Burdur, Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Son günlerde Burdur gölü ile ilgili yapılan çalışmalarla dikkat çeken bir şehirdir. Şehrin nüfusu 250 bin civarındadır. Merkezle birlikte 11 ilçeden oluşan Burdur, eski yerleşim yerlerinden de birisidir. Bol sayıda göl ve akarsu bulunan şehir “Göller yöresi” içinde yer almaktadır. Bu sebeple eskiden beri yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir.

Burdur ilinin plaka 15’tir.  Şehirde Mehmet Akif Ersoy üniversitesi bulunmaktadır. 29 bin civarındaki öğrencisi ile birlikte eğitimlerine devam etmektedir.

Burdur’daki gezilecek yerler :

1- Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti

Burası Burdur’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta, Ağlasun ilçesinde yer alan bir tarihi yapı. Müzekart ile giriş yapabiliyorsunuz. Dağın yükseklerine kurulmuş olan kent bu sebeple düşmanlardan kolayca sakınabilme amacı gütmüştür. Binlerce yıldır hala akan çeşmesini görünce insan şaşırıyor. Zamanında insanlar burada hayatlarını sürdürmüşler ve devam etmişler. Şimdi bize kalan ise onların geride bıraktıklarını incelemek ve öğrenmek. Sagalassos antik kentinde ayrıca hediyelik eşya da bulabilirsiniz.
2- Salda Gölü

Salda Gölü

Görüntüsü itibariyle Maldivleri anımsatan bir hali var. Suyun ve çevresinin renkleri o kadar iyi ki görülmeye değer. Çevresinde birkaç tane tesis bulunuyor. Doğa yürüyüşü, bisiklet gezintileri için birebir. Henüz çok kişi tarafından bilinmediği için duru ve temiz bir güzellik. Sakin olduğu zamanlar çoğunluktaymış. Salda gölüne giderken fotoğraf makinanızı yanınıza almayı unutmayın.


3- Kibyra Antik Kenti

Kibyra Antik Kenti

Burada birçok eser gerçekten iyi korunmuş. Yüzlerce yıldır bütünlüğü en iyi korunan antik kentlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. En dikkatimizi çeken yer ise oreondaki Medusa başı olmuştu. Görüntüsü ile ne kadar özenilerek yapıldığını anlayabiliyorsunuz. Kibyra Antik kentinden sonra biraz mesafe alarak yukarıda bulunan Böğrüdelik mesire alanına da gidebiliyorsunuz.
4- İnsuyu Mağarası

İnsuyu Mağarası

Büyüleyici bir mağara. Gitmeden önce tavsiyelere uyarak üzerimize kalın giysiler aldık. İyide yapmışız. Eğer gitmek isterseniz sizde yanınıza giyecek ekstra bir şeyler alın. Daha mağaradan girerken bunu hissedebiliyorsunuz. Cüzi bir miktar ödeyerek giriş sağlanabiliyor. Araçları ile gelen kişiler için büyük bir otopark alanı bulunuyor. Ayrıca önünde bulunan kafeteryada çay içip gözleme yiyebilirsiniz. Ve yine önünde bulunan yeşil alanda piknik yapabiliyorsunuz. İnsuyu mağarası içerisinde görülmeye değer sarkıtlar ve dikitler bulunmakta.


5- Taşoda Konağı

Taşoda Konağı

Burası Osmanlı devleti döneminden kalma tarihi bir yapı. Mehmet Akif Ersoy üniversitesi tarafından sosyal tesis olarak kullanılmakta. Çocuklu aileler rahatlıkla gidip görebilirler, avlusunda çocuklar rahatça gezinebilirler. Ayrıca kahvaltı imkanı bulunmakta. Konak içi ise görülmeye değer bir mimari ve motifler bütünü olarak adlandırılabilir. Kim bilir kaç kişi Taşoda konağında yaşadı ve geçti, düşündürücü.
6- Burdur Gölü Kuş Cenneti

Burdur Gölü Kuş Cenneti

Sosyal medya üzerinde bir kaç kere destek kampanyasını gördüğümüz yerlerden birisi. Burada kuş türünün azaldığı ve bu alanın yitip gittiğini düşünen bazı gruplar destek çalışmaları yürütmekte. İyi de yapıyorlar, çünkü gidip gördüğümüzde dünyanın bizden başka canlılara da ait olduğunu ve onların nasıl yaşadıklarını görüyorsunuz. Çevresinde kafeteryalar ve piknik alanları bulunuyor. Araçları ile gelen kişiler için otopark sorunu yok. Burdur gölü kuş cennetinde biz gün batımına denk geldik manzarası harika oluyor.