Ankara şehir olarak Türkiye’nin 5.000.000 nüfusu ile en kalabalık şehirlerindendir aynı zamanda ülkemizin başkentidir. Cumhuriyet yıllarında ufak bir il olan Ankara, Atatürk’ün şehri başkent ilan etmesinden sonra büyüme ivmesi yakalamıştır. Atatürk’ün kabrinin de yer aldığı şehir bir çok ziyaretçi çekmektedir. Başkentte şehir içi ulaşım otobüs seferleri ve metro ile sağlanmaktadır. Metro seferleri gelişmişliği ve geniş durak ağı ile en popüler ulaşım aracıdır. Hava limanı ulaşımı ise özel firmalarla sağlanmakta olup belediye otobüsleri de mevcuttur. Yazları sıcak kışları soğuk geçen bir iklimi vardır. Ankara şehir olarak bünyesinde birçok üniversite bulundurur, Merkezler dahil toplam 25 ilçesi bulunmaktadır. Siz de hemen Ankara uçak bileti sayfamızdan bilet alarak Ankara’nın keyfini çıkabilirsiniz.

Ankara’daki gezilecek yerler :

1- Anıtkabir

Anıtkabir

Görülmesi gereken yerler listemizin ilk başında Anıtkabir bulunmaktadır. Ankara’ya her gidenin görmesi gereken tüyleri diken diken eden bir mabet. Girdiğinizde meşhur aslanlı yol sizi karşılamaktadır. Buraya aslanlı yol denmesinin sebebi sağ ve sol tarafta aslan heykellerinin bulunmasıdır. Sadece aslanlı yolun bile bir manası ve hikayesi bulunmaktadır. Her tarafında bir hatıra ve bir mana yatmaktadır. Kabir bölümünün dışında müze bölümü de bulunmaktadır. Ayrıca askerlerin nöbet değişimlerine denk gelirseniz izlemenizi mutlaka öneririz. Mutlak bir disiplin ile yapılan nöbet değişimi sizi farklı duygulara bürüyecektir.
2- Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

1921 yılında kurulmuştur. İsminden de anlaşıldığı gibi Anadolu’da kurulmuş olan medeniyetlerden kalma eserlerin, yapıların sergilendiği bir alandır. Anadolu medeniyetler müzesi görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ankara’da birçok okul gezi amaçlı olarak turlar düzenlemektedir. Müzenin açılış-kapanış saatini iyi ayarlamak gerekiyor. Çünkü dikkatli bir gezi yapmak isterseniz oldukça uzun sürebilir.


3- Kocatepe Camii

Kocatepe Camii

Ankara’nın simgesi haline gelmiş yerlerden birisidir. Ulaşımı ise oldukça kolaydır. Kızılay’ın merkezinden yürüyerek 10 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Zaten Kızılay’a da metro, otobüs, taksi gibi araçlarla kolayca ulaşabiliyorsunuz. Kocatepe camii, cuma namazlarında, bayram namazlarında, teravihlerde ve cenaze namazlarında özellikle dolup taşmaktadır. Yapının içerisi de oldukça heybetli durmaktadır. İçeri girdiğinizde buradaki manevi havayı hissedebilirsiniz.
4- Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Ankara’nın simgesi haline gelmiş yerlerden birisidir. Ankara’nın yüksek yerlerinden rahatlıkla görebileceğiniz bir yapıdır. Kale birçok medeniyetin içerisinden geçip günümüze kadar gelmiştir. Tam bir tarih söylenmesede M.Ö kurulduğu bilinmektedir. Etrafında ise antikacılar ve çay dükkanları bulunmaktadır. Ankara Kalesine çıktığınızda ise muhteşem bir Ankara manzarası sizi beklemektedir. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz ve yeni anılar biriktirebileceğiniz bir yer.


5- Eymir Gölü

Eymir Gölü

ODTÜ arazi içerisinde yer alan mavinin ve yeşilin buluştuğu bir alandadır. Yürüyüş ve bisiklet kullanımı için güzel bir yolu bulunmaktadır. Ankara’da kalabalıktan ve şehirden uzaklaşmak isterseniz burası tam size göre. Eymir gölü içerisinde ailenizle, sevdiklerinizle veya arkadaşlarınızla kaliteli ve huzur dolu zamanlar geçirebilirsiniz.
6- Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı

Ankara’nın merkezi konumunda yer almaktadır. Ulaşımın oldukça kolay olduğu bu yer Ankara’nın en eski parklarından birisidir. İçerisine girdiğinizde huzuru hissedersiniz. Özellikle Ankara simidi ile birlikte park turu yapabilirsiniz. Ankara’ya son yıllarda birçok park yapıldı ama bize kalırsa hiçbiri Seymenler parkının yerini tutamaz.