Amasya, bölge olarak Orta Karadeniz de yer almakta olup halk arasında Şehzadeler şehri olarak ta anılmaktadır. Şehrin tam ortasından Yeşil ırmak geçmektedir ve Irmağı çevreleyen Osmanlı mimarlarıyla inşa edilen yalıları ile de meşhurdur. Amasya’nın nüfusu 133.000 olup gezilebilecek yerler olarak Yeşil ırmak yalıları, Amasya arkeoloji müzesi, Kral mezarları ve Amasya Kalesidir.

Amasya’da gezilecek yerlerden bahsetmek gerekirse, Kral Kaya Mezarları, Boraboy Gölü Tabiat Parkı, Amasya Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Minyatür Amasya Müzesi, Hazeranlar Konağı olarak söylemek mümkün.

Amasya’daki gezilecek yerler :Amasya Kral Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları

Amasya’nın en popüler ve turistik yerlerinden birisidir. Milattan önce yörede yaşamış krallara ait mezarlardır. Oyularak dağ eteklerine yapılmıştır. Mimarisi ile dikkat çekmektedir. Irmak kenarına sıralanmış bir durumda görülmektedir. Kral kaya mezarlarına çıkılabiliyor ve yukarıda da canlı müzik yapan bir kafe bulunmaktadır. Ayrıca akşam ışıklandırmalar ile birlikte güzel ve heybetli bir görünüme sahiptir. Amasya’da mutlaka görülmesi gereken değerler arasında bulunmakta. İlgi çekici yapısıyla oldukça fazla ilgi gören bu mezarlar, Amasya turistlik yerlerinden bir tanesidir.

Harşena Dağı, Amasya’nın tam yanı başında bulunmakla birlikte tarih boyunca birçok medeniyetin ev sahibi olmayı başarmıştır. Hatta Amasya tarihine bakıldığında erken Tunç Çağı döneminden itibaren bu dağın etrafında yerleşik düzen yer almıştır. Bu kapsamda Amasya kral kaya mezarları dağın etrafında inşa edilmiştir.

Şehrin en önemli tarihi eserleri arasında yer alan Amasya kral kaya mezarları şehrin Pontus krallığı başkenti oluşu sonrasında dağın yamacında oyulmuşlardır. Mezarların bulunduğu bölge, Kızlar sarayı olarak adlandırılır ve dört farklı kral ile birlikte kral I. Mithridates mezarı da bu bölgede yer almaktadır. Aslında Sinop ilinde de benzer bir şekilde kaya mezarları yer aldığı görülmüştür ve Amasya’da bulunan mezarların oyulan son mezarlar olduğu düşünülmektedir.

Helenistik dönemden kalan önemli eserler olarak görülen Pontus kral kaya mezarları, yaklaşık 3 metre arasında değişen yükseklikler ile birlikte kendilerine has kapı yapılarına sahiptir. Hatuniye Mahallesi’nde kolay bir şekilde ulaşıma açık olan mezarlar, Yeşilırmak vadi boyunca kolaylıkla görülebilir ve gerçekten muhteşem bir manzara ile karşılaşılarak çok güzel fotoğraf kareleri elde edilebilir.
Amasya Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Eşsiz manzara, sessizlik, huzur ve sağlık… hepsinin bir arada bulunduğu harika bir yer. Burası bir krater gölüdür ve etrafı yeşilliklerle bezenmiştir. Ayrıca buralarda bir işletme de bulunmaktadır. Şehirden uzaklaşmak isteyenler, doğa ile yakın olmak isteyenler bu saklı cennete gidebilirler. Arabanız varsa ulaşım daha kolay olacaktır. Boraboy gölü tabiat parkı özel günlerde ve bayramlarda oldukça kalabalık olabilmektedir. Manzaranın vücut bulmuş hali demek pek yanlış olmazdı herhalde. Baraboy gölünü Amasya gezi rehberinize kesinlikle eklemelisiniz.

2013 yılı itibariyle tescil edilmiş olan Borabay gölü tabiat parkı Taşova ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. İl merkezine yaklaşık 70 kilometre gibi bir uzaklığı bulunan tabiat parkı, bugün hem kent sakinleri hem de dışarıdan gelen yerli yabancı turistler tarafından ilgi ile karşılaşmaktadır. Parkı ziyaret eden herkes parkta bulunan farklı imkanları değerlendirerek, çok güzel bir gün geçirebilir ve muhteşem manzaralara hatta çok özel görselliklere şahit olabilir.

Çok geniş bir alana sahip olan Borabay gölü tabiat parkı sınırları içerisinde doğa yürüyüşü gerçekleştirmek için bir yürüyüş parkuru, bisiklet parkuru, bitki ve yaban hayatı gözlem alanları, piknik alanları ve mesire alanları bulunmaktadır. Günübirlik olarak kullanılabilecek bu alanlar dışında piknik masaları, büfeler, lokantalar, işletmeler, mescit, çocuk oyun alanı ve otopark gibi alanlar da yer almaktadır. Ayrıca bölgede tatil gerçekleştirmek için kır evi tarzında inşa edilmiş konaklama noktaları bulunmaktadır.

Ekolojik açıdan birçok farklı ağaç türünün bulunduğu tabiat parkı içerisinde yer alan göl sayesinde de birçok su canlısı ile karşılaşabilirsiniz. Park içerisinde onlarca farklı çiçek ve endemik tür görebilirsiniz. Kültürel açıdan çok önemli bir noktaya sahip olan tabiat parkını ziyaret ettiğinizde, tek bir gün içerisinde çocuklarınız ve aileniz ile unutmayacağınız anlar yaşama imkanınız bulunacaktır.
Amasya Kalesi

Amasya Kalesi

Şehrin üzerinde bulunan, harika bir manzarası olan tarihi bir yapıdır. Pontus döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Yıllar yılı birçok savaş görmüş bu yapı çok kez yıpranmış ve çok kez restore edilmiştir. Amasya’da görülecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Amasya kalesinden şehir manzarasını izleyebilir ve eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Anadolu’nun her şehrinde olduğu gibi Amasya şehrinde de çok eski tarihlerde inşa edilmiş bir kale yer almaktadır. Pontus Rum devleti döneminde inşa edildiği tahmin edilen Amasya kalesi çok uzun yıllar boyunca yaşamış olduğu tahribatlara rağmen bugün restorasyon sayesinde kısmen ayakta durmaktadır. Yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde kaleye ulaşan bir yol bulunmak ile birlikte tepeye doğru ulaştığınızda da Amasya manzarasını gözünüzün önünde bulabilir ve bu manzarayı izlemekten büyük bir keyif alabilirsiniz.

Döneminde Selçuklu mimarisinden de etkilenmiş olan Amasya kalesi sahip olduğu yapı ile birlikte Anadolu’nun birçok farklı kalesine göre değişen bir görsellik ortaya koymaktadır. 2000 yıldan fazla bir mazisi bulunduğu düşünülen kale, Pontus krallığı idaresinden Roma çağına geçiş gerçekleştirmiş ve daha sonrasında da Selçuklu devleti döneminde değişiklikler yaşamıştır.

Dört farklı kapısı bulunan kalenin iç kısmında Cilanbolu olarak adlandırılan bir su kuyusu yer alır ve bu su kuyusunun altından uzanan sarnıç ve zindan şeklindeki mekanlar Yeşilırmak nehrine kadar hatta Kral mezarlarına kadar uzanan bir merdivene sahiptir. Kale alanı içerisinde kalenin burçları ve cami kalıntıları gibi farklı kısımlar da bulunmaktadır.
Amasya Arkeoloji Müzesi

Amasya Arkeoloji Müzesi

Amasya Arkeoloji müzesi Türkiye’nin en kapsamlı müzelerinden birisidir. Birçok farklı medeniyete ait eserler ve kalıntıları göreceksiniz. Eğer dikkatinizi çekerse içerisinde mumya bile bulunmaktadır. Amasya’da birçok yapı ve yer birbirine yakın olduğu için ulaşımı ise kolaydır. Aileniz, arkadaşlarınız yada sevdiklerinizle gidebileğiniz yerler arasında bulunmaktadır. Tarihten farklı farklı parçaların bulunduğu ve görenlere farklı duyguları bir arada yaşatabilen bu müze, Amasya’da gezilecek yerler başlığı altında gezilip görülmesi gereken bir yerdir.

Kurulumu 1925 yılında gerçekleştirilen Amasya arkeoloji müzesi farklı binalarda hizmet verdikten sonra günümüzdeki modern binasına 1980 yılında taşınmıştır. Son olarak düzenlenen bu müze içerisinde günümüzde Kalkolitik çağdan başlamak üzere Hititler, Urartular, Frigler, Persler, Roma İmparatorluğu, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerine ait birçok farklı medeniyetin eserleri yer almaktadır.

Müze bahçesi içerisinde gezinti gerçekleştirirken Hitit, Helenistik dönem, Roma, Selçuklu ve Osmanlı’ya ait taş eserleri görebilir ve özellikle Selçuklu Sultanı 1. Mesut türbesini ziyaret edebilirsiniz. Hatta bu nokta içerisinde 14. yüzyıl mumyaları görülmesi mümkündür. Müzeye giriş ücretli olmakla birlikte yetişkinler ve öğrenciler için ayrı ayrı ücretler talep edilmektedir ve haftanın her günü açık olarak ziyaret etmek mümkündür.

Mustafa Kemal Paşa Caddesi üzerinde yer alan Amasya arkeoloji müzesi çok kolay bir şekilde şehir merkezinde ziyaret edilebilecek bir noktadadır. Müze içerisinde sadece arkeolojik eserler değil aslında etnografik eserler ve lahitler gibi eserler görülmesi de mümkündür. Çok önemli heykeller ve ziynet eşyaları gibi eserleri de görerek farklı çağların sanatsal ve kültürel etkilerini çok daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.
Amasya Minyatür Amasya Müzesi

Minyatür Amasya Müzesi

Amasya gerçekten çok güzel bir şehir. Nehir ve dağ kenarına kurulmuş küçük ve sıcak bir yer. Şehrin içinde gezerken çok güzel zaman geçirebiliyorsunuz. Hiç bir şey olmazsa bile nehir kenarında yürümek bile insanı rahatlatıyor. Birde bunu yukarıdan görmek var tabi. Amasya tarihini görmek isteyenler için bu yer tavsiye edilir. II. Beyazıt camiinin hemen yanında bulunuyor. Minyatür Amasya müzesi, seslendirme ve ışıklar ile size hitap edebilir. Yaşanılan bir yeri küçük bir halde görmek oldukça heyecan verici bir şeydir. Bu heyecandan mahrum kalmamak için Amasya’da gezilecek yerler arasına bu müzeyi eklemeyi unutmayın.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Anadolu’nun en önemli şehirlerinden biri olan Amasya, bir şehzade şehri olarak önemli bir yönetim noktası oluşturmuştur. Bu nedenle Amasya’da tarih boyunca birçok farklı Osmanlı mimarisi yapısı inşa edilmiştir ve bu yapıların birçoğu günümüze kadar korunmuş tur. Bu nedenle de Amasya’da bu önemli tarihi yaşatarak günümüze aktarmak ve daha net bir şekilde anlatabilmek için birçok farklı yapı inşa edilmiştir.

Amasya’nın önemli ve etkin tarihini daha net bir şekilde gösterebilmek açısından inşa edilmiş yapılar arasında Minyatür Amasya müzesi gibi bir yapı yer almaktadır. Bu yapı, Amasya’nın dört bir taraftan ne kadar ilginç bir görünüşe sahip olduğunu ve içerisinde bulundurduğu önemli tarihi eserleri net bir şekilde kısa sürede görmenize yardımcı olmaktadır.

Şehrin 1914 yılındaki halini 1/150 oranda küçültmüş şekilde gösteren Minyatür Amasya müzesi şehirdeki tüm kültürel yapıyı net bir şekilde ortaya çıkarırken, şehrin o dönemde çekilmiş bir fotoğrafından esinlenerek inşa edilmiştir. Müzeyi ziyaret etmeniz sonrasında da hemen yan tarafında bulunan İmaret kültür merkezi gezilerek, yine bu kültürel yolculuğa devam edilebilir.

 
Amasya Hazeranlar Konağı

Hazeranlar Konağı

Yeşilırmak’ın hemen yanında bulunan bir konaktır. Osmanlı döneminde inşa edilmiştir ve gezilmesi, görülmesi gereken yerler arasındadır. Hazeranlar konağı içerisinde görecekleriniz de sizi bilgilendirecektir. Eskiden insanların yaşayışlarını ve tarihi konusunda bilgiler edinebilirsiniz.

Kaya mezarlarının alt kısmında inşa edilmiş olan çok eski bir konak olarak yaklaşık 100 yıldan fazladır ayakta duran Hazeranlar konağı Amasya’nın köklü mimarisini ortaya seren bir örnek oluşturmaktadır. Tıpkı İstanbul Boğaziçi yalıları gibi bir görüntüye sahip olan bu konak, döneminde çok önemli isimlerin konaklama ve ikamet adresini oluşturmuştur.

Şehzadeler şehrinin en önemli mimari yapılarından biri olmakla birlikte Hazeranlar konağı Mutasarrıf Ziya Paşa döneminde Defterdar Hasan Talat Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. 1865 yılında inşası gerçekleştirilen konak, daha sonraki yıllarda Kültür Bakanlığı tarafından satın alınarak restore edilmiş ve günümüze tekrar kazandırılmıştır. Bu sayede bugün konak içerisinde Amasya kültürünü ve yaşantısını görebilecek şekilde bir müze dizaynı yer almaktadır.

Konağın giriş çok cüzi bir ücretle gerçekleştirilebilir. Hatta müze kart sahibi olan kişiler bu kartı kullanarak konağa ücretsiz şekilde giriş gerçekleştirebilir. Yaz ve kış mevsimlerinde farklı saat aralıklarında giriş gerçekleştirme imkanı bulunan konakta Pazartesi dahil her gün ziyaret imkanı bulunmaktadır. Konak Amasya’nın tam merkezinde birçok farklı ulaşım aracıyla kolaylıkla ulaşılan bir bölgede bulunmaktadır.