Basel gezilecek yerler :Basel Munster Cathedral

Munster Cathedral

İsviçre’nin Basel Şehrinde olan Munster katedrali, 1019 yılında inşa edilmiştir. İlk başlarda Katoliklerin olan katedral bugün Reformcu Protestan kilisesine dönmüş durumdadır. 1356 yıllarında Basel’de meydana gelen deprem bir kısmını yıkmıştır. Uzun yıllar süren onarımlar sonucu 1421 yılında bina biraz daha büyütülerek ibadete açıldı. İlk zamanlarda kulesiz olan bina 1500 yıllarına gelince kuleleri de tamamlanmış oldu ve bugün ki halini aldı.

Basel’in simgesi konumunda olan Munster katedrali kırmızı kumtaşı mimarisi, çatıda kullanılan renkli kiremitler ve iki ince kulesi ortasında bulunan ana çatının çapraz kesişmesi ile şehrin manzarasında muhteşem bir görüntü de yer alıyor. Kadim tarihi ile ulusal ve bölgesel öneme sahip yapı özenle korunuyor. Yapımı hem zor hem de uzun sürmüştür. Bunun yanında içerisinde bulunan ibadet alanları sayesinde insanlara çeşitli avantajlar sağlamıştır. Şu an hâlâ ayakta olan yapı restorasyonlar sebebiyle eski görüntüsünü kaybetmiştir. Son derece zor şartlarda yapılan ve daha sonra meydana gelen depremle yıkılan yapı için yenilemeler o dönemde yapılmıştı. Günümüzde de tarih severler için eşsiz bir yerdir. Katedrali mutlaka Basel gezi rehberi ne eklemeniz gerekmektedir.


Basel Rathaus

Rathaus

Basel Şehri’nin Belediye binası Rathaus yapımına 1504 yılında başlandı ve yaklaşık on yıl süren inşaat 1514 yılında tamamlandı. Basel’in tam merkezinde yer alan bina birçok deprem ve savaşlar esnasında yıpranmasına rağmen sürekli restore edilerek günümüze kadar tarihi bir geçmişi içinde barındırarak geldi. En ciddi restorasyonu 1982 yılında yapılmış olmasının yanında 23 Ağustos 2014 yılında küçük çaplı bir restorasyonun sonucunda 500. yılı halk festivali şeklinde kutlandı. Basel’in diğer sembolik yapıları gibi bu binada da kırmızı kum taşı mimarisi kullanılmış ve katedral kulesini andıran çarpıcı kulesi ile ayrıcalıklı siyasi bir merkez binası görünümünde.

Basel meydanını kırmızı taş mimarisi ve çarpıcı kulesi ile ayrı bir cazibe merkezi haline getiriyor. Merkez geçmiş dönemlerde şehrin yönetimi için kullanılmaktaydı. Bu sebeple yapısı oldukça büyüktür. Yapılan restorasyonlar sonucu birçok bölümü beton alanlarla kaplanmış olsa da, kum toprağını halen içerisinde bulundurmaktadır. Oldukça gösterişli bir merkez olan ve turistler için çeşitli ziyaret sebepleri bulunan bölge son derece ilgi çekicidir.

Uzun seneler ayakta kalmayı başarmış bu bina Basel gezilecek yerleri arasında olması gereken yerlerden bir tanesidir.


Basel Altstadt

Altstadt

İsviçre Basel Şehri içinde, tarihi yerleri seven gezginler için tarihi bir şehir, Basel Altstadt (Eskişehir) 15.yüzyıldan kalma yapıları sizi tarihin derinliklerine kadar götürecektir. Modern şehrin yanında korunan eşsiz ve benzersiz bir mimarisi olan şehri gezerken büyük bir keyif alacaksınız. 15. Yüzyıldan kalan yapılar büyük bir öz veri ile korunmuş ve günümüze kadar gelmesi sağlanmıştır. Gelenek ve modernliğin iç içe olduğu bu şehir yürüyerek gezilebilecek beş farklı bölümden oluşuyor. Birçok turistlik mekanın bir birine yakın olması ayrıca geziyi keyifli bir hale getiriyor.

Eski kenti güzel kılan bir diğer eski tarihi yapı olan Ren Nehri üzerinde olan ve yapımı 1226 yılına dayanan Orta Köprüde bu şehrin içinde mutlaka görünmesi gereken yapılardan biridir. Basel şehrini ikiye bölen Ren Nehri üzerinde bu şehri birbirine bağlayan ilk köprü olma özelliğini de unutmamak gerekir. Eski kenti tarihi iliklerinize kadar yaşayarak gezdiğinizde üzerinize çökecek yorgunluğu Ren Nehri kıyısına kurulmuş ve dünya mutfağından zengin lezzetler barındıran restoranlar da atabilirsiniz. Basel gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.


