Amasya, bölge olarak Orta Karadeniz de yer almakta olup halk arasında Şehzadeler şehri olarak ta anılmaktadır. Şehrin tam ortasından Yeşil ırmak geçmektedir ve Irmağı çevreleyen Osmanlı mimarlarıyla inşa edilen yalıları ile de meşhurdur. Amasya’nın nüfusu 133.000 olup gezilebilecek yerler olarak Yeşil ırmak yalıları, Amasya arkeoloji müzesi, Kral mezarları ve Amasya Kalesidir.

Amasya’daki gezilecek yerler :

1- Kral Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları

Amasya’nın en popüler ve turistik yerlerinden birisidir. Milattan önce yörede yaşamış krallara ait mezarlardır. Oyularak dağ eteklerine yapılmıştır. Mimarisi ile dikkat çekmektedir. Irmak kenarına sıralanmış bir durumda görülmektedir. Kral kaya mezarlarına çıkılabiliyor ve yukarıda da canlı müzik yapan bir kafe bulunmaktadır. Ayrıca akşam ışıklandırmalar ile birlikte güzel ve heybetli bir görünüme sahiptir. Amasya’da mutlaka görülmesi gereken değerler arasında bulunmakta.
2- Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Eşsiz manzara, sessizlik, huzur ve sağlık… hepsinin bir arada bulunduğu harika bir yer. Burası bir krater gölüdür ve etrafı yeşilliklerle bezenmiştir. Ayrıca buralarda bir işletme de bulunmaktadır. Şehirden uzaklaşmak isteyenler, doğa ile yakın olmak isteyenler bu saklı cennete gidebilirler. Arabanız varsa ulaşım daha kolay olacaktır. Boraboy gölü tabiat parkı özel günlerde ve bayramlarda oldukça kalabalık olabilmektedir.


3- Amasya Kalesi

Amasya Kalesi

Şehrin üzerinde bulunan, harika bir manzarası olan tarihi bir yapıdır. Pontus döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Yıllar yılı birçok savaş görmüş bu yapı çok kez yıpranmış ve çok kez restore edilmiştir. Amasya’da görülecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Amasya kalesinden şehir manzarasını izleyebilir ve eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.
4- Amasya Arkeoloji Müzesi

Amasya Arkeoloji Müzesi

Amasya Arkeoloji müzesi Türkiye’nin en kapsamlı müzelerinden birisidir. Birçok farklı medeniyete ait eserler ve kalıntıları göreceksiniz. Eğer dikkatinizi çekerse içerisinde mumya bile bulunmaktadır. Amasya’da birçok yapı ve yer birbirine yakın olduğu için ulaşımı ise kolaydır. Aileniz, arkadaşlarınız yada sevdiklerinizle gidebileğiniz yerler arasında bulunmaktadır.


5- Minyatür Amasya Müzesi

Minyatür Amasya Müzesi

Amasya gerçekten çok güzel bir şehir. Nehir ve dağ kenarına kurulmuş küçük ve sıcak bir yer. Şehrin içinde gezerken çok güzel zaman geçirebiliyorsunuz. Hiç bir şey olmazsa bile nehir kenarında yürümek bile insanı rahatlatıyor. Birde bunu yukarıdan görmek var tabi. Amasya tarihini görmek isteyenler için bu yer tavsiye edilir. II. Beyazıt camiinin hemen yanında bulunuyor. Minyatür Amasya müzesi, seslendirme ve ışıklar ile size hitap edebilir.
6- Hazeranlar Konağı

Hazeranlar Konağı

Yeşilırmak’ın hemen yanında bulunan bir konaktır. Osmanlı döneminde inşa edilmiştir ve gezilmesi, görülmesi gereken yerler arasındadır. Hazeranlar konağı içerisinde göreceklerinizde sizi bilgilendirecektir. Eskiden insanların yaşayışlarını ve tarihi konusunda bilgiler edinebilirsiniz.

Uçak bileti satın almak için Amasya Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.