra kurulmuş olan ikinci şehir olma özelliği taşımaktadır. Şehirde genellikle tarım ve turizm ile geçim sağlanır.Dünyaca üne kavuşmuş olan Çanakkale Kurtuluş Savaşı hikayesiyle turistlerin uğrak yeri olmuştur. 1. Dünya Savaşında en destansı hikayelere ev sahipliği yapan Çanakkale Türk neferlerinin düşmanın boğazı geçmesine izin vermemesiyle dünyayı kendine hayran bırakmıştır. Bu zaferi kazanırken birçok şehit verdiğimiz savaşta bu şehitlerimiz için Gelibolu adasında şehitlik bulunmaktadır. Ayrıca bu şehitlikte düşman olarak Türk askerleriyle savaşan düşman askerlerinin de mezarları aynı yerdedir. Çanakkale’nin başlıca görülmesi gereken yerleri Aynalı çarşı, Assos, Truva Antik Kendi, Behram kale dır. Çanakkale iklimi yaz aylarında sıcak kış aylarında ılık dır. Şehirde Çanakkale Üniversitesi ile eğitim ve öğrenime önem verilmektedir. Başlıca ilçelerini sıralayacak olursak Biga, can, Yenice, Bozcaada, Ezine ve Gökçeada dır.

Çanakkale’deki gezilecek yerler :Çanakkale Truva Antik Kenti

Truva Antik Kenti

En ünlü uygarlıklardan birisi. Çanakkale üzerinde yaşanmış hikayeleri öğrenmek ve o tarihi hissetmek gerçekten heyecan verici. Burada kulaklıklı rehber kiralayarak gezinizi daha anlamlı hale getirebiliyorsunuz. Ayrıca Truva Antik kenti girişi yan tarafında hediyelik eşya satın alabilirsiniz.
Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi

Burası tarihin dönüm noktası olan zamanları yansıtan bir alandır. Çocuklarınızla gitmenizi tavsiye ediyoruz; onlarında tarihimizi görerek öğrenmesi gerçekten faydalı olacaktır. Çanakkale savaşında çoğumuzun adını duyduğu Nusret mayın gemisinin bir kopyasını ve havada çarpışan mermileri görmenizde mümkün. Çanakkale deniz müzesi görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.
Çanakkale Truva Heykeli

Truva Heykeli

Filmlere konu olmuş bu meşhur atın hikayesini bilmeyen yoktur herhalde. Biz yine de kısaca bir özet geçelim; bir savaş stratejisi olarak askerler bu atın içine girer ve aldatmaca yaparlar, şehrin içerisine girdikten sonrada savaş başlar. Burası bir sembol niteliği taşımakta. Truva heykeli ile birlikte hem gece hem de gündüz eşsiz bir manzarada kaliteli fotoğraflar çekerek sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.
Çanakkale Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi

Bu kalenin ismi kalbi görüntüsünü andırdığı için kalpli kale olarak da bilinmektedir. Kilit-ül-bahr denizin kilidi anlamına gelir. Çanakkale’den vapurla 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Şehitlik bölgesini gezdikten sonra buraya da uğrayabilirsiniz. Hem gece hem de gündüz görüntüsü dikkat çeken bir yapı. İçerisinde ise Piri reisin dünya haritası gibi önemli eserler bulunmakta. Kilitbahir kalesi gezilmesi gereken bir yapı.
Çanakkale Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı

Çanakkale türküsü içerisinde geçen Aynalı çarşı burasıdır. Çanakkale’nin simgesi haline gelmiş bu yapı gidildiğinde mutlaka görülmesi gerekir. İçerisinde hediyelik eşyalar bulabileceğiniz işletmeler bulunur. Bu işletmelerden kendinize hatıra, sevdiklerinize hediye götürebilirsiniz.
Çanakkale Kabatepe Kumsalı

Kabatepe Kumsalı

Deniz ve güneş yaşamak isteyenlerin tercih edebileceği güzel bir kumsal. Ayrıca piknik alanı da bulunmaktadır. Çocuklu aileler tercih edebilirler. Giriş, şemsiye, şezlong ücretlidir. Ama kumsalın güzelliğine bakılınca ne kadar cüzi bir ücret alındığını siz de düşüneceksiniz. Kabatepe kumsalında kumlar çok güzeldir ve birçok plaja göre sakin sayılabilir.

Uçak bileti satın almak için  Çanakkale Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.