Artvin, Gürcistan ile sinir olan ilimiz Bal ve Beyaz Patatesi meşhurdur. Artvin’de gezilecek yerler ise Ardanuç Kalesi, Artvin boga güreşleri, Barhal Kilisesi, Sarp Sinir Kapısı,Çoruh Nehri. Sınıra olan yakınlığı ile ve yemyeşil manzaraları ile Artvin’ide gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Artvin’de gezilecek yerler arasında Mençuna Şelalesi, Çifte Köprü, Karagöl, Kafkasör Arena, Atatepe, İşhan Kilisesi gibi yerleri saymak mümkün.

Artvin’deki gezilecek yerler :Artvin Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi

Artvin de şehir olarak doğal güzelliğe sahip yerler arasında bulunmaktadır.  Doyamayacağınız kadar yeşil alanı ile tam bir cennet şehirler arasındadır. Mençuna şelalesi de buranın içerisinde gidebileceğiniz yerlerden sadece birisidir. Ulaşmak için biraz yürümek gerekiyor. Gideceğiniz zaman hava durumuna göz atmakta yarar var. Ayrıca arazi için uygun ayakkabı seçimi de önemli çünkü yukarıda zemin biraz kaygan ve engebeli olabiliyor. Doğa harikası olan bu yer Artvin’de gezilecek yerler arasında oldukça huzur veren bir yerdir.

Dört bir tarafında yemyeşil doğal ormanlar, şelaleler ve göller bulunduran Artvin, yaylaları ve sağlıklı doğası ile birlikte her zaman insanları kendine çekmeye devam etmektedir. Bu etkisi içerisinde önemli faktörlerden biri olan Mençuna şelalesi için de gerçekten bir doğa harikası olarak bahsedilebilir. Yemyeşil bir manzaraya sahip olan ve buz gibi bir suyla serinlik sağlayan şelale, günübirlik bir gezi için gerçekten akıllardan silinmeyecek bir görsellik sağlamaktadır.

Gürül gürül akan suların sesini duymak ve tatlı suyundan tadabilmek için tercih edebileceğiniz Mençuna şelalesi Hopa bölgesinde yer almaktadır. Şelaleyi ziyaret ettiğiniz andan itibaren ormanların içerisinden gelen bu gürül gürül suların ne kadar muhteşem bir görsellik ve doyumsuz bir ses ortaya çıkardığını fark edeceksiniz.

Şelale bölgesine ulaşmak açısından öncelikle Arhavi ilçesine ulaşmanız ve sonrasında da Rize yönüne doğru devam ederek 17 kilometre yol tamamlamanız gerekecektir. Şelaleye ulaşmak için özel araçlarınızı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Yol boyunca karşınıza çıkacak 700 yıllık Çifte Köprü gibi birçok farklı nokta da gezinize ayrı bir keyif katacaktır.


Artvin Karagöl

Karagöl

Şimdilerde pek kalmasa da eskiden kartpostal olurdu. Sevdiklerimize gönderirdik ve üzerinde farklı resimler, hikayeler ya da karikatürler bulunurdu. Özellikle kartpostal üzerlerinde harika manzara resimleri olurdu. Kartpostal manzarası güzelliğinde olan yerlerden birisi de Karagöl. Özellikle bahar aylarında gittiğinizde doğanın birçok rengini görebilirsiniz. Kayıkla göl içerisinde gezebilir, civarda kamp yapabilir ya da harika manzara fotoğrafları çıkabilirsiniz. Mevsim şartlarına göre üzerinizde kıyafet bulunması tavsiye olunur. Olağanüstü manzarası ve yeşilin her tonuyla karşı karşıya kalabileceğiniz Karagöl, Artvin turistlik yerlerinden bir tanesidir.

Şavşat ilçesi sınırlarında bulunan bu cennet köşesi, Türkiye’deki aynı isimle anılan birçok göl içerisindeki en özel doğa harikası alanlardan birisidir. Her yıl doğa tutkunları tarafından mutlaka ziyaret edilen ve özellikle kamp yapmak için tercih edilen Artvin Karagöl yerli ve yabancı turistler tarafından da ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Yıl içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilirken, Artvin Karagöl bölgesinde aynı zamanda bir tabiat parkı yer almaktadır. Bölgede çam ağaçları, ormanlar ve şelaleler ile birlikte olağanüstü bir manzara karşınıza çıkarken, bu manzarayı seyrederken dahi yüksek bir huzur ve rahatlık elde etmeniz mümkündür. Bölgede yıl boyunca gerçekleştirilen etkinlikler, festivaller ve şenlikler ile sanat ve kültür açısından da çok zengin bir yapı ile karşılaşabilirsiniz.

