Aksaray, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış oldukça eski bir yerleşim yeridir. Tarihte farklı adlarla anılsa da günümüzde bu ismi almıştır. Hititler, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin ardından günümüzde Türkiye Cumhuriyetinin bir ili haline gelmiştir.

Aksaray’da gezilecek yerleri ise Güzelyurt manastır vadisi, Sultanhanı kervansarayı, Hasan dağı, Aksaray müzesi, Karamanoğlu ulu cami, Saratlı Kırkgöz, Asıklı höyük, Eğri minare (Kızıl minare) ve Nora antik kenti olarak sayılabilir. Şimdi Aksaray Gezilecek Yerleri hep birlikte daha yakından inceleyelim.

Aksaray’daki gezilecek yerler :Aksaray Saat Kulesi

Aksaray Saat Kulesi

Saat kuleleri birçok şehirde meşhurdur. Şehirlerin merkezi yerlerinde görsel olarak insanlara hitap etmektedir. Eskiden daha değerliymiş tabi. Günümüzde kol saatlerinden ziyade herkeste bulunan akıllı iletişim cihazları ile birlikte saate bakma ihtiyacımız ortadan kalkıyor. Aksaray saat kulesi etrafında hatıra fotoğrafı çekebilir, burayla ilgili anılarınızı pekiştirebilirsiniz.

Aksaray şehir meydanında yer alan Saat Kulesi, 2014 yılında belediye başkanlığı seçimlerini kazanan Haluk Şahin Yazgı tarafından inşa edilmiş bir yapıdır. Aslında tarihi açıdan Sultan II. Abdülhamid Han tarafından 140 yıl öncesinde Aksaray ilinde de bir saat kulesi inşa edilmesi emri verilmiştir. Ancak 140 yıl bekleyen bu emir dönemin belediye başkanı Haluk Şahin Yazgı tarafından gerçekleştirilmiştir.
Saat Kulesi, şehrin tam merkezi bir noktasında bulunmak ile birlikte üzerinde Osmanlı arması ve Selçuklu motifleri yer almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun eski mimari yapılarını andıran Saat Kulesi kent için güzel bir gelişme olmakla birlikte merkezde görülebilecek ve hatıra fotoğrafı çekmek için seçilebilecek önemli Aksaray turistik yerlerinden birini oluşturmaktadır.


Aksaray Müzesi

Aksaray Müzesi

Aksaray müzesi oldukça geniş kapsamlı bir müzedir. Yapılan çalışmalar sonucu elde edilenler içersinde sergilenmektedir. Yaklaşık 15 binin üzerinde eşya ve eser bulunmaktadır. İçerisinde bulunan eserlerin sıralanması ve sergilenmesini çok beğendik. Sevdikleriniz ile birkaç saatinizi ayırıp içerisindeki eserleri inceleyebilirsiniz. Hem eğlendirici hem de bilgilendirici bir gezi olabilir.

Aksaray, Kapadokya’nın giriş noktalarından birini oluşturmakla birlikte Aksaray Müzesi içerisinde ise kent ve çevresinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sayesinde elde edilen Kapadokya döneminde eserler sergilenmektedir. Müze, kentin en önemli tarihi ve kültürel yapılarından biri olmakla birlikte 14. yüzyılda inşa edilmiş Zinciriye Medresesi içerisinde kurulmuştur. 2014 yılında yeni düzenlemeler yapılarak inşa edilen farklı bir müzeye taşınma sağlanmıştır.

Yeni Aksaray Müzesi, 10 bin 200 metrekare açık alan ve 2.400 metrekare kapalı alan ile kurulmuştur. Müze mimarisinde Selçuklu kümbetleri ve Peri Bacalarından esinlenilmiştir. Yaklaşık 16 bin arkeolojik eserin bulunduğu müzede, 10.000 yıl öncesine kadar dayanan eserler dahi yer almaktadır. Pazartesi günleri dışında her gün 8.30-17.00 saatleri arasında Müze Kart vasıtasıyla ziyaret edebileceğiniz Aksaray Müzesi, bilgilendirici, keyifli ve güzel vakit geçirebileceğiniz bir tercih oluşturacaktır. Müze Aksaray gezilecek yerler arasında en popülerler arasında bulunmaktadır.


Aksaray Manastır Vadisi

Manastır Vadisi

Güzelyurt’ta bulunuyor. Geçmişe yolculuk yapmayı sevenlerin uğraması gereken yerlerden birisi. Manastır vadisi içerisinde birçok şey bulunuyor; kiliseler, manastırlar, yer altı şehirleri ve daha birçok tarihi yapıyı bir arada bulabilirsiniz. Burayı ister günübirlik ister birkaç gününüzü ayırarak gezin. Bu bölgede oteller bulunmaktadır ve bu birkaç günlük tatil yapmak isteyenler için iyi bir fırsat olabilir.

Tarihte güzel ve keyifli bir yolculuk gerçekleştirmek istediğinizde seçebileceğiniz önemli lokasyonlardan biri olan Aksaray Manastır Vadisi, içerisinde birçok farklı yapı barındırmaktadır. Eski bir şehir mimarisine sahip olan Manastır Vadisi‘nde kiliseler, manastırlar, yeraltı şehri ve değişen tarihi yapılar görülebilir.
Tek bir gün içerisinde veya birkaç günlük uzun bir gezi programı dahilinde detaylı şekilde inceleyerek fotoğraflar çekebileceğiniz Manastır Vadisi’nin etrafında oteller ve tatil noktaları yer almaktadır.

Güzelyurt ilçe sınırları içerisinde yaklaşık 50 kilometre mesafede yer alan vadiye ulaşmak için özel araçlar tercih edilebilir. Sadece 5 TL gibi bir giriş ücreti ödemeniz ile birlikte aileniz ile, arkadaşlarınız ile veya kendi başınıza bu keyifli bölgede güzel bir gezi gerçekleştirip, tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Tarihi seven ve arayanlar için bu vadi Aksaray gezilecek yerler planlarının içinde kesinlikle olmalı.


Aksaray Hasan Dağı

Hasan Dağı

Hasan dağı efsaneleri olan manzarası eşsiz olan dağlardan birisidir. Söylenene göre burada yaşayan ve saygı gören bir Hasan dede varmış. Dağda tek başına yaşıyan bilge bir dedeymiş. Dağda ismini buradan almaktaymış. Hasan dedenin dikkat çekici efsanesinin kalanını ise görerek öğrenebilirsiniz. Hasan dağına özel turlar düzenlenebiliyor. Doğa sporları sevenler ise tırmanma ve yürüyüş gibi özel etkinlikler yapabilirler.

Volkanik özelliklere sahip olan ve denizden 3268 metre gibi bir yükseklikte bulunan Hasan Dağı, Büyük Hasan ve Küçük Hasan olacak şekilde 2 büyük kratere de sahiptir. Tarihte birçok efsanenin merkezi noktalarından biri olan Hasan Dağı, aynı zamanda eşsiz bir manzara ile gözler önüne serilmektedir.
Anlatılan efsanelerde bahsedildiği üzere dağın zirvesinde yaşayan ve çok yüksek saygı gösterilen bir Hasan Dede bulunduğu ve bir bilgi olduğu ifade edilir. Dağ ismini Hasan Dede’den alırken, dağı gördüğünüz andan itibaren bu efsanenin tüm ayrıntılarını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Dağ ve etrafına düzenlenen özel tur organizasyonları, tırmanma ve yürüyüş etkinlikleri dışında özel araçlarınız ile bölgeye ulaşmayı tercih edebilirsiniz. Tek bir gün dahi olsa bu muhteşem manzarayı izlemek ve dinlenmek için Hasan Dağı ziyaret edilebilir.


Aksaray Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Doğal bir oluşum olan Ihlara vadisi gidilip görülesi yerler arasında. Burada bulunan yürüyüş parkuru ile vadinin içine kadar inebiliyorsunuz. Eğer yürümeyi seviyorsanız yaklaşık 5 saat kadar bir sürede tamamlayabilirsiniz. Bir grup olarak bir gezi düzenlemiştik ama maalesef tamamlayamadan geri dönmek zorunda kaldık. Planlarınızda vadiye gitmek varsa hava durumuna ve kıyafet seçimine dikkat etmenizde yarar var. Araziye uygun ayakkabı giyerek gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Doğanın kendi etkisi ile birlikte ortaya çıkardığı en muhteşem görselliklerden ve oluşumlardan biri olarak görülebilecek Ihlara Vadisi, Aksaray’da mutlaka görülmesi gereken noktalardan birisidir. Vadi içerisinde inşa edilmiş olan yürüyüş parkuru sayesinde vadinin iç taraflarına kadar inebilir ve güzel bir yürüyüş ile 5 saat gibi bir süre geçirebilirsiniz.
Uzun ve yorucu bir yolculuk olmasına rağmen vadide bulunduğunuz her an ayrı bir keyif ve ayrı bir muhteşem görsellik ile karşılaşabilirsiniz.

Serin ve tertemiz bir havaya sahip olan bölgede, uygun kıyafetler ile kısa bir gün içerisinde dahi çok keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yakın bölgede yer alan konaklama işletmeleri ve mesire alanlarını da tercih edebilirsiniz.

Yürüyüş ve doğa ikilisinin vazgeçilmezi olan bu vadi Aksaray gezi rehberi için son derece önemli bir yere sahip.


Aksaray Aziz Gregorius Kilisesi

Aziz Gregorius Kilisesi

Aksaray, Güzelyurt’un merkezi yerinde bulunan tarihi bir bina. Hristiyanlk döneminin en eski kiliselerinden birisi. Mimarisi ile dikkat çeken Aziz Gregorius kilisesi daha sonraları camiye çevrilmiş. Burada bulunan çan kulesi yerine minare getirilmiştir. Gidip görebilir, hatıra fotoğrafları çekebilirsiniz. Şehrin Güzelyurt ilçesinin tam merkezinde yer alan tarihi bina, aslında Hristiyanlık döneminin bilinen en eski kiliselerinden biri olarak görülmektedir.

Aziz Gregorius kilisesi, mimari yapısı ile birlikte bir kapalı haç planına sahip olarak 385 yılında inşa edilmiştir. Tarih içerisinde birçok değişikliğe uğramış hatta İslamiyet dönemi ile birlikte çan kulesi minare haline getirilerek, cami şeklinde kullanılmıştır. Bu bağlamda günümüzde ismi Kilise Camii olarak da bilinmektedir.
Yapı içerisinde yer alan tarihi ikonostasis, yapı camiye çevrildikten sonra mihrap olarak düzenlenmiş ve ahşap oymacılığının en muhteşem örneklerinden biri olarak korunmuştur.

Bahçe kısmında ibadethane dışında misafirhane de yer alırken, birkaç basamak aşağı inen bir merdiven ile yeraltı suyu ve ayazma görülebilir. Muhteşem bir tarihi eser ve çok özel bir manzara için Kilise Camii ziyaret edilebilir.