Ankara şehir olarak Türkiye’nin 5.000.000 nüfusu ile en kalabalık şehirlerindendir aynı zamanda ülkemizin başkentidir. Cumhuriyet yıllarında ufak bir il olan Ankara, Atatürk’ün şehri başkent ilan etmesinden sonra büyüme ivmesi yakalamıştır. Atatürk’ün kabrinin de yer aldığı şehir bir çok ziyaretçi çekmektedir. Başkentte şehir içi ulaşım otobüs seferleri ve metro ile sağlanmaktadır. Metro seferleri gelişmişliği ve geniş durak ağı ile en popüler ulaşım aracıdır. Hava limanı ulaşımı ise özel firmalarla sağlanmakta olup belediye otobüsleri de mevcuttur. Yazları sıcak kışları soğuk geçen bir iklimi vardır. Ankara şehir olarak bünyesinde birçok üniversite bulundurur, Merkezler dahil toplam 25 ilçesi bulunmaktadır. Siz de hemen Ankara uçak bileti sayfamızdan bilet alarak Ankara’nın keyfini çıkabilirsiniz.

Ankara’da gezilecek yerler : Anıtkabir, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kocatepe Cami, Ankara Kalesi, Eymir Gölü, Seğmenler Parkı, Hamamönü, Mehmet Akif Ersoy Evi, Eski Meclis Binası, Gordion Antik Kenti, Elmadağ Kayak Merkezi, Gençlik Parkı, Ulucanlar Cezaevi Müzesi.

Ankara’daki gezilecek yerler :Ankara Anıtkabir

Anıtkabir

Görülmesi gereken yerler listemizin ilk başında Anıtkabir bulunmaktadır. Ankara’ya her gidenin görmesi gereken tüyleri diken diken eden bir mabet. Girdiğinizde meşhur aslanlı yol sizi karşılamaktadır. Buraya aslanlı yol denmesinin sebebi sağ ve sol tarafta aslan heykellerinin bulunmasıdır. Sadece aslanlı yolun bile bir manası ve hikayesi bulunmaktadır. Her tarafında bir hatıra ve bir mana yatmaktadır. Kabir bölümünün dışında müze bölümü de bulunmaktadır. Ayrıca askerlerin nöbet değişimlerine denk gelirseniz izlemenizi mutlaka öneririz. Mutlak bir disiplin ile yapılan nöbet değişimi sizi farklı duygulara bürüyecektir.

Eski ismi Rasathane olan tepede şimdiki adıyla Anıttepe’de yer alan Anıtkabir, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için yapılan anıt mezardır. Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı için yapılan Anıtkabir’in şekline karar verilmesi için çeşitli ülkelerden 47 projenin katıldığı bir yarışma düzenlenmiştir. Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda’nın projesinin milli duyguları yansıtma şekli uygun görülerek 1944-1953 yılları arasında yapı inşa edilmiştir. 2. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en önemli örneği sayılan Anıtkabir, Barış Parkı ve Anıt Blok olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır.

Anıt Blok’un başlangıcı olarak bilinen İstiklal ve Hürriyet kulelerinden Aslanlı Yola geçerek Tören Meydanına ulaşabilirsiniz. Kurtuluş Dönemini anlatan kulelerle çevrili Tören Meydanında bulunan 42 basamaklı merdiveni çıkarak Mozole’ye ulaşabilirsiniz. Şeref Holü ve Mezar Odası gibi yapının esas kısımlarının bulunduğu Mozole, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Anıtkabir’in içerisinde bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni gezmenizin ardından İsmet İnönü’ye ait kabri de görebilirsiniz.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk dememiz bile tek başına birçok şey için yeterli. Ankara’da turistlik yerler arasında şüphesiz en ilgi gören yerdir.

 
Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

1921 yılında kurulmuştur. İsminden de anlaşıldığı gibi Anadolu’da kurulmuş olan medeniyetlerden kalma eserlerin, yapıların sergilendiği bir alandır. Anadolu medeniyetler müzesi görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ankara’da birçok okul gezi amaçlı olarak turlar düzenlemektedir. Müzenin açılış-kapanış saatini iyi ayarlamak gerekiyor. Çünkü dikkatli bir gezi yapmak isterseniz oldukça uzun sürebilir.

Ankara Kalesi’nden ayrılmadan gezebileceğiniz müzelerden birisi olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, kalenin dış duvarlarının güneydoğusunda bulunmaktadır. 15. yüzyıla ait 2 Osmanlı yapısından oluşan müzenin biri Veli Mahmud Paşa diğeri ise Rum Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Dünya çapında bir üne sahip olan müzede, Paleolitik Çağ’dan günümüze Anadolu’da var olmuş medeniyetlere ait birçok buluntu sergilenmektedir.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.
Ankara Kocatepe Camii

Kocatepe Camii

Ankara’nın simgesi haline gelmiş yerlerden birisidir. Ulaşımı ise oldukça kolaydır. Kızılay’ın merkezinden yürüyerek 10 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Zaten Kızılay’a da metro, otobüs, taksi gibi araçlarla kolayca ulaşabiliyorsunuz. Kocatepe camii, cuma namazlarında, bayram namazlarında, teravihlerde ve cenaze namazlarında özellikle dolup taşmaktadır. Yapının içerisi de oldukça heybetli durmaktadır. İçeri girdiğinizde buradaki manevi havayı hissedebilirsiniz.

Mimarisinin mükemmelliği hakkında söylenecek çok söz yok. Ankara’da gezilecek yerlerden bir tanesidir.
Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Ankara’nın simgesi haline gelmiş yerlerden birisidir. Ankara’nın yüksek yerlerinden rahatlıkla görebileceğiniz bir yapıdır. Kale birçok medeniyetin içerisinden geçip günümüze kadar gelmiştir. Tam bir tarih söylenmesede M.Ö kurulduğu bilinmektedir. Etrafında ise antikacılar ve çay dükkanları bulunmaktadır. Ankara Kalesine çıktığınızda ise muhteşem bir Ankara manzarası sizi beklemektedir. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz ve yeni anılar biriktirebileceğiniz bir yer.

Ankara Kalesi, Altındağ ilçesinde yer alan ve yaklaşık 110 metre yüksekliğe sahip olan Ankara Kalesi, 4 bin yılı aşan bir geçmişe sahiptir. Hem yerleşim hem de savunma amaçlı kullanıldığı için çok sayıda onarım gören kalenin kim tarafından inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Oldukça kolay bir ulaşıma sahip olan Ankara Kalesi’ni ziyaret ederek başkenti 360 derece görebilir ve eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Kalenin muhteşem manzarasında oturup soluklanabileceğiniz küçük kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Ayrıca kale girişinde hediyelik eşya satan teyzelerin yanı sıra sıralı dükkanlardan da Ankara’ya özgü ürünlerden satın alabilirsiniz.
Ankara Eymir Gölü

Eymir Gölü

ODTÜ arazi içerisinde yer alan mavinin ve yeşilin buluştuğu bir alandadır. Yürüyüş ve bisiklet kullanımı için güzel bir yolu bulunmaktadır. Ankara’da kalabalıktan ve şehirden uzaklaşmak isterseniz burası tam size göre. Eymir gölü içerisinde ailenizle, sevdiklerinizle veya arkadaşlarınızla kaliteli ve huzur dolu zamanlar geçirebilirsiniz.

Doğa severlerin vazgeçemeyeceği bir yer olan bu göl, Ankara’da gezilecek yerler başlığı altında kesinlikle gitmeniz gereken bir yer.
Ankara Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı

Ankara’nın merkezi konumunda yer almaktadır. Ulaşımın oldukça kolay olduğu bu yer Ankara’nın en eski parklarından birisidir. İçerisine girdiğinizde huzuru hissedersiniz. Özellikle Ankara simidi ile birlikte park turu yapabilirsiniz. Ankara’ya son yıllarda birçok park yapıldı ama bize kalırsa hiçbiri Seymenler parkının yerini tutamaz.

Huzurlu bir doğa havası için son derece uygun olan bu parkı Ankara gezi rehberinizde bulundurmayı unutmayın.
Ankara Hamamönü

Ankara’nın ilk yerleşim yerlerinden birisi olarak bilinen Hamamönü, Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek turizme kazandırılmıştır. Kültürel etkinliklere ayrılmış Sanat Sokakları ve Ankara’nın eşsiz lezzetlerini tadabileceğiniz kafe ve restoranlara bulunan Hamamönü’nde, 19 yüzyıl sivil mimari örneği olan Ankara evlerini görebilirsiniz. Ayrıca Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ikamet ettiği ve İstiklal Marşı’mızı yazdığı evini de burada ziyaret edebilirsiniz. Ersoy’un evinin yanı sıra Tacettin Dergahı’nın ve Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabrinin bulunduğu Hamamönü yerli ve yabancı turistlerin

uğrak noktasıdır. Özellikle Ramazan aylarında eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapan Sanat Sokağında otantik eşyalar bulabileceğiniz gibi tarihi bir restorana oturarak atmosferin keyfini çıkarabilirsiniz.
Ankara Mehmet Akif Ersoy Evi

İlk olarak 1949 tarihinde Hamamönü Mahallesi’nde müze olarak hizmete açılan Mehmet Akif Ersoy’un evi bakımsız kalması nedeniyle bir süre sonra kapatılmıştır. 1982 yılına gelindiğinde ise Hacettepe Üniversitesi’nin rektörü Prof. Doc. İhsan Doğramacı tarafından yapıyı ve anıyı bozmayacak şekilde Ersoy’un evi restore edilmiştir. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Mehmet Akif Ersoy’un evi 2. kez 1984 yılında yeniden halkın hizmetine açılmıştır. Milli şairimizin İstiklal Marşı’nı yazdığı bu ev açılışından bu yana en iyi şekilde korunmaktadır.
Ankara Eski Meclis Binası

Ulus meydanında yer alan İttihat Ve Terakki Cemiyeti’nin binası olarak inşa edilen eski meclis binası, Türkiye’de 1920 yılında kurulan ilk meclis binasıdır. Kurtuluş Savaşı gibi birçok önemli kararların alındığı Eski Meclis Binası, 1981 yılında Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak ziyaretçilerine kapılarını aralamıştır.
Ankara Gordion Antik Kenti

Ankara’nın Polatlı ilçesine 29 kilometre uzaklıkta bulunan Frigya’nın başkenti olan Gordion Antik Kenti, tarih ve arkeoloji sevenlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerden biridir. Antik kente geldiğinizde ilk önce müzeyi ziyaret edebilir, ardından Bronz çağda yaşayan Friglilerin kalıntılarını canlı olarak gözlemleyebilirsiniz.
Ankara Elmadağ Kayak Merkezi

Her yıl milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan Elmadağ Kayak Merkezi, Ankara’da kış turizmin en önemli adreslerinden bir tanesidir. Kentin en yüksek noktalarından birisi olan Elmadağ’da kar kalınlığının 1 metreye kadar yükseldiği bilinmektedir. Özellikle sporcuların ziyaret ettiği kayak merkezinde Hava Kuvvetlerine ait bir adet teleski tesisi, kafeterya ve kar üstü aracı bulunmaktadır.
Ankara Gençlik Parkı

280.000 metre kare büyüklüğe sahip olan Gençlik Parkı, Ankara’nın en önemli tarihi parklarından birisidir. Cumhuriyet döneminde bataklıkların olduğu yere kurulan Gençlik Parkı, içerisindeki eğlence alanları ve kafeleriyle haftanın her günü ziyaretçilerini ağırlamaktadır.
Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi

1925 tarihinden Altındağ ilçesinde kurulan Ulucanlar Cezaevi, 2006 yılında Sincan Cezaevi’ne aktarılarak kapatılmıştır. Düşünceleri yüzünden hapse girmiş gazeteci, yazar, şair ve siyasetçilerin ceza yattığı cezaevi, Altındağ Belediyesi tarafından 2011 yılında onarılarak Ulucanlar Cezaevi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Pazartesi dışında haftanın diğer günleri açık olan müzede, Bülent Ecevit, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Muhsin Yazıcıoğlu, Nazım Hikmet ve Necip Fazıl Kısakürek gibi birçok ismin eşyalarını görebilirsiniz.

 

Ankara’da gezebileceğiniz diğer yerler şu şekildedir;

 • · Etnoğrafya Müzesi
 • · Çengelhan Rahmi Koç Müzesi
 • · Göksu Parkı
 • · Tabiat Tarihi Parkı
 • · Hacı Bayram Cami
 • · Augustus Tapınağ
 • · Resim Heykel Müzesi
 • · Kuğulu Park ve Atakule
 • · Soğuksu Milli Parkı
 • · Aqua Vega Akvaryum
 • · Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM)