Bayburt, Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Kaba bir tabirle Trabzon, Erzincan ve Erzurum’un ortasında bulunmaktadır. Nüfus olarak en az nüfuslu illerimizden birisidir. Üç ilçesi bulunan şehrin yaklaşık olarak 90 bin nüfusu bulunmaktadır. Topraklar ve iklim olarak tarımcılık ve hayvancılık süregelmiştir. Sanayi ve ticaret çok gelişmemiştir.

Üniversite olarak “Bayburt üniversitesi” bulunmaktadır. Yaklaşık 7.000 civarı öğrencisi bulunmaktadır. Bayburt plaka kodu 69’dur, alan kodu ise 458’dir. Şehre ulaşımlar ise kara yolu ile yapılmaktadır. En yakın hava limanlarından hava yolu ile de ulaşım yapılabilir. Örneğin; Bayburt- Trabzon arası kara yolu ile yapıldıktan sonra Trabzon hava limanının tüm uçuşları kolaylıkla kullanılabilir.

Bayburt’taki gezilecek yerler :

1- Bayburt Kalesi

Bayburt Kalesi

Şehrin merkezinde olan, çok fazla efor sarfetmeden ulaşabileceğiniz bir yapı. Şehri görebileceğiniz bir yerde bulunuyor. Hikayelerini dinleyerek gezinti yapmak heyecan verici. Çoruh nehri manzarını görebileceğiniz Bayburt kalesi birçok savaşa tanıklık etmiş. Ayrıca kale içerisinde Çoruh nehrine inen iki gizli tünel bulunuyor.
2- Baksı Müzesi

Baksı Müzesi

Dinlendirici ve ilgi uyandırıcı bir mimarisi bulunuyor. İçerisinde müze alanı, sergi alanı, yeme içme alanları bulunuyor. Girişi ücretli. Navigasyon ile kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Sanatı hissedebileceğiniz yapılardan birisi. Eğer sanata ilgi duyuyorsanız eserlerin hikayeleri ile birlikte daha bir anlamlı gezersiniz. Ayrıca Baksı müzesi, konaklama imkanı bulunan ödüllü bir müze.


3- Aydıntepe Yeraltı Şehri

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Hiç yeraltı şehri gezdiniz mi? Bayburt şehir merkezine yakın yapılardan birisi. İçerisinde çok sayıda oda bulunuyor ve yer yer daralan koridorlar garip hissettiriyor. Zamanında insanların burayı kullanmış olması da ilginç. Öğrendiğimize göre 1300 metre uzunluğundaymış. Girişi ücretli ama çok küçük bir miktar. Tek girişi olduğunu düşünüyorduk ama bir girişi bir de çıkışı bulunuyormuş. Aydıntepe yeraltı şehri görülmeye değer.
4- Kop Şehitliği

Kop Şehitliği

Bayburt’un Maden beldesinde yer alıyor. 1963 yılında yapılmış olan bir şehitlik. 1916 tarihinde Rus kuvvetlerine karşı direnen ve bu esnada şehit düşmüş askerlerimiz için yaptırılmış. Yaklaşık 13 metre yükseliğindedir. Bayburt Erzurum yolu üzerinde kara yolu ile kolay ulaşabilirsiniz. Kop şehitliği görülmesi ve hikayesi öğrenilmesi gereken bir alan olduğunu düşünüyoruz.


5- Korgan Köprüsü

Korgan Köprüsü

Selçuklu döneminde inşa edilmiş tarihi bir yapı. Bu şekilde kullanılan yapıların sağlamlığını görünce, günümüzde biz mi çok eksik inşaatlar yapıyoruz diye düşünmüyor değil insan. Çünkü yüzlerce yıl kullanılıp hala da ayakta durmayı başarabilmiş bir eser, kaliteli bir eserdir. Korgan köprüsüne yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.
6- Çimağıl Mağarası

Çimağıl Mağarası

Çimağıl mağarası kendi adında bir internet sitesi de bulunmaktadır. Bayburt’tan yarım saat 40 dakika süren bir yolculuk sonunda ulaşabiliyorsunuz. Özel araçlarınız ile ulaşım daha kolay olacaktır. Bir mağara bütünlüğünü sağlayacak yapıları bulunmakta. Dikitler, sartıklar, mağara çiçekleri, fil kulakları…