Balıkesir şehri Ege ve Marmara denizi sahilinde bulunan turistik şehirlerimizden birisidir. Körfez olarak ta adlandırılan şehirde turistik bakımdan daha çok ilçeleri gelişmiştir. Turizm potansiyeli olarak kaplıca, yeraltı ve yer üstü suları zengindir.

Balıkesir’deki gezilecek yerler :Balıkesir Kaz Dağları

Kaz Dağları

Yüzyıllardır yerleşim ve tatil yeri olarak yaşanmıştır. Kaz dağları Türkiye’de meşhur olmuş bilinen bir yerdir. Kızılçam, zeytin, meşe ve karaçam ağaçları ve daha birçok bitki türünün bir arada bulunduğu bir doğa harikası. Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer almaktadır. İçeriğe biraz değinecek olursak milli parklar, piknik alanları, tarihi, şelaleler, şifalı kaplıcalar… Şehirden uzaklaşıp dolu dolu oksijen almak isteyenlerin tercih edebileceği bir yer.
Balıkesir Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç müzesi

İçerisinde oyuncak koleksiyonlarının, araba maketlerinin, gemi maketlerinin, eski antika arabaların ve daha birçok şeyin bulunduğu geniş bir müze. İçerik olarak farklı tonlarda envarterler bulunmakta; tek bir konu üzerine yoğunlaşmış bir müze demek yanlış olur. Rahmi Koç müzesi Cunda adasında bulunmaktadır. Halk arasında oyuncak müzesi olarak da bilinmektedir.
Balıkesir Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı plajı Ayvalık’ta bulunmaktadır. Temiz, bakımlı ve büyük bir plajdır. Denize girmek için gayet ideal bir yer. Çevresinde işletmeler bulunmaktadır. İstanbul’a yakın olduğu için tercih sayısı artmaktadır. Özel günlerde, tatillerde ve bayramlarda kalabalık olabilmektedir. Ücretli olarak otoparkı bulunmaktadır.
Balıkesir Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı Milli Parkı

Yeşilin içerisinde kaybolacağınız, kekik kokuları arasında zaman geçirebileceğiz enfes bir yer. Gideceğiniz zaman hava durumunu öğrenmeniz yararlı olacaktır. Ayrıca araziye uygun ayakkabı giyerek saatlerce vakit geçirebilirsiniz. Kazdağı milli parkında piknik yapılacak alanlar da bulunmaktadır.
Balıkesir Değirmen Boğazı

Değirmen Boğazı

Balıkesir Bursa yolu üzerinde yer almaktadır. Tam bir doğa harikası; ister tek başınıza ister sevdiklerinizle gidebileceğiniz güzel bir alan. Arabayla giriş ücretlidir. Hafta sonları, özel günlerde ve bayramlarda kalabalık olmaktadır. Değirmen boğazı görülmesi gereken yerler içerisinde tavsiyemizdir.
Balıkesir Kuşcenneti Milli Parkı

Kuşcenneti Milli Parkı

Burası koruma altında olan bir cennet. İsmi ise içerisinde yüzlerce farklı türde kuş bulunmasından gelmektedir. Görülmesi gereken, önemli bir değerdir. Bandırma’da bulunmaktadır. Gözetleme kulesinden kuşları seyredebilirsiniz; kolay bir seyir için içerden ücretsiz dürbün temin edebilirsiniz. Ayrıca görevlilerde bilgilendirme konusunda oldukça ilgililer. Kuşcenneti milli parkı gerçekten görülmesi gereken bir yer.

Uçak bileti satın almak için Balıkesir Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.