Bayburt, Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Kaba bir tabirle Trabzon, Erzincan ve Erzurum’un ortasında bulunmaktadır. Nüfus olarak en az nüfuslu illerimizden birisidir. Üç ilçesi bulunan şehrin yaklaşık olarak 90 bin nüfusu bulunmaktadır. Topraklar ve iklim olarak tarımcılık ve hayvancılık süregelmiştir. Sanayi ve ticaret çok gelişmemiştir.

Üniversite olarak “Bayburt üniversitesi” bulunmaktadır. Yaklaşık 7.000 civarı öğrencisi bulunmaktadır. Bayburt plaka kodu 69’dur, alan kodu ise 458’dir. Şehre ulaşımlar ise kara yolu ile yapılmaktadır. En yakın hava limanlarından hava yolu ile de ulaşım yapılabilir. Örneğin; Bayburt- Trabzon arası kara yolu ile yapıldıktan sonra Trabzon hava limanının tüm uçuşları kolaylıkla kullanılabilir. Bayburt’da gezilecek yerleri sıralamak gerekirse Bayburt Kalesi, Baksı Müzesi, Aydıntepe Yeraltı Şehri, Kop Şehitliği, Korgan Köprüsü, Çimağıl Mağarası olarak söyleyebiliriz.

Bayburt’taki gezilecek yerler :Bayburt Kalesi

Bayburt Kalesi

Şehrin merkezinde olan, çok fazla efor sarfetmeden ulaşabileceğiniz bir yapı. Şehri görebileceğiniz bir yerde bulunuyor. Hikayelerini dinleyerek gezinti yapmak heyecan verici. Çoruh nehri manzarını görebileceğiniz Bayburt kalesi birçok savaşa tanıklık etmiş. Ayrıca kale içerisinde Çoruh nehrine inen iki gizli tünel bulunuyor.

Bayburt kalesi,  bayburt içinde tam ortada bulunur. Şehre gelen kişiler çok fazla zaman harcamadan kaleye ulaşabilir. Karadeniz’in o eşsiz güzelliğini yastan Bayburt gezilecek yerler arasında Bayburt kalesini özellikle gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Çeşitli hikayeleri yapıtları ve kaleleri ile Bayburt ile özelliklerini gezicilerine yansıtır ve sizi eşsizliklere davet eder. Bayburt kalesi çıkılması kolay ve ulaşılması kolay bir mevkide bulunur. Eşsiz doğa manzarası eşliğinde gezinti yapabilme imkanı sunar. Bayburt kalesi eski zamanlardan kalma bir yapıt olarak sergilenir.

Tarihte pek çok savaşın izlerini üzerinde taşır. Bu özellikleri ile tarihin kokusunu buram buram ziyaretçilerine sunar. Şehre yakınlığı ve eski yapıtı ile gezinti yapacakların dikkatini hayli çeker. Eski zamanlardan izler taşıyan bu kale restore edilmemiş hali ile büyük ilgi görür ve sizleri de etkisi altına alır. Bayburt’un büyün güzelliklerini ve doğallığını bir arada yansıtır. Bayburt kalesinden Çoruh nehrine yanaşan ve gezme fırsatı sağlayan dikkat çekici güzellikleri bulunur. Bu dikkat çekici ayrıntılar eski savaş zamanlarında önemli bir merkezi ulaşım sağladığı düşünülürse; bu eşsiz manzara sizleri de adeta büyüler. Eşsiz doğa manzarası ile burada gezinti yapmak farklı duyguları bir arada yaşatır.


Bayburt Baksı Müzesi

Baksı Müzesi

Dinlendirici ve ilgi uyandırıcı bir mimarisi bulunuyor. İçerisinde müze alanı, sergi alanı, yeme içme alanları bulunuyor. Girişi ücretli. Navigasyon ile kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Sanatı hissedebileceğiniz yapılardan birisi. Eğer sanata ilgi duyuyorsanız eserlerin hikayeleri ile birlikte daha bir anlamlı gezersiniz. Ayrıca Baksı müzesi, konaklama imkanı bulunan ödüllü bir müze.

Bayburt’ta gezilecek yerler arasında yer alan ve yapısı ile adeta derin bir atmosfere sokan; tarihi etkiler yaratan Baksı Müzesi oldukça keyif verici bir müzedir. Bayburt’ta gezilmesi gereken müze dekorasyon olarak da oldukça keyif verici bulunur. Modern ve yenilikçi tarzı ile modernlik yansıtır. Değişik bulunan yapıtı ile oldukça fazla ilgi görür…

Müzenin içinde oldukça fazla esere ve eser kalıntılarına rastlanır. Müze içinde dikkat uyandıran pek çok eseri tanıtan alanı bulunur ve bu alanlarda gezmek eşsiz bir farklılık yaratır. Müze girişinde belirli ücretler alınır. Tarih konusunda oldukça iddialı olan bu müzede keyifli anlar geçirmek oldukça mümkündür.

Yatılı gezme avantajı sağlayan ve bu alanda da ödül alan bir yerdir. Modern ve ayrıcalıklı bir yapı olan Baksı Müzesi Bayburt’ta gezilesi yerler arasında konumlanırken sizlerin de keyifli bir gezinti yapmanıza yardımcı olur. Dokunuş ve mimari içeriği ile Bayburt’ta ayrı bir tarih şöleni yaşatmaktadır. Bayburt’a gidip görülmesi gereken bu tarihsel mimari içindeki ayrıntılar yoğun ilgi görürken; sizi etkilemeye devam edecek. Ayrıca müze içinde çeşitli sosyal faaliyet alanları bulunuyor. Bu ayrıcalığı ile de oldukça keyif verici bir gezintininde temellerini oluşturmaktadır.

İlginç mimarisi ve içinde bir çok eser bulundurmasıyla bu müze, Bayburt gezilecek yerler arasına girmeyi başarmıştır.


Bayburt Aydıntepe Yeraltı Şehri

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Hiç yeraltı şehri gezdiniz mi? Bayburt şehir merkezine yakın yapılardan birisi. İçerisinde çok sayıda oda bulunuyor ve yer yer daralan koridorlar garip hissettiriyor. Zamanında insanların burayı kullanmış olması da ilginç. Öğrendiğimize göre 1300 metre uzunluğundaymış. Girişi ücretli ama çok küçük bir miktar. Tek girişi olduğunu düşünüyorduk ama bir girişi bir de çıkışı bulunuyormuş. Aydıntepe yeraltı şehri görülmeye değer.

Bayburt’ta farklı bir tarih kapısı aralayan Aydıntepe Yeraltı Şehri dikkat çeken bir gezilesi alan olarak görülmektedir. Bayburt’un tam göbeğinde bulunan bu saklı şehir adeta büyüleyen bir yapıya sahiptir.

Yerin alt kısmında ayrı bir şehri gezmek isteyenlerin adresi olan Bayburt tarihi yapıtı oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Bayburt’a yakın oluşu da ayrıca dikkat çekiyor. Bu yeraltı şehrinde pek çok alan gezilmeyi beklemektedir. Bu yapı içinde pek fazla gezilecek yeri ve gitgide küçülen geniş bir koridor mekanizması bulunur. Eski zamanlarda yaşayanların burayı kullandığı görülür ve bu durum tarihin en şaşırtıcı ayrıntıları arasındadır.

Oldukça faaliyetli olan bu tarihsel şehri geniş bir halde kalıcı olarak ölçülmüş. Sadece ön bölümü değil tünelde birde son bölüm  kapısı bulunmaktadır. Aydıntepe yeraltı şehri görülmesi gereken değerli yerlerden bir tanesini oluşturmaktadır. Gezilip görülmesi gereken bu tarihi yer girişlerinde ücret alınmaktadır. Hiç yer altı tarihi gezmediyseniz ve böylesine bir tarih görmediyseniz; burası tam da sizlere göre bir geziyi oluşturur. Bayburt’ta eski bir tarih yolculuğu için burayı ziyaret etmeniz gerekir.

Tarihi hissedebileceğiniz, eskilerden izler bulabileceğiniz  bu ilgi çekişi Yeraltı Şehri, Bayburt turistlik yerleri için için adeta biçilmiş kaftan.


Bayburt Kop Şehitliği

Kop Şehitliği

Bayburt’un Maden beldesinde yer alıyor. 1963 yılında yapılmış olan bir şehitlik. 1916 tarihinde Rus kuvvetlerine karşı direnen ve bu esnada şehit düşmüş askerlerimiz için yaptırılmış. Yaklaşık 13 metre yükseliğindedir. Bayburt Erzurum yolu üzerinde kara yolu ile kolay ulaşabilirsiniz. Kop şehitliği görülmesi ve hikayesi öğrenilmesi gereken bir alan olduğunu düşünüyoruz.

Bayburt ilinin Maden ilinde yer alan bir şehitliği yansıtarak sizleri eşsiz bir maneviyata götürecek. Bu şehitlik tarihçe olarak 1963 yıllarına dayanır. 1963 yılında oluşturulmuş bu şehitlik Bayburt’un kesinlikle gidilmesi gereken manevi yerleri arasında en başta gelir. Bu yüzden Bayburt’a gelince kesinlikle burayı ziyaret etmelisiniz.

Bayburt’ta gezi rehberinin en başında gelen Kop şehitliği Maden beldesinde yerini alarak; sizlere gezilesi ayrıntı verecek. Bayburt’un özel Maden bölgesinde yer alır. 1963 yılından bu yana varlığını korumaya devam eden bu şehitlik oldukça kutsal bir yer. 1916 yıllarında ise savaş ordularına direnen ve şehit düşen askerlerimiz için yaptırılmış efsanevi bir tarihçe.

