Birleşik Krallığın En Güzel 15 Plajı

Birleşik Krallığın En Güzel 15 Plajı

Birleşik Krallığın En Güzel 15 Plajı

İngiltere’nin En Güzel 15 Plajı; bazen başınızı Akdeniz’in sıcak görkemli sahilleri veya güney Amerika’nın eşsiz tatil bölgeleri bulandırsa da size çok daha yakın ve çok daha uygun olan Birleşik Krallığın güzel plajlarını değerlendirmenizi öneririm. Evet İngiliz ikilimi Akdeniz sahilleri ile kıyaslanamaz belki ama en azından diğer sahil kasabaları ve, güzel plajları ve doğasıyla dikkatinizi çekmeye yetebilir. Daha fazla gevezelik yapmayı bırakıp, hemen bazılarından size bahsetmek istiyorum. Dünya’nın bir ucuna gitmeye üşenenlere, yakınlarda bir yerler arayanlara ve kısa bir tatil hayali kuranlar için işte size İngiltere’de ki en iyi 15 plaj listesi..

Woolacombe Plajı

Woolacombe, İngiltere’nin kuzey Devon sahilinde bulunan belde, Mortehoe mahallesinde bir vadinin girişinde bulunur. Woolacombe plajı 3 mil uzunluğunda altın kumu olan bir plajdır. Bu plaj özellikle sörfçüler için oldukça popülerdir. Plajda, jet-ski ve kayak gibi sporlarda yapılabilir. Su sporları için tercih edilebilir.

Pelistry Bay, Scilly Adaları

St Mary adasının doğusunda, Normandiya’nın kuzeyinde Scilly adalarında bulunan küçük bir yerleşim yeridir. Endüstri tarim ve turizm üzerine kuruludur. Bir tatilin dışında ıssız bir kumsalla tanışacaksınız. Tam bu noktadan Toll adasını da ziyaret edebilirsiniz.

Treyarnon Koyu, Cornwall

Bu plaj 2017 yılında mükemmel su kalitesi ile ödül almıştır. Treyarnn koyu aile plajı olarak ün salmıştır. Tertemiz suyu, kayalıkları ve kum tepeleri ile dinlenmek için güzel bir yerdir.

Porthcurno, Cornwall

Porthcurno, İngiltere’nin Cornwall şehrinde bulunan küçük bir vadi ve plajı kapsayan köydür. West Cornwell’e 3 mil uzaklıktadır. Otoparktan sahile inen geniş bir patika yol bulunur ve plaja inmek için bu yolu kullanırsınız. Ayrıca otoparkın olduğu bölgede kafe ve restoranlardan faydalanabilirsiniz.

 Portstewart Strand

İrlanda adasının kuzey Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan plaj 2 mil uzunluğundadır. Kuzey İrlanda’da bulunan Sandy beach, bölgede en çok ziyaret edilen 10 plajdan bir tanesidir.

Hunmanby Gap, Kuzey Yorkshire

Hunmanby, Kuzey Yorkshire’da bulunan oldukça büyük bir köydür. Aynı zamanda oldukça büyük bir plaja da sahiptir.

Sandwood Koyu, Sutherland ( İskoçya )

Sandwood körfezi, anakara İskoçya’nın en kuzey-batı kıyısında, Sutherland’a bağlı muhteşem bir koydur. 1 mil uzaklıkta bulunan Am Buachaille plajı ile ünlüdür. Bu koy sayesinde gözlerinize inanamayacağınız manzaralara sahip olacaksınız. Altın kumunda yürüyüş yapmak büyük bir keyiftir.

Compton Koyu, Wight Adası

Wight adası, İngiltere’nin en iyi korunan plajlarından birisidir. Çok renkli kumtaşı ve beyaz tebeşir kayalıklarını bulabileceğiniz koyu renkli kumsala sahip 2 mil uzunluğundaki plajdır. Kumsala yakın noktada çok büyük bir otopark bulunmaktadır.

Bamburgh Plajı, Gower

Bu görkemli kumsaldan aynı zamanda Bamburgh kalesini görmeniz mümkün. Yazın bile suyu ısınmayan enteresan bir denizi bulunur. Güzel bir çevre ve uzun yürüyüşler yapabileceğiniz harika bir yer.

 Rhossili Plajı, Gower

Gower yarımadasında’nın güneybatı tarafında bulunan küçük bir köydür. 2018 yılında Galler’in en iyi plajı seçilmiştir. Şüphesiz burada 3 mil uzunluğunda ince altın bir kum bulabileceksiniz. Atlantik üzerinden gelen dalgalar sayesinde de sörf yapma imkanı bulabilirsiniz.

Beadnell Plajı, Northumberland

İskoçya sınırlarında bulunan törensel bir kontluktur. Beadnell Bay Northumberland’daki Alnwick yakınlarında bulunan bir plaja sahiptir.

Bigbury Denizi, Devon

En popüler Burgh adası olarak bilinir. Ailecek güzel vakit geçirebileceğiniz, temiz denizinde yüzebilir ve dondurma keyfiyle buranın tadını çıkarabilirsiniz. İngiltere’de ki en güzel plajların arasındadır.

Blackpool Plajı, Lancashire

Denizin gözüktüğü fakat varmanın zor olduğu bir plajdır. Fakat bu muhteşem plaja vardığınızda her şeyi unutacağınızın garantisini verebilirim. Temiz suyu ile İngiltere’de bulunan en iyi denizlerden bir tanesidir.

Barafundle Koyu, Pembrokeshire

Kum taneleri ve çam ağaçları ile iç içe girmiş muhteşem bir koy. Sizce de harika değil mi? En yakın araç otoparkı yarım mil mesafededir. Kristal berraklığındaki deniz suyu ile birleşik krallığın büyüleyici plajlarından birisidir.

West Wittering, Sussex

West Wittering, Manhood yarımadasında bulunan bir köydür. Olağanüstü doğal güzelliği bulunan Chichester limanının girişinde bulunan büyük bir kumlu plaja sahiptir. Plaj boyunca renkli evlere ve bozulmamış bir kumsala sahiptir.