Balon Turu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Balon Turu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Balon Turu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir gökyüzü düşünün, rengarenk balonların donattığı… Havada aheste aheste süzülürken özgürlüğün ne demek olduğunu hissettiren balonlar… Sabahın erken saatlerinde kalkma pahasına o hissin nasıl bir şey olduğunu yaşamak için bile değer. Üstelik mazisi uçaklardan bile eskiye dayanıyor. 1783’te Etienne ve Joseph Montogolfier Kardeşler’in icadı balonlar, insanların uçurduğu ilk araç olarak biliniyor. Günümüzde ise tatilimizde keyifli bir anı yaratmak için bizleri bekliyor. Gelin, birlikte balon turu ile ilgili tüm detayları inceleyelim.


Balon Turu Yapabileceğiniz Yerler

Kapadokya

Milyonlarca yıl öncesinden yaşam izleri taşıyan Kapadokya’yı ziyaret etmeniz için nedeniniz çok. Peri bacalarının o zamanlara ait hayatı size anlatması bir yana, eşsiz manzaraları da cabası. Bu eşsiz manzaraları bir de gökyüzünden izlemek isterseniz mutlaka balonu deneyimlemelisiniz. Tercih edeceğiniz balon turu firmasında arayacağınız ilk kriter, mutlaka deneyimleri olmalı. Sıcak hava ile uçurulan balonları havalandırması kadar yönlendirmesi de zorlu bir süreç olduğundan pilotun bu konuda tecrübesi çok önemli. Sabah 04.00 gibi alınarak balonlara gideceğinizi de unutmayın. Ama karşılaşacağız eşsiz manzara uykunuzu bir anda açıyor ve bir kuş kadar özgür olmanın ne demek olduğunu anlıyorsunuz. Uykusundan feragat edemeyenler için gün batımında da seferler düzenliyor. Ancak bu hava şartları el verirse gerçekleşiyor. Daha fazla bilgi almak için Kapadokya Balon turu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Uçuş sonrasında, inişte sizi bir karşılama ekibi bekliyor ve şampanyalarınızı patlatarak size sertifikalarınızı veriyor. Böylelikle hayatınız boyunca bu sertifikayla deneyiminizi hatırlıyorsunuz.


Pamukkale

‘Beyaz Cennet’ olarak da tanımlayabileceğimiz Pamukkale, UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki yerini balon turlarıyla sağlamlaştırıyor. Bembeyaz doğasına gökyüzündeki renkli balonlar da eklenince ortaya çıkan manzarayı bir düşünün. Sırf o manzaranın bir parçası olmak bile insanı mutlu etmeye yetiyor. Balon turlarının Kapadokya’ya nazaran Pamukkale’de daha taze bir geçmişi var. Bu sebeple altı şirket, toplamda 20 balonla hizmet veriyor. Ama burada da erken saatlerde uyanmak gerekiyor. Sabah 07.00-11.00 saatleri arasında 45 dakikalık uçuşlar düzenleniyor. Hava şartları izin verirse 14.00 ile 16.00 arasında da uçuşu tercih edebilirsiniz. Pamukkale’de düzenlenen balon turlarının Denizli turizmine büyük katkısının olacağı bekleniyor.


Kıbrıs

Balon turunda eşsiz bir manzarayla tanışmanın diğer bir adresi ise Kıbrıs. Türkiye’nin güneyinde yer alan Kıbrıs’a gitmişken yeryüzünü bir de gökyüzünden izleme fırsatı bulabilirsiniz. Kıbrıs’ta yalnızca gün doğumunda düzenlenen uçuşlar saat 05.00’teki buluşmayla gerçekleştiriliyor.


Barselona

İspanya’nın romantik şehri Barselona, aktiviteleriyle gönlünüzü bir kere daha kazanıyor. Katalonya’nın panoramik manzarasını hafızanıza kazımak için balonla gökyüzüne süzülmelisiniz. Yukardan şehre bakmak, Barselona’yı sevmeniz için yeterli bir neden olacak.


Balon Turu Yapmak İçin En İdeal Zaman

Hava şartlarına göre yerden 1.000 metre yüksekliğe kadar çıkabildiğiniz balon turlarında, havada süzülürken yaşadığınız heyecanı çok az şeyde hissediyorsunuz.  Karasal iklimin hüküm sürdüğü Kapadokya’da, balon turu için en ideal zaman aslında bahar ayları. Fazla üşümeden ya da terlemeden deneyimlemenizin yanı sıra balonun havalanması için de bu aylar önemli.Balon Turu Fiyatları

Öncesi ve sonrası aktiviteleriyle toplamda 3 saat süren balon turları, genel olarak üç kategoriye ayrılıyor. Standart, konforlu ve ultra konforlu uçuşlar şeklinde seçenekler sunan turlar, ortalama 500 TL’den başlıyor. Bu kategoriler ise sepetlere alınan yolcu sayısına göre belirleniyor. Ancak bütçeleme yapılırken balonların ekonomik ömrü, balonların havalanmasını sağlayan teknik ekip, tek bir balonun maliyeti gibi değişkenlerin çok pahalı olduğunun unutulmaması gerekir.