Yaklaşık olarak derin bir yükseklikte bulunan bu yapıt ilgi odağı olmasının yanında eski bir tarihi de yansıtır. Kop Şehitliğini ziyaret ederek sizlerde burada eskiden günümüze gelmiş şehitlerimizi anabilirsiniz. Kop şehitliği ayrıca manevi duyguları yaşayacağınız ve milli duygularınızı hissedeceğiniz bir yapıyı oluşturmaktadır. Bayburt’u gezerken sizi etkileyecek ve etkisinden kurtulamayacağınız bu şehitlik sizi derin duygulara sürükleyecek.

Uzun senelere hitap eden ve manevi anlamda sizleri derinden etkileyecek bu şehitlik, Bayburt gezi rehberi için adeta bir gereklilik.


Bayburt Korgan Köprüsü

Korgan Köprüsü

Selçuklu döneminde inşa edilmiş tarihi bir yapı. Bu şekilde kullanılan yapıların sağlamlığını görünce, günümüzde biz mi çok eksik inşaatlar yapıyoruz diye düşünmüyor değil insan. Çünkü yüzlerce yıl kullanılıp hala da ayakta durmayı başarabilmiş bir eser, kaliteli bir eserdir. Korgan köprüsüne yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Bayburt’un en eski dönemine ait bu yapıyı görünce sizde eskilere doğru yolculuğa çıkacaksınız. Selçuklular tarihinde inşa edilmiş ve oldukça yeni olarak bugüne gelmiş; aynı zamanda da oldukça eski bir köprü. Eski olmasına rağmen yeni ve modern duruşu sizleri derin düşünceler içine sokacak. Bu kadar eski bir yapının bu kadar modern şekilde bu zamana kadar gelebilmiş olması da etkileyici. Modernliği taşıyan bu sağlam yapı ayrıca; kaliteli bir tarihi kalıntı niteliği taşımaktadır. Korgan köprüsü’nü ziyaret edebilme ve gezme şansı yakalarsanız; bu eşsiz güzellik karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

Korgan köprüsü zamana ve yapıldığı tarihlere rağmen kalitesi ile yeni yapılara taş çıkaran bir şekilde. Modern yapılmış yeni yüzü ile sizleri karşılarken; bir köy havası yaşatmanıza sebep olacaktır. Bayburt analizi yaparken bu eşsiz güzelliği listenizden eksik etmeyeceksiniz.

Bayburt’un Karadeniz havasına kapılıp giderken kendinizi Karadeniz yaylalarında hissedeceğiniz bu eski köprünün güzelliğine kapılacaksınız. Bayburt’ta bulunan Korgan köprüsü görünüm olarak eski köy köprülerini andırmaktadır. Bu güzel eski esintide kaybolmak için Korgan Köprüsü sizleri beklemekte. Karadeniz kokusu eşliğinde sizlerde bu köprüyü ziyaret edebilirsiniz. Bayburt’un en eski köprüsü kriterlerine sahip bu köprü yaşayan tarih olarak adlandırılmaktadır.


Bayburt Çimağıl Mağarası

Çimağıl Mağarası

Çimağıl mağarası kendi adında bir internet sitesi de bulunmaktadır. Bayburt’tan yarım saat 40 dakika süren bir yolculuk sonunda ulaşabiliyorsunuz. Özel araçlarınız ile ulaşım daha kolay olacaktır. Bir mağara bütünlüğünü sağlayacak yapıları bulunmakta. Dikitler, sartıklar, mağara çiçekleri, fil kulakları…

Bayburt’ta gezilmesi gereken bir diğer yer Çimağıl mağarası olarak belirlenmektedir. Bu gezilecek mağaranın kendi adında tanıtım niteliğinde bir tanıtım mobil ağı vardır. Bayburt’a geldiğinizde bu eşsiz ve farklı alana gelmek isteyeceksiniz. Farklı yapıda olan ve bu koşacak bir serüvenle ulaşabileceğiniz Çimağıl Mağarası bulunur Bayburt’ta.

Kolay bir serüven ardından ulaşım sağlayarak geleceğiniz bu tarihi yerde gezerek keyifli vakit geçireceksiniz. Bu mağara yolculuğundan sonda sizleri eşsiz güzellikler karşılayacak. Son derece farklı olan görünüm karşısında sizlerde büyüleneceksiniz. Mağara Bayburt gezi listenizde yer alacak bu mağara ile; sizler de mağara ile bütünlük sağlayacak güzellikleri keşfedeceksiniz.

Mağaranın içinde bulunan eski izler ve dökümler buranın tarihçesi hakkında da sizlere bilgiler vermektedir. Bayburt’a varılarak ulaşılan bu yer; oldukça kısa süren bir yolculuğun ardından tarihi bir mağara ile sizleri karşılamakta. Ve oldukça yapılı bir ulaşım sonunda ulaşabiliyorsunuz buraya.

Mağara içinde bulunan farklı tasarımlar ve eskiye ait görünümler soluksuz bir gezi geçirmenizi sağlayacaktır. Esrarengiz görünüme sahip mağara içinde bulunan detaylar ve izlerde sizlere eşlik edecektir.

İlgi çekici yapısı ve esrarengiz görünümü ile Bayburt’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip.