Adrenalin Dolu Bir Deneyim: Yamaç Paraşütü

Adrenalin Dolu Bir Deneyim: Yamaç Paraşütü

Adrenalin Dolu Bir Deneyim: Yamaç Paraşütü

Bir tepede koşarken birden ayaklarınızın yerden kesilmesi ve uçmaya başlamak kelimelerle nasıl anlatılır ki? Adrenalinin zirvesine ulaşacağınız yamaç paraşütünün ilk denemeleri de 1940’lı yıllara dayanıyor. Yani senelerdir adrenalin göklere yükselip sonsuzluğa kavuşuyor. Deneyimli bir uçuş pilotunun önderliğinde uçabileceğiniz gibi eğitimlerini tamamlayıp kendiniz de uçuşu gerçekleştirebiliyorsunuz. İlk kez deneyecekler için birlikte uçacağınız uçuş pilotuna güvenmeniz çok önemli. Çünkü havayı tanıması, hava şartlarını iyi analiz etmesi, rüzgarın yönünü tam zamanında belirleyebilmesi gerekiyor.

Tüm bu koşullar sağladığında size sadece gökyüzünün tadını çıkarmak kalıyor. Merak edenler için yamaç paraşütünün tüm detaylarını ele aldık.Yamaç Paraşütü Yapabileceğiniz Yerler

yamaç paraşütü

Ölüdeniz – Babadağ

Ölüdeniz, yamaç paraşütü denilince herkesin ilk aklına gelen yer olarak biliniyor. Aynı zamanda Türkiye’de de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı yer. Uzun kumsalında oturup kahve içerken havada süzülen paraşütleri izlemek bile insana huzur veriyor. Ki çoğu insan izlerken merakına yenik düşüp atlamaya karar veriyor. Babadağ, üç ayrı kalkış pistine sahip olsa da rüzgar şartlarından dolayı 1.700 metrelik pisti en uygun olanı. Nisan ile Ekim ayları arasında Ölüdeniz’de en güvenli uçuşlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.İstanbul-Ormanlı

Çatalca’nın köylerinden Ormanlı, isminden de anlaşılacağı üzere ormanlık bir alan. Kumsalı ve yeşil manzarasıyla yamaç paraşütü yapmak için ideal bir adres. İstanbul’a yalnızca 70 km. uzak olması da ziyaretçiler için büyük avantaj. Tek otobüsle kolaylıkla ulaşabileceğiniz Ormanlı’da yamaç paraşütü için kalkış mesafesi 50 metre. Yamaçların ve tepelerin yumuşak topraktan oluşması sebebiyle de güvenli uçuşlar gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu güvenli uçuşlar için en uygun zamansa nisan ile ekim ayları arasındaki dönem.

Ankara – Gölbaşı

Ankara’ya 27 km uzaklıktaki Gölbaşı’nda yamaç paraşütüyle birlikte adrenalinin doruklarına ulaşabiliyorsunuz. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp gökyüzünde süzülürken her şeyi unutmak güzel bir alternatif yaratıyor. Üstelik geniş bir ovaya bakan eğitim tepesinin uygun irtifası ve rüzgarın uygunluk durumu sebebiyle eğitim almanız için de elverişli bir ortam. Rüzgarı her yönden karşılaması sebebiyle bu alanda en uygun zaman bahar ayları.

ankara yamaç paraşütü

Bolu – Abant

Kış sporlarının vazgeçilmez adresi Bolu’da doğa sporlarına da yer var. Yoğun bir ormanlık alana sahip olmasının yanında yamaç paraşütü için uygun rüzgara sahip. Hatta Uluslararası Yamaç Paraşütü Yarışmaları da Bolu’da düzenleniyor. Abant Dağları’nın atlayışa uygun olmasının en önemli nedeni çevresindeki Örencik Yaylası’nın geniş, düz ve tamamen çimlerle kaplı olması.  Ama burada yamaç paraşütü yapmak istiyorsanız nisan ile ekim ayları arasını tercih etmelisiniz.Denizli-Pamukkale

Bölgeden yaşanan rüzgar değişikliklerinden etkilenmeyen Pamukkale, gökyüzünde süzülmeniz için en uygun destinasyonlardan. Üstelik iniş noktalarındaki düzlükler, sizin için bütün engelleri ortadan kaldırıyor. Pamukkale’de yamaç paraşütü yapacaklar için dikkatli edilmesi gereken çok önemli bir konu var. Yaz aylarının öğle saatlerinde sıcak çok yoğun hissedildiğinde rüzgarla birlikte sert türbülanslar oluşuyor. Bu türbülanslar sırasında maksimum seviyede kontrollü olmak gerekiyor. Ama genel olarak bakıldığında şehirdeki düzenli rüzgarlar sebebiyle yılın her döneminde güvenli uçuşlar yapabiliyorsunuz.

Yamaç Paraşütü Fiyatları

Havada süzülürken kuşların söylediği şarkılara eşlik etmek istiyorsanız en az bir defa o tepeye çıkmalı ve ardından kendinizi gökyüzüne bırakmalısınız. Bu adrenalin dolu deneyimin ücreti ise ortalama 350-400 TL civarında. Yoğun yaz dönemlerinde bazen fiyatta farklılıklar olabiliyor.