Ladin ve çam ağaçları arasında ki bu gizli doğa cenneti, size sağlık ve mutluluk sunarken, aynı zamanda da bambaşka bir tatil için önemli bir alternatif olarak görülebilir. Bölgede hizmet veren işletmelerden faydalanarak, konaklama ve kamp etkinlikleri gerçekleştirebilir ve bu sayede de kendinize zaman ayırarak güzel bir gün yaşayabilirsiniz.


Artvin Çifte Köprü

Çifte Köprü

Mançura şelalesine yakın bir yer. Yine doğanın içerisinde Osmanlı döneminden kalma bir yapı ile karşı karşıyayız. Eğer bir Karadeniz turunda iseniz Çifte köprüyü de turunuza dahil etmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Daha önce bahsedilen şekilde Mençuna şelalesi bölgesine ulaşmak istediğinizde yol üzerinde karşılaşacağınız Çifte Köprü çok eski bir tarihe dayanır ve gerçekten bir mimari harikadır. Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde inşa edildiği bilinen köprü takriben 700 yıl gibi bir tarihe sahiptir. Günümüze kadar koruma çalışmaları ve restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş ve Borçka ilçesi sınırlarında bulunan köprü, bugün halen üzerinden yürüyerek geçilebilecek nitelikte sağlam bir görsellik ortaya koymaktadır.

Artvin gezisi gerçekleştirirken doğanın içerisinde karşınıza çıkan bu köprü, aslında tek bir parça olmayıp iki farklı parçadan oluşur. Bu nedenle adı Çifte Köprü olarak bilinmektedir. Diğer bir isimle Ortacalar Kemer köprüleri olarak da adlandırılan bu köprüler, birbirlerine dik olacak şekilde inşa edilmişlerdir ve tamamen birbirlerine benzemektedir.

Eğimli bir yürüyüş yolu olması ile birlikte bu köprüler doğa turizmi açısından Artvin ili için en önemli noktalardan birisidir. Bir derenin üzerinden geçerken yürüyerek manzarasına şahit olacağınız bu köprüyü özellikle görmeniz gerekecektir. Köprünün üstünde durduğunuz tek bir dakika içerisinde dahi bir yanda suların oluşturduğu manzarayı bir yanda ise orman manzarasını görerek huzur bulabilirsiniz.


Artvin Kafkasör Arena

Kafkasör Arena

Ulaşım konusunda birazcık zorluk çekebilirsiniz çünkü tabela eksiği bulunmakta. Ama tarif alarak gitmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Burada birçok festival yapılmaktadır. Özellikle boğaları seyretme fırsatınız olacaktır. Arena etrafında yöresel lezzetler yapan yerlerde bulunmakta. Kafkasor arena içerisinde yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü, festival dönemi eğlenceleri, fotoğraf çekimi, piknik yapma imkanı… Birçok eğlenceye ev sahipliği yapan bu arenayı Artvin gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.

Bugün Türkiye’de boğa güreşi etkinliklerinin gerçekleştirildiği tek alan olarak bilinen Kafkasör arena yine Kafkasör yaylası içerisinde kurulmuş bir noktadır. Son yıllarda her yıl Temmuz ayının ilk haftası ile birlikte matadorsuz geleneksel boğa güreşleri festivali gerçekleştirilen noktada, özellikle boğaları ile meşhur Artvin ili için de turistik bir fırsat elde edilmektedir.

Artvin açısından çok önemli bir yere sahip olan Kafkasör arena yıl boyunca gerçekleştirilen etkinlikler ile binlerce insanı bölgeye çekmektedir. Festivaller ve etkinlikler döneminde bölgede kamp yapmayı tercih eden birçok kişi, yaylanın havasını teneffüs etmekte ve Artvin için turistik olarak büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Artvin dört bir yanında bulunan yaylaları ve doğal alanları ile özel bir şehir olarak bilinirken, Kafkasör yaylası sayesinde de ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Yayla, festival zamanı dışında da tercih edilebilecek bir bölge olmak ile birlikte sadece fotoğraf çekimleri gerçekleştirmek ve doğa yürüyüşleri yapabilmek açısından da gidilebilecek bir noktadır. Bu nedenle günübirlik bir gezi gerçekleştirmek, piknik yapabilmek ve dostlarınızla güzel bir gün geçirmek açısından yaylaya ulaşmayı seçebilirsiniz.


Artvin Atatepe

Artvin Atatepe

Bu heykelin bir özelliği bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük Atatürk heykeli olma ünvanını taşımaktadır. 22 metre yüksekliği ile gerçekten heybetli bir yapı. Eşsiz bir manzarası bulunmaktadır. Karadeniz turunuza eklemeniz gereken yerlerden birisi. Artvin Atatepe‘den harika fotoğraflar çıkarabilirsiniz. Ulaşımı ise tabelalar ile kolaylıkla yapılabilmektedir. 20 dakika gibi kısa bir sürede ulaşım tamamlanabilir.

İnşaat çalışmaları 2011 yılında başlamış olan Artvin Atatepe ve Atatürk anıtı, Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından üstlenilmiş bir yapım çalışması sayesinde tamamlanmıştır. İnşaat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte 2012 yılında görkemli bir açılış gerçekleştirilen bölgede anıt için 60 ton ağırlıkta malzeme kullanımı gerçekleştirilmiştir. Bu sayede bahsedildiği şekilde Türkiye’nin en büyük Atatürk heykeli inşa edilmiştir.

Karadeniz ve Artvin gezisi gerçekleştirirken mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri olan Artvin Atatepe heykel ve manzarası ile birlikte özel bir yere sahiptir. Şehir merkezi üzerinden ulaşım imkanı bulunan bölge, rüzgarlı, serin ve muhteşem manzaraya sahip olan çok özel bir noktadır. Dünya genelinde örnek oluşturacak bir yapı olarak Atatepe, Atatürk’ün Büyük Taarruz Zaferi öncesinde ki Afyon Kocatepe’de fotoğraflanan duruşunu ifade etmektedir.

Aileniz ve arkadaşlarınız ile tepeye ulaştıktan sonra eşsiz Artvin manzarasını seyretmek için tepede birkaç saatlik bir zaman geçirebilir ve gerçekten doğru bir tercih yaptığınızı anlayabilirsiniz. Muhteşem fotoğraflar çekebilmek ve akıllarınıza kazınacak bir görüntüye sahip olmak için Atatepe, Artvin’de unutulmaması gereken bir bölgedir.


Artvin İşhan Kilisesi

İşhan Kilisesi

Burası 9. yüzyılda yapılmış tarihi bir yapıdır. Osmanlı devletinin himayesine geçtikten sonra ise camiye çevrilmiştir. Günümüzde ise hem cami hem de kilise bölümleri açıktır. Turizm açısından önemli bir nokta olduğunu da vurgulamak gerekir. Her yıl binlerce turistin ziyaretine uğramaktadır. Ulaşımı ise kolay sayılır. Yusufeli ilçesine yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. İşhan kilisesine ait ilginç bir bilgide kanlı kilise olarak ta anılmaktadır. Zamanında buranın onarımı üstlenen güzel Elen uğruna nice canlar verildiği için bu lakabı bulunmaktadır.. Oldukça eski zamanlara dayanan tarihi ve manevi zenginliğiyle ilgi gören bu Kilise, Artvin’de gezilecek yerlerden bir tanesidir.

Yusufeli ilçesi kapsamında bir tepenin ardında küçük bir köy sınırları içerisinde bulunan İşhan kilisesi çok şirin bir köyde yer almaktadır. Hem doğal bir manzarası hem de mistik bir güzelliği bulunan bu kilise, 32 metre gibi bir yüksekliğe sahiptir ve kırmızı beyaz kubbesi ile gerçekten eşsiz bir manzara ortaya çıkarmaktadır.

Yer aldığı köy dahi kendine has mimarisiyle ve güler yüzlü insanlarıyla ziyaret edilmesi gereken bir bölge oluşturan kilise, sahip olduğu yazıtından anlaşıldığı üzere 1032 yılında inşa edilmiştir. Takriben 1000 yıllık tarihi bulunan bu kilise halen içerisinde birkaç fresk barındırırken, bundan birkaç yıl öncesine kadar da cami olarak kullanılmıştır. Fakat İşhan kilisesi diğer adıyla İşhan manastırı bugün harabe bir konumda bulunmaktadır.

Bugün kilise köylüler tarafından odun deposu olarak kullanılırken, muazzam bir taş işçiliğine sahip olduğu halen görülebilmektedir. Bu nedenle Artvin ziyareti gerçekleştiren herkesin mutlaka görmesi gereken çok özel tarihi yapılardan biri olarak listeye mutlaka alınmalıdır. İlerleyen dönemlerde kilisesinin restore edilmesi durumunda Anadolu’daki çok özel tarihi yapılardan biri tekrar gün yüzüne çıkabilir.

Uçak bileti satın almak için Artvin Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.