Antalya, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında bulunup Akdeniz iklimine sahip olan, tüm dünyada turistik bir şehir olarak bilinen ve içinde 1.000.000 dan fazla nüfusu bulunan bir şehirdir. Büyük şehirlerimizden bir tanesidir. Dünyanın en güzel tatil şehirlerinden biri olup yazları sıcak kışları ise yağışlı ve ılık bir sıcaklığa sahiptir. Antalya , Belek, Kemer, Alanya gibi başlıca ilçeleri olmakla birlikte şehirde yüzlerde turistik oteli barındırmaktadır.

Antalya uluslar arası hava limanı şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antalya’nın Alanya ilçesinde ikinci hava limanı olarak geçen yıl faaliyete geçen Gazipaşa hava limanı bulunmaktadır. Antalya da üniversite eğitimi Akdeniz Üniversitesinde yürütülüyor. Antalya şehir olarak turizmin yanı sıra önemli geçim kaynaklarından bir tanesi de seracılıktır. Uçak bileti satın almak için Antalya uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Antalya’da gezilecek yerlerde değinmek gerekirse, Termessos Kaplıcaları, Antalya Kaleiçi, Düden Şelalesi, Perge Antik Kenti, Yat Limanı, Hadrian Kapısı gibi yerlerden bahsedebiliriz.

Antalya’daki gezilecek yerler :Antalya Kaleiçi

Kaleiçi

Antalya’nın en popüler yerlerinden birisidir. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından meşhur bir uğrak yeridir. Turist ihtiyaçlarına göre birçok işletme de açılmıştır. Kaleiçi içerisinde Hediyelik eşyalardan, kafe ve restoranlara kadar birçok işletme görebilirsiniz. Ayrıca manzarası ve tarihi dokusuyla beraber sizi bağrınıza basacak.

Antalya kültürüyle ve sevimli sokaklarıyla tanışma fırsatı bulabileceğiniz bu yer, Antalya turistlik yerleri arasında oldukça popülerdir.
Antalya Termessos Kaplıcaları

Termessos Kaplıcaları

Antalya’ya 30 km mesafede olan bu yer oldukça iyi korunmuş bir antik kenttir. Ormanın içerisinde kalan bu yer gizli bir cennet gibi. Arabayla ulaşım daha kolay ama bir yere kadar araba ile gidebiliyorsunuz devamını yürüyerek aşmanız gerekiyor. Fotoğraf çekebileceğiniz harika manzaralar bulunmakta. Termessos kaplıcaları  gezinizde hava çok sıcak olabileceği için öğlen saatlerinde gitmek yerine daha serin saatleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca yanınızda su bulundurmayı da unutmayın.
Antalya Düden Şelalesi

Düden Şelalesi

Şehir merkezine yakın bir mesafede yer almaktadır. Çok bilinmese de İskender şelalesi olarak da geçer. Büyük İskender’in zamanında bu şelalede mola verip atlarını sulattığı söylenmektedir. Yeşil ve mavinin ortasında kalmış harika bir yer. Suyun denizle buluşması ve şelalenin akarken verdiği huzur paha biçilemez. Düden şelalesi, Dünya sıralamasında ilk sıralarda yer alan görülmesi gereken eşsiz bir güzelliktir.

Doğa kelimesinin anlamını her haliyle yaşayabileceğiniz bir yer olan bu şelale, Antalya gezi rehberi için son derece önemlidir.
Antalya Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti

Antalya’ya yaklaşık 20 km bir mesafede bulunmaktadır. Eğer özel aracınız varsa ulaşım oldukça kolay olacaktır. Bu tarihi dokuları daha yakından görebilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanında antik kentlere ve tarihi dokulara rastlayabilirsiniz. Perge Antik kenti de bu yapılar içerisinde en iyi korunmuş olanlardan birisidir. Eğer bu konularla ilgiliyseniz hem kendiniz için hem de aileniz için keyifli bir gezi olacaktır.

Tarihi izler açısından oldukça zengin olan bu antik kent, Antalya’da gezilecek yerler arasındadır.
Antalya Yat Limanı

Yat Limanı

Antalya’nın en popüler gezi mekanlarından birisidir. Şerit boyunca gezebileceğiniz, çevredeki işletmelerde hoş vakit geçirebileceğiniz bir alan. Hem denizin esintisi hem de yatların görüntüsü için gidilmeye değer. Farklı pozlar alabileceğiniz harika bir manzarası bulunmaktadır. Antalya’ya gidecekler için yat limanı tavsiye edilebilecek bir alan.

Eğlenceli dakikalar geçirebileceğiniz bu Liman, Antalya’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip.
Antalya Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı

Kaleiçi’nin hemen girişinde bulunan harika bir yapı. Roma imparatorluğu döneminde yapılmış olup günümüze kadar uzanan nadide eserlerdendir. Oyma ve kabartma işlemelerini görebilirsiniz. İşlemeler yapıldığı dönemin özelliklerini taşımaktadır. Hadrian kapısının büyük bir kısmı ise beyaz mermerden yapılmıştır.