Basel Tinguely-Brunnen

Tinguely-Brunnen

Basel Şehri’nin şehir tiyatrosu sahnesinin bulunduğu yere, 1977 yılında Jean Tinguly tarafında bir makine olarak tasarlanan ve su havuzunun içine yerleştirilen Tinguely Brunnen Basel için yeni bir başlangıç oldu. Yeşil ağaçların ortasında olan havuzun içinde 10 farklı makinanın çalıştıklarında tıpkı insanlar gibi birbirleri ile muhabbet ettiklerine şahit oluyorsunuz. Sıralı bir şekilde ve bir amaç uğruna hareket ettiklerini sanki görevleri olan bir işlevi yaptıklarını hissediyor ve saatlerce izlendiğinde sizi sıkmayacak bir seyir zevki veriyor.

Çeşmenin mimarı burayı bir süs havuzundan ziyade insanlığa bir mesaj vermek istercesine tasarladı. Çeşmede kullanılan malzemeler tamamen insanlığın çöpe attığı eşyalardan elde etti. Hiçbir şey değersiz değil ve elbette kullanılacak bir yerler vardır. Özellikle yapının anlatmış olduğu manevi değer son derece değerlidir. Çevresinde bulunan ormanlık alan son derece ilgi çekici olmakla beraber bu çeşmeyi çok daha modern hale getirmiştir. Şehir için kurulan çeşme sistemiyle son derece ilgi çekicidir. Bunun yanında sağlamış olduğu fayda ile bölgenin önemli mimarilerinden biridir.


Basel Münsterplatz

Müensterplatz

Basel’in en eski meydanı olan Münsterplatz Meydanı en çok gezilen yerlerin başında gelmektedir. Meydan da yüzlerce yıllık kanon evleri ile çevrilidir. Bu anlamda meydan içinde kadim bir tarih barındırır. Meydanın geçmişi Roma dönemine kadar dayanmaktadır. Ulusal koruma alanları içerisinde yer alan meydan böylelikle orta çağ karakterini korumuştur. Katedral meydanı olarak da bilinir. 2007 yılına kadar araç trafiğine açık olan meydan bu tarihten sonra dokusu daha fazla zarar görmesi için araç trafiğine kapatılmış ve sadece yaya trafiğine açık kalmıştır.

Meydanın tam ortasında özgürlüğü temsil eden bir ağaç ve çevresinde şehir parkı bulunmaktadır. Özel ve milli günlerde halk bu meydanda ve özgürlük ağacının etrafında toplanır. İçerisine günümüzdeki yöneticiler tarafından çeşitli alanlar yapılmış olup ağaçlandırmalar ile doğal bir görünüm kazandırılmıştır. Şehir merkezinde bulunması sebebiyle gün içinde onlarca kişiyi ağırlamaktadır. Bunun yanında eşsiz görünümü ile turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Tarihi ne kadar geçmişe dayanıyor olsa da alan üzerinde birçok değişiklik görmek mümkündür.


Basel Marktplatz

Marktplatz

İsviçre’nin Basel pazar yeri olan Martplatz meydanında İsviçre kültürüne ait binlerce ürün bulunmaktadır. Pazar yerini çok etkili kılan gelenek ve modernizmi bir arada tutmasıdır. Pazar yerinin en etkileyici eseri ise kırmız taş mimarisi ile belediye binasıdır. Pazar yeri Basel sakinleri için bir yaşam biçimi halini almıştır. Haftanın her günü hizmet veren pazarda modern marketlere alternatif bir yer tutmaktadır. Pazar tezgahlarında her gün insanlara sunulan sebze ve meyvelerin yanında lezzetli yerel ürünlerin olması yerel ve yabancı turistlerin gözde mekanları arsında yer almaktadır.

Martplatz ın, Tarih dokusunu koruyan mekanların restoranlara dönüşmüş olması, burada yerel ve dünya mutfağından lezzetleri tarihi bir mekanlarda tatma imkanı veriyor. Normal pazarların aksine çok daha iyi ve modern bir yapıya sahip olan alan, sadece bununla kalmıyor. İçerisine giren insanlar normal bir caddeye girmiş gibi birçok aktivite alanını ortamda buluyor. Bu sayede özellikle turistler için bir gün burada tamamlanıyor. Son derece önemli bir tarihe sahip olan alan günümüzde insanların ilgi duyduğu yerler arasında bulunmaktadır.

İsviçre kültürüne dair bir çok şey barındıran bu pazar yeri Basel turistlik yerleri için vazgeçilmez bir yerdir.