Ulaşımda birçok teknolojiyi gerimizde bırakırken daha fazla teknolojiyi de karşımıza alıyoruz. Binek hayvanlar ile başlayan ulaşım günümüzde jetlere ve hızlı trenlere dönüşmüş durumda. Tabi biz bu ulaşımın daha genel olan araba kiralama kısmı ile ilgileneceğiz.

 

Araba kullanımı son yüzyılın son çeyreğinde çok artmıştır. Hemen her insan araçları kullanmaktadır ya da dolaylı olarak kullanımından yararlanmaktadır. Bireysel olarak baktığımızda özel araçları düşünsek de toplu taşıma, eşya taşıma, yiyecek taşıma gibi hemen her sektörü kullanıyoruz. Araç kullanımı artık vazgeçilemez bir noktaya geldi.

Özel araç kullanımının ekonomik boyutlarının yanında mekanik durumları da ilgi çekmektedir. Araç kiralamak ekonomik olarak oldukça kritik dönemlerde bizi kurtarabilir ya da eğlenceli anlarımızda bize yardımcı olabilir. Bu tamamen kullanım amacına bağlı olarak değişecektir. Araba kiralama kullanımları farklı açılardan baktığımızda ihtiyaç duyulan bir konu olarak sayılabilir. Eğlence ve iş amaçlı olan kiralamaların yanında farklı sebeplerden de araç kiralayan bir çok kişi bulunmaktadır. Arabası olduğu halde çok uzun mesafeleri kat etmek yerine uçak yolculuğundan sonra araç kiralayan ya da  haftalık/aylık kullanımlar için kiralayan pek çok yolcu bulunmaktadır.

Buradan araç kiralamanın da araç satın almak kadar önemli olduğunu görüyoruz. Peki nelere dikkat etmemizde yarar vardır? İlk defa araç kiralayacak yolcular neler yapmalıdır?

 

  • Araç kiralarken ilk dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi şirket güvenilirliği ve kalitesi olmalı diye düşünüyoruz. Eğer bildiğiniz, güvendiğiniz hali hazırda bir firma yok ise araç kiralarken firmaları araştırınız. Çünkü araç kalitesinden hukuksal süreçlere birçok konuda faydasını göreceksiniz. Araç kiralama ortalama aynı fiyatlarda olduğu için kaliteyi daha ön plana rahatlıkla çekebilirsiniz.
  • Aracınızı dikkatli ve zamanında seçmelisiniz. Çünkü özel günlerde kiralayacak araba bulamayabilirsiniz. Ayrıca aracın seçtiğiniz aracın yakıt gibi masraflarını da göz önünde bulundurarak hesaplama yapmak oldukça akıllıca olacaktır.
  • Seçtiğiniz aracı kontrol edin. Sonuçta mekanik bir araç ve aksaklıklar olabilir. Bu oldukça normal karşılanması gereken bir süreçtir. Aracın iç dış genel görünümüne, lastiklerine, farlarına, bagajına, kilometresine bir göz gezdirmenizde yarar vardır. Olası bir durumda bunu firmaya belirtiniz onlar size gerekli açıklamaları ve yardımları sağlayacaktır.
  • Bir önceki madde ile bağlantı kuracak olursak aracın yeni olması faydalı olacaktır. En pratik görüş açısından bakacak olursak, yeni araçlar bakımlarından dolayı yol boyunca size güven sağlayacaktır. En azından aksaklıkların çıkma ihtimallerini biraz daha indirecektir.
  • Seçtiğiniz araç için gerekli evrakları inceleyiniz. Hemen her firmada bir birlerine benzer belgeler ve sözleşme şartları konulsa da kontrol edin. Aslında bu yapacağınız diğer evrak işlerinde de yapılması gereken bir davranış. Sözleşmeye eklenecek ya da çıkarılacak maddeler üzerinde konuşmaktan çekinmeyin.
  • Kiralama fiyatınızın kapsamını kontrol edin. Ekstra ücretlendirilen durumlar vardır ve bu faturanıza yansıyabilir.