Adıyaman, güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yerleşim yeridir. Tarihte üzerinde yaşamış topluluklardan günümüze birçok eser bırakmıştır. Bu yapıtları günümüzde gidip görmeniz mümkün. Günümüzde il nüfusu 600 bin üzerindedir. Fırat nehri ise şehirden geçmektedir.

Adıyaman plaka kodu 02’dir, alan kodu ise 416’dır. Şehirde Adıyaman üniversitesi bulunmaktadır. Üniversintenin yaklaşık öğrenci sayısı ise 22 binin üzerindedir.

Adıyaman’daki gezilecek yerler :

1- Ulu Camii

Adıyaman Ulu Camii

Birçok şehrin merkezi noktasında Ulu camiye denk geldik. Adıyaman’da bulunan Ulu Camii de merkezi bir konumda bulunmakta. Yapımı ise Dulkadiroğulları beyliği dönemine dayanmaktadır. Birkaç kez onarım gören caminin yapılış dönemine bakacak olursak oldukça eski bir cami olduğu söylemek gerekir. Manevi olarak kendilerine yenilik katmak isteyenler için oldukça iyi bir fırsat.
2- Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü

Ülkemizde ne çok mimari eser bulunmakta. Camiler, köprüler, kiliseler, medreseler, antik kentler… bu liste daha da uzuyor. Özellikle köprülerin yıllarca kullanılıp hala dik bir şekilde ayakta durması ise ne kadar sağlam yapıldıklarını gösteriyor. Cendere köprüsü yaklaşık 1900 yıldır ayakta olan bir köprü. Roma döneminden kalma köprü hiç çimento kullanılmadan yapılmıştır.


3- Perre Antik Kenti

Perre Antik Kenti

Adıyaman’a yakın bir antik kent. Yaklaşık 5 km bir mesafeden sonra ulaşabilirsiniz. Bu alan içerisinde kayalara oyularak yapılan kaya mezarları bulunmaktadır. Dönemler arasında ise yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Perre antik kenti içerisinde yıllara meydan okuyan bazı yapıları görebilirsiniz.
4- Yel Baba Türbesi

Yel Baba Türbesi

Türbe merkezi bir yerde bulunuyor. Yel baba hakkında kesin bir bilgi yok. Civarda bulunan kişilere sorduğumuzda bize kesin bilgi verilmedi. Ama öğrendiğimize göre burada yaşayan kişi, rüyasında burada büyük bir zatın yattığını görmüştür. Bunun üzerine türbeye çevrilmiştir. Ulaşımı kolay olacağı için Yel baba türbesine de ziyarette bulunabilirsiniz.


5- Oturakçı Pazarı

Oturakçı Pazarı

Oturakçı pazarı da şehir merkezinde bulunuyor. İçerisinde el sanatları, halı, kilim gibi çok çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Eski Adıyaman’ı, o otantik havayı burada bulabilirsiniz. Alış veriş yapmak ve şehri daha hissetmek için gidip görebilirsiniz.
6- Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

Ülkemiz için çekilen çoğu turizm videolara, sanat filmlerine, belgesellere, kitaplara ilham olmuş tarihi bir alan. Kahta ilçesinde bulunuyor. Aracınız varsa bir yere kadar ulaşabiliyorsunuz, kalan kısımlar ise tırmanış ile devam ediyor. Nemrut dağı geçmişten bize kalan bir miras, bizden de gelecek nesillere aktarılması için korunması gerekiyor. Gideceklere tavsiye, hava serin olabildiği için yanınıza battaniye alabilirsiniz. Ayrıca gün batımını buradan izlemek